Bir çalışma, Google’ın Android’den iOS’tan Apple’dan 20 kat daha fazla veri çıkardığını iddia ediyor

Gizlilik bir sorundur giderek daha fazla mobil terminal kullanıcısını ilgilendiriyorhem Android hem de iOS, çok sayıda topladıkları verileri ortaya çıkaran bilgiler Google ve Apple.

Bu anlamda, bir süredir Mountain View merkezli şirketin gizliliğimizi korumak için yoğun önlemler alıyor bize reklam göstermek için tarama geçmişimize bakmayı bırakacağının duyurusu gibi.

Ama bu arada böyle çelişkili haberler almaya devam ediyoruz. bir grup kullanıcı Google’a dava açtı Gizli mod etkinken bile “bizi gözetlemek” için.

Apple, geçen yılın sonundan bu yana App Store uygulamaları için gizlilik politikasını şu şekilde sıkılaştırdı: gizlilik etiketlerinin kullanımı.

Ama şimdi, yakın tarihli bir araştırma gösteriyor ki Google, Android’den iOS’tan Apple’dan 20 kat daha fazla veri topluyordünyanın en büyük arama motorunun şirketinin zaten belirttiği bir şey katılıyorum.

Google, kullanıcılarından Apple’dan çok daha fazla veri toplar

Bu, hem Google’ın hem de Apple’ın topladığı tüm verilerdir.

Ars Technica’daki meslektaşlarımız sayesinde, İrlanda’daki Trinity College’da araştırmacı olan Douglas Leith’in bir çalışmasına erişim sağladık. iOS ve Android sayesinde hem Google’ın hem de Apple’ın kullanıcılarından topladığı verileri analiz eder.

Daha fazla bilgi: Google, bir web sitesinin güvenilir olup olmadığını öğrenmek için arama motoruna yeni bir işlev ekler

Leith ölçümlerini bir Android 10 yüklü Google Pixel 2 ve iOS 13.6.1 yüklü bir iPhone 8 bu cihazların topladığı veri miktarını ölçmek aşağıdaki durumlarda:

  • Fabrika ayarlarına sıfırlamadan sonra ilk çalıştırmada.

  • Eklediğinizde veya sildiğinizde SIM.

  • telefon ne zaman oldu etkin değil.

  • Ekranı gördüğünüzde ayar.

  • Konum ne zamandı etkin veya devre dışı.

  • Kullanıcı oturum açtığında uygulama mağazası önceden yüklenmiş.

Bu ölçümlerin sonuçları, hem iOS hem de Android’in telemetri verilerini bir kullanıcı oturum açmadığında veya cihazınızı bu verileri paylaşmayacak şekilde ayarladığınızda. Her iki mobil işletim sistemi de, bir kişi aşağıdaki kadar basit görevleri yerine getirdiğinde Google’a ve Apple’a veri gönderir. bir SIM kart takın veya mobil terminalinizin ayarlarına göz atın. Aslında, akıllı telefonumuz boştayken, bu her 5 dakikada bir arka uç sunucunuza bağlanmaya devam eder.

Hem Google hem de Apple, iOS ve Android aracılığıyla kullanıcılarından veri toplar

Hem Google hem de Apple, iOS ve Android aracılığıyla kullanıcılarından veri toplar

Ancak verilerimizi toplayan yalnızca işletim sistemi değil, aynı zamanda cep telefonumuza önceden yüklenmiş uygulamalar, bu uygulamalar açılmamış veya kullanılmamış olsa bile. İlk olarak, iOS otomatik olarak Apple’a veri gönderdi. Siri, Safari ve iCloudAndroid ile aynı şeyi yaparken Chrome, YouTube, Google Dokümanlar, Güvenlik merkezi, Google Messenger, cihaz saati ve Google arama çubuğu.

Bu bilgilere dayanarak, bu çalışma, Google’ın kullanıcılarından iOS’tan 20 kata kadar daha fazla veri topladığını ve bunun için Aşağıdaki veriler tarafından desteklenmektedir:

  • Bir mobil terminali ilk kez başlattığımızda, Android Google’a 1 MB veri iOS yalnızca Apple’a gönderirken 42KB veri.

  • Akıllı telefon boştayken, Android gönderir Her 12 saatte bir Google’a 1 MB veriiOS yalnızca Apple’a gönderirken 52KB aynı zaman diliminde.

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde, Android yaklaşık Her 12 saatte 1,3 TB veriiOS söz konusu olduğunda azaltılan bir miktar 5.8 GB.

Google bu çalışmayla aynı fikirde değil ve nedenini açıklıyor

Daha fazla bilgi: Gizliliğinizi korumak için bu Apple fikri uzun zamandır gördüğümüz en iyisi Gizliliğinizi korumak için bu Apple fikri uzun zamandır gördüğümüz en iyisi

Bu soruşturmaya yanıt olarak, bir Google sözcüsü şunları söyledi: veri hacmini ölçmek için bu çalışmadaki metodolojik kusurlar ve bu nedenle, onun sonuçlarına katılmıyorum. Aynı şekilde, bir işletim sistemi tarafından veri toplanmasının da herhangi bir cihazın temel işlevi internete bağlı olması, yazılımının güncellenmesine izin vermesi, servislerin doğru çalışması ve cep telefonu güvenli ve verimli çalışıyor.

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Bir çalışma girişi, Google’ın Android’den iOS’tan Apple’dan 20 kat daha fazla veri çıkardığını iddia ediyor ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…