Bir daha asla tek bir dosyayı kaybetmeyin, onları Çöp Kutusundan kurtarın

Normalde günlük olarak PC ile uğraştığımız bilgi miktarı artıyor. Her türlü dosya ile çalışıyoruz, oluşturuyoruz, kopyalıyoruz veya siliyoruz. Peki, burada nasıl yapılacağı hakkında konuşacağız Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu’ndan silinen bir dosyayı kurtarın.

Bu, girdinin kendisinde zaten bulunan bir öğedir. işletim sistemi, ancak çoğu zaman sahip olduğu önemi veremiyoruz. Ve bahsettiğimiz bu geri dönüşüm kutusu sizi Redmond sistemindeki birden fazla sorundan kurtarabilir. Bunu size söylüyoruz çünkü bu, silinen bilgilerin geçici olarak saklanması için güvenlik olarak kabul edilebilecek bir unsurdur.

Bu nedenle, bir hata olması durumunda veya daha önce silinmiş bir şeyi kurtarmamız gerekirse, yine de şansımız olacak. Bütün bunlar için yorum yapıyoruz, bu yüzden aynı satırlarda, dosyalardan, klasörlerden ve silinen diğer öğelerin nasıl geri yükleneceği veya kurtarılacağı hakkında konuşacağız. Geridönüşüm kutusu. Bazen önemli dosya ve klasörleri sildiğimizi ve ardından bunları orijinal konumlarına nasıl geri yükleyeceğimizi bilmediğimizi unutmayın.

Ancak endişelenmenize gerek yok, çünkü aşağıda silinenleri kurtarmak için atabileceğimiz tüm adımları ve yolları gözden geçireceğiz. Her şeyden önce, nasıl ve nerede olduğunu görelim Geri Dönüşüm Kutusu’nu bulun haddi zatında.

Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu nasıl bulunur

Başlangıç ​​olarak, Geri Dönüşüm Kutusu’nun normalde sistem masaüstünde bulunduğunu söyleyeceğiz. Onu çoğu zaman burada bulacaksınız, ama her zaman değil, çünkü orada göremememiz söz konusu olabilir. Bu nedenle, onu bulamazsanız, görünmesini sağlayacağız. Bir seçenek, arama kutusuna gidip adını Geri Dönüşüm Kutusu’nu yazmaktır.

geri dönüşüm kutusunu ara

Bununla kendimizi doğrudan son silinen öğeleri görebileceğimiz aynı klasörün içine yerleştiririz. Ancak Geri Dönüşüm Kutusu simgesini masaüstüne geri almak için Windows 10Nasıl başaracağımızı görelim. Yaptığımız ilk şey Başlat düğmesine tıklamak ve ardından seçeneğe tıklamak Ayartuş kombinasyonunu da kullanabiliriz kazan + ben.

Ardından çıkan pencerede Kişiselleştirme seçeneğine gidiyoruz. Bundan sonra, sol panelde Temalar’a tıklayın ve ardından Masaüstü Simge Ayarları adlı bağlantıya tıklayın.

yapılandırma simgeleri

O anda, ekranda Geri Dönüşüm Kutusu kutusuna zaten tıklayabileceğimiz daha küçük bir pencere görünecektir. Daha sonra yapılan değişikliklerin kaydedilmesi ve ilgili ikonun gelmesi için Apply butonuna tıklıyoruz. O andan itibaren, Geri Dönüşüm Kutusu simgesi ekranda görünecektir. ekran.

çöp kutusu simgesi

Silinen dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin

Şimdi sahip olduğumuza göre çöp kutusu simgesi de çalışma masası, daha önce silinen dosyaların nasıl kurtarılacağını görelim. Silinen öğeleri geri yüklemenin iki yolu olduğunu söylemek için, size bundan sonra göstereceğimiz bir şey. Bu, örneğin yanlışlıkla sildiğimiz dosyaları yeniden elden çıkarmamıza izin verecektir.

Öncelikle anlattıklarımız için Geri Dönüşüm Kutusu’nu açıyoruz. Simge üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayıp Aç seçeneğine tıklamamız veya aynı simgeye çift tıklamamız yeterli. Geri Dönüşüm Kutusu artık açık ve içeriğinin zamanla biriktiğini görüyoruz. Bu nedenle, şimdi yaptığımız şey, geri yüklemek istediğimiz dosya ve klasörlere tıklayıp seçmek. İşaretlendikten sonra sağ fare tuşu ile seçime tıklıyoruz ve Restore seçeneğini seçiyoruz.

dosyaları geri yükle

Aynı şekilde, bir kez seçtikten sonra olasılığımız var. dosyalar veya klasörler geri yüklemek istediğimiz pencerenin üst kısmındaki düğmeleri kullanın. Burada tüm öğeleri geri yükleme veya seçili öğeleri geri yükleme olasılığını buluyoruz. Gördüğünüz gibi, bunlar Geri Dönüşüm Kutusu’ndan silinen dosya ve klasörleri geri yüklemenin iki yoludur. Bunu yaptığımızda, orijinal yerlerine geri dönecekler.

Windows’ta Çöp alanını artırın

Tabii ki, aklımızda tutmamız gereken bir şey, boyut Burada bahsettiğimiz bu elementin değeri sonsuzdur. Bu nedenle, Çöp Kutusu’nun kendisinden bile silinmiş dosyaları kurtarmaya çalışmamız söz konusu olabilir. Bu nedenle, gerekirse ve gelecekte bizim için çok faydalı olacak bir güvenlik alanı olduğunu düşünürsek, o alanı yapılandırabiliriz.

Bununla demek istediğimiz, Çöp Kutusunun boyutunu artırma olasılığımız var, bu da demek oluyor ki daha fazla dosya sayısı. Burada hesaba katmamız gereken tek şey, örneğin program yüklemek gibi diğer görevler için ayrılmış alanı kaybetmemizdir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmalıyız ama şimdi bahsettiğimiz o alanı nasıl kişiselleştireceğimize bir bakalım.

Bunu yapmak için, Geri Dönüşüm Kutusu’nun simgesine farenin sağ tuşuyla tıklamamız yeterlidir. Bu nedenle, şu anda bizi ilgilendiren şey için Özellikler seçeneğini seçtik. Görünen yeni pencerede, PC’nin sahip olduğu disk sürücülerinden herhangi birini seçebileceğimizi göreceğiz. Ve Çöp Kutusu, daha doğrusu ona ayrılan alan, her biri için bağımsızdır. Birim.

yedek çöp alanı

Bu nedenle, şimdi bize kalan tek şey, her biri için bahsettiğimiz boyutu megabayt olarak belirtmektir. disk sürücüleri. Bu şekilde, her birinin ihtiyacına göre onu hem artırabiliriz hem de azaltabiliriz; ve hatta kullanımını devre dışı bırakın.

Çöp Kutusunda olmayan dosyalar nasıl kurtarılır

Elbette sildiğimiz dosyaların size bahsettiğimiz Geri Dönüşüm Kutusu’ndan kurtarılamaması söz konusu olabilir. Bu nedenle, bu noktada üçüncü taraf bir yazılım çözümü kullanmaktan başka seçeneğimiz yok. Bu, şu anda hem ücretli hem de ücretsiz olarak çok çeşitli programlar olan disk sürücülerindeki verilerin kurtarılmasına odaklanmalıdır. Bu nedenle aşağıda size çok yardımcı olacak bazı örnekler göstereceğiz.

Yıldız Veri Kurtarma

Bahsettiğimiz bu programlardan biri Yıldız Veri Kurtarma, sabit disklerimizden silinen verileri kurtarmaya odaklanan bir yazılım. Ayrıca bu linkten ücretsiz olarak indirip kullanabileceğimizi de unutmamalıyız. Her tür depolama birimiyle uyumlu olduğunu ve hemen hemen her tür dosyayı kurtardığını söylemek.

Recuva

Bu, bu türün yanı sıra sektörün gazileri arasında en iyi bilinen tekliflerden biridir. Ayrıca ücretsiz bir programdan önce buluyoruz. Arayüz takip etmesi çok basit. Aynısı, sabit disklerimizi analiz etmek için her adımda bize rehberlik etmekten zaten sorumludur ve dosyaları ara onları kurtarmak için silindi. Her tür kullanıcı için geçerli olan çok basit bir asistanı hizmetinize sunar. Bu diğer teklifi bu bağlantıdan indirebiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…