Bir işlemcide yumurta kızartma şakasından kripto para madenciliği yaparken evinizi ısıtma gerçeğine

Yok canım bir mutfak robotunda yumurta kızartır mısın? Bazı CPU’ların ulaştığı sıcaklıklar hakkında konuşurken yapılan sonsuz şaka, birkaç çalışma zor olsa da kesinlikle mümkün olduğunu gösterdiğinde (ama pek tavsiye edilmiyor) böyle değildi.

CPU’lar ve grafik kartları tarafından yayılan ısı genellikle soğutma sistemleriyle kontrol edilme meselesidir, ancak bu ısıdan ustaca yollarla yararlananlar da vardır. aslında ne soğuk kışın evi ısıtmak, kripto para madenciliği modası geri döndü her ne kadar aşağıda göreceğimiz gibi fikir hiç de yeni değil.

Şömineler iyi, ancak bir kripto para madenciliği sunucusu da çok kötü görünmüyor

Christian Hascheck kısa süre önce başladı evinizi ısıtmanın size ne kadara mal olduğunu izleyin. Havalandırma sisteminde dışarıdan aldığı havayı ısıtarak evlerin tüm odalarına dağıtan ısı pompası kullanır, aynı zamanda suyu ısıtmak için de kullanır.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/24/5f/82/5fe1bdba4bd22fe2b6/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/7b/58/b3/5fe1bd1c4bd22fe0cb/original/cryptomonedas.jpeg»}

Aniden, havayı ön ısıtmanın, o hava pompasının dayattığı elektrik maliyetinden tasarruf etmek için ilginç bir fikir olduğunu fark etti, peki bu ön ısıtma için ne kullanabilirdi? Bağımsız kripto para madencileri arasında uzun süredir yaygın olan bir fikri yeniden kullanmak işte burada aklına geldi: madencilik makinelerini bu amaç için kullanmak.

Bitcoin mutlak bir enerji (ve çevresel) felaketidir: gerçekte ne kadar enerji tüketir?

‘Madencilik teçhizatı’ veya madencilik makineleri genellikle, Ether veya Monero gibi kripto para birimleri için sürekli olarak parça başı çalışan bileşenlerin soğutulmasını destekleyen bir “hava” kasasına yerleştirilmiş birkaç grafik kartından oluşur. Hascheck, özellikle verimli olmayan dört eski AMD R9 390’a sahipti kripto para madenciliği yapmak için, ancak bir deney yapmak için yararlanmak istediğini söyledi.

Bu şekilde 900 W tüketen bir madencilik sunucusu kurdu ve madencilik hesaplayıcılarına göre günde 12.34 dolar üretmeye izin verdi ve bundan günlük tüketilen enerjinin 3.84 doları çıkarılmak zorunda kaldı. Hepsinden iyisi, tam olarak bu enerji tüketimi aslında kurulumunuzun o havasını önceden ısıtmak için yeterli ısı üretmesine izin verdi terbiyeli bir şekilde.

Sistemi kurduktan sonra, madencilik makinesinin elektrik faturasının yalnızca bir kısmını (ki bu faturayı da evini ısıtmak için kullanır) karşılamadığını, aynı zamanda elektrik faturasının bir kısmını nasıl karşıladığını da fark etti. hava pompası ihtiyaçlarınızı yarı yarıya azaltın bu makinenin havanın önceden ısıtılmasına izin vermesi sayesinde.

Hiç de yeni olmayan bir fikir

Hascheck’in deneyi hiçbir şekilde yeni değil, ancak kripto para birimlerinin rekor seviyelerde olması şimdi bir kez daha mantıklı geldi. Hascheck, madencilik sunucusunun Ether (ETH) 900 doların altına düşmediği sürece karlı kalacaktır. (yazım sırasında 1.470 dolardı) ve kesinlikle kış aylarında böyle bir fikir çok mantıklı görünüyor.

madencilik 2

Diğer kullanıcılar geçmişte benzer bir şey yaptılar ve böylece kripto para madenciliğinin nasıl yapıldığını görebildiğimiz tüm bu haberlerin ayak izlerini takip ettiler. zekasını keskinleştirdi Bu görevden en iyi şekilde yararlanmaya çalışanlardan.

