Bir Android telefonun çekirdeği nedir ve hangi sürüme sahip olduğunuzu nasıl bilebilirsiniz?

Android cep telefonlarında pek çok şeyin sürümü vardır: işletim sistemi ve API’si, güvenlik yaması, uygulama ve hizmet sürümleri… Bu sürümlerden bazıları daha esrarengizdir, örneğin çekirdek sürümü, sistem ayarlarında kontrol edebilirsiniz. Bu ne?

Çoğu durumda, cep telefonunuzun sahip olduğu Kernel sürümü bir kullanıcı olarak sizinle alakasız olsa da, Özel ROM ile ilgili merak veya deneyler, şu fikri karşınıza çıkarabilir. cep telefonunuzun Çekirdeğine danışın veya değiştirin Android.

Android Çekirdeği Nedir?

{«videoId»:»x83h4rt»,»autoplay»:true,»title»:»ANDROID’İNİZİ MAKSİMUM KOLAYCA ÖZELLEŞTİRİN!»}

Genel olarak konuşursak, çekirdek temel olarak işletim sisteminin çekirdeğidir, bu yüzden sistemlerin büyük çoğunluğunda bir taneye sahibiz. Android cep telefonlarında, bir Linux çekirdeğinin değiştirilmiş versiyonuHarmonyOS’taki gibi Mikro çekirdeklerin aksine, tüm işlerin çekirdek alanında yapıldığı monolitik bir çekirdek.

2021'deyiz ve özel ROM'ları yüklemeye devam ediyorum

Basit bir deyişle, Çekirdek, birkaç ara adımla donanım bileşenleri ve uygulamalar arasında köprü kurmaktan sorumludur. Çekirdekte bulunanlar ekran, ses, entegre kameralar gibi bileşenler için sürücüler veya enerji yönetimi.

Kernelandroid

Temelinde Android çekirdeği bulunan Android mimarisi

Çekirdek ilgilenir CPU kaynaklarını, belleği, dosya sistemlerini yönetin ve temel olarak, her uygulamanın süreçleri de dahil olmak üzere, mobilin çalışması için gerekli olan en temel görevlerin tümü.

Android’de, cep telefonları için geçerli olmayanlardan “kesilen” ve ardından hem Google hem de üreticiler tarafından ilgili bileşenleri ekleyen Linux çekirdeği kullanılır. Sonuç olarak, cep telefonlarımızda bulunan çekirdek sürümleri, en son Linux’un çok gerisindeHer ne kadar bu mutlaka kötü bir şey olmasa da.

Bir Android cep telefonunun çekirdeği, mobil donanımla iletişim kurar ve cep telefonunun beyni gibi bir şeydir.

Orijinal çekirdek, Google, Qualcomm, Samsung ve daha fazlası tarafından yapılan değişikliklerle sona eriyor; bu, çekirdeğin kendisinde neredeyse hiç gerçekleşmeyen güncellemeler söz konusu olduğunda biraz baş ağrısına neden oluyor. Bu nedenle Google şu fikri öneriyor: Android için genel bir çekirdek oluşturun, her durum için özel modüllerin eklendiği. Şu anda bu sadece bir fikir.

Kısacası, çekirdek sadece işletim sisteminin en temel parçası, bellek yönetimi ve işlemci dahil olmak üzere donanımla doğrudan iletişim kuran. Android, yeni bir Android sürümü alındıktan sonra bile nadiren güncellenen, son derece özelleştirilmiş Linux tabanlı bir çekirdek kullanır.

Mobil çekirdeğin sürümü nasıl öğrenilir?

Android sürümünden farklı olarak, mobilde sahip olduğumuz çekirdeğin sürümü Kullanıcılar için çok önemli değil çünkü güncellemek bize mutlaka fayda sağlayacak bir şey değil. Evet, bazı durumlarda daha sonