Bir HDMI kablosu satın alırken şüpheleriniz mi var? Size farklı versiyonları ayırt etmeyi öğretiyoruz

Evde yeni bir televizyonumuz var ve Ev Sineması veya müzik ekipmanı gibi diğer çevre birimleri ile uygun bağlantıları kurma anında. elimizde bir HDMI kablosu olmadığının farkındayız (Yüksek Dijital Multimedya Arayüzü), bu yüzden bir tane satın almalıyız.

Alıcı tarafından veya diğer kullanıcıların görüşleri tarafından iyi bir tavsiye almak için mağazaya gideriz veya İnternette geziniriz. herkesin eşit olduğunu ve hiçbir farkın olmadığını düşünüyoruz… Büyük hata. Endişelenme, acele etme çünkü öyle görünseler de, tüm kablolar aynı değildir ve burada onları ayırt etmenize yardımcı olacağız.

HDMI’daki farklılıklar

hdmi

HDMI, “yüksek tanımlı multimedya arabirimi” anlamına gelir ve bu bağlantıyı dijital ses ve video iletir, çeşitli cihazlar arasında veri alışverişi yapabiliriz örneğin televizyonlar, medya oynatıcılar, tabletler, _akıllı telefonlar_ veya PC’ler.

Tek bir kablo Video ve ses sinyalleri göndermemize izin verecek yüksek veri aktarım hızlarına sahip çoklu (zaten 4K kabloları gördük), yüksek tanımlı içeriğin parazitsiz olarak yeniden üretilmesine izin verecek şekilde.

HDMI eARC, geleceği işaretlemek isteyen bağlantı zaten mevcut: kayıpsız ve yüksek kaliteli çok kanallı ses desteği

Tüm HDMI kabloları eşit yaratılmamıştır

Stok 478022819

Yapmamız gereken ilk şey her kablonun versiyonuna göre farklılık gösterir (kutuda yerleşiktir) ve bağlayacağımız ekipmanın özellikleri veya gereksinimleri ve tüm sürümlerin izin vermeyeceği şekilde ileteceğimiz içeriğin ihtiyaçları ile ilgilidir, örneğin , 4K veya ses kanalı sayısı kullanımı.

 • HDMI 1.0: ilk sürüm yayınlandı ve maksimum 4,9 Gbps aktarım hızıyla 192 kHz/24-bit’te 1080p/60Hz çözünürlüğe ve 8 ses kanalına izin verir.

 • HDMI 1.2: bir öncekiyle tamamen aynı ve ayrıca One Bit Audio için destek eklerSACD’de kullanılır.

 • HDMI 1.3: Bant genişliği artık 10.2 Gbps’ye yükseltildi ve Dolby TrueHD ve DTS-HD için destek ekler.

 • HDMI1.4: şimdi farklılıklar dikkat çekici, çünkü şimdi Ethernet bağlantısı üzerinden veri göndermenizi ve almanızı sağlar aynı tel üzerinde. Ek olarak, maksimum çözünürlük 24 FPS’de 4096 × 2160 piksele veya 30 FPS’de 3840 × 2160 piksele yükseltilir. Aynı şekilde, doğrudan bir TV’ye bağlı surround ses sistemleri için destek eklenir.

 • HDMI2.0: bant genişliği 18 Gbps’ye kadar çıkarak 4K çözünürlükte videoya izin verir, 1536 kHz’de 32 ses kanalı desteği ve 2 video akışının eşzamanlı sinyalini taşıma kapasitesi. Çok yakın zamana kadar en önemli güncellemeydi, en azından HDMI 2.1 gelene kadar.

 • HDMI 2.1: bugüne kadarki en yeni ve en son sürüm, zaten en yeni nesil konsollarda ve bazı televizyonlarda bulunan bir standart. sunan bir tipoloji 10K’ya kadar çözünürlük desteği ile 48 Gbps bant genişliği 120 Hz’e kadar ekran yenileme hızına sahip, bunun için 48G veya Ultra Yüksek Hızlı sertifikalı yüksek hızlı kablo adı verilen özel bir kablo tipine ihtiyacımız olacak. Ayrıca HDMI 2.1, ekranda gördüğümüz görüntülerin akışkanlığını iyileştirmeyi amaçlayan otomatik bir düşük gecikme modu olan ALLM (Otomatik Düşük Gecikme Modu), eARC (gelişmiş ARC) sistemi gibi başka iyileştirmeler de sunar. uyumlu TV’lerden herhangi bir güncel yüksek çözünürlüklü çok kanallı dijital ses formatını Dolby Atmos veya DTS:X gibi ses ekipmanlarımıza göndermek mümkündür. Ve ayrıca içerir vrr modu (Değişken Yenileme Hızı) ile PC veya konsol GPU’su tarafından yayılan görüntülerin senkronizasyonunu iyileştirmeye çalışır.

HDMI 2.1 zaten burada: Yeni nesil konsollar için hazırlanmış piyasada bulabileceğiniz televizyonlar bunlar.

Bağlantılara bağlı olarak HDMI kablosu türleri

Uygulamanız İçin Aradığınız Özelliğe Göre Hdmi Kablo Çeşitleri Hdmi Tip A Tip B Tip C

Farklı çeşitleri gördükten sonra, spesifikasyonlara bağlı kalırsak, Bulabildiğimiz 5 farklı HDMI konektörü türü Marketin içinde. Bunlar “A”, “B”, “C”, “D” ve “E” tipleridir, ancak sadece ilk dördü düzenli olarak kullanılır.

 • HDMI A tipi: En genel, 19 pinden oluşur ve 13,9 x 4,45 milimetre boyutunda.

 • HDMI B tipi: 29 pin kullan öncekinin iki katı bant genişliği taşımaya izin verir ve 21,2 x 4,45 milimetre boyutlarındadır

 • HDMI Tip-C: A tipi özelliklere sahip ancak boyutları 10,42 x 2,42 milimetreye kadar inen küçültülmüş bir klondur.

 • HDMI D tipi: 19 pinli taşınabilir cihazlarda en çok kullanılan ve 5.8 milimetre boyutundadır.

 • HDMI E tipi: Azınlık kullanımı ile, yapısı yüksek sıcaklıklara ve hareketlere dayanacak şekilde tasarlanmıştır böylece her şeyden önce otomotiv endüstrisinde kullanılır.

HDMI Forum tarafından onaylanmasını istiyorsanız, bir sonraki HDMI 2.1 kablonuzda aramanız gereken logo budur.

Bunlar piyasada bulabileceğimiz farklı HDMI kablo türleridir ve bir tane almaya gelince. ne kullanacağımızı, belirteceğimiz özellikleri ve bağlantıların uyumluluğunu araştırmalıyız.HDMI’nın en son sürümlerinin geriye dönük uyumlu olduğunu ve daha eskilerini gerektiren cihazlar için en modernlerini kullanabileceğimizi de göz önünde bulundurarak.

Fotoğraf | istock

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Bir HDMI kablosu satın alırken şüpheleriniz mi var? Size farklı versiyonları ayırt etmeyi öğretiyoruz aslen yayınlandı Xataka Akıllı Ev José Antonio Carmona’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…