Bir web sitesinin ziyaretinizden yararlanarak bitcoin madenciliği yapıp yapmadığını ve bundan nasıl kaçınılacağını nasıl anlarsınız?

A) Evet böyle açığa çıktı onlar bilmeden madencilik yapmak için sadece başkalarının makinelerini (veya süper bilgisayarlarını!) kullananlara değil – web sitelerinden para kazanmanın ne zaman moda olduğunu hatırlıyor musunuz? – hatta Tesla arabaları (veya bu konuda, şirket sunucuları) veya neden olmasın, nükleer enerji santralleri.

o radyatör radyatör değil

Birçoğu, tam olarak hükümetlerin ve belediyelerin bu tür “ücretsiz bar” elektriğine son verin bu, bazı ülkeleri bu ucuz elektrik için madencilik sunucu çiftlikleri için net hedefler haline getirdi.

Karnot

Evlerimizi ısıtmak için sunucuların ve hatta madencilik çiftliklerinin kullanılması, dediğimiz gibi yeni değil. Kanadalı bir girişim, 2018’in sonunda tam da bunu yapmakla övündü, ancak 2011’de uzman kullanıcılar bunu açıkça belirtti. ısı kaynağı olarak kripto para madenciliğini kullanmak tamamen mümkündü.

Bitcoinleri sadece iki dolar değerindeyken madenciliğe başladım.

Aslında, eğer evde varsa sadece bir madencilik sunucusu değil, yeterince güçlü bir sunucu, ayrıca bu sistemin yaydığı ısıyı yeniden yönlendirebilir ve evinizi ısıtmak için kullanabilirsiniz. Phoronix’in tanınmış yaratıcısı Michael Larabel’in yıllardır yaptığı şey budur; her tür donanımın davranışını, tüm bu bileşenlerin çok fazla enerji tüketmesine ve aynı zamanda yeterince dağıtmasına neden olan farklı zorlu testlerle sıklıkla değerlendiren bir ortamdır. evini ısıtmak için ısı.

yapan üreticiler var aslında bu fikirden ticari olarak yararlandılar. Bir kullanıcının Hascheck bağlantısını paylaşırken bana Twitter’da söylediği gibi, Fransız şirketi Qarnot çok şık bilgisayar radyatörleri yapıyor. QH•1’i bu fikrin mükemmel bir temsilcisi, ancak daha güçlü bir şey istiyorsanız, QB•1, 24 sunucu tarafından dağıtılan ısı sayesinde su ısıtıcısı görevi gören bir “raf”.

Qb1

Soğuk kışlar için bilgisayarları bir ısı kaynağı olarak kullanmak için birçok öneri var. Daha 2011’de Microsoft ve Virginia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, ABD’deki BİT endüstrisi tarafından yayılan ısının ülkedeki evlerin yarısını nasıl ısıtmaya hizmet edeceğine işaret etti.

Bu fikri istismar etmeye çalışanlar çok başarılı olmadı. Kicstarter’da başarısız olan Exergy Projesi’ne oldu, ancak birkaç evi ısıtmak için sunucuları kullanmayı amaçlayan Hollandalı başlangıç ​​​​Nerdalize de öyle.

Phoronix2 Kaynak: Phoronix.

Bununla birlikte, bu fikirlerin başarısız olduğu yerlerde, kripto para birimleri madenciliği yaparak “para kazanan” “madencilik kuleleri” bazı kullanıcıları ikna ediyor gibi görünüyor. sadece evlerini ısıtmakla kalmıyorlar, aynı zamanda bu yatırımı karlı hale getiriyorlar… tabii ki piyasa rekor kırmaya devam ettiği sürece.

Ve zaten biliniyor: bitcoin düştüğündeÇin’deki büyük bitcoin madenciliği mağazaları bile makineleri kapatıyor ve hatta geri dönüştürüyor.

– Haberler Bir işlemcide yumurta kızartma şakasından kripto para madenciliği yaparken evinizi ısıtma gerçeğine aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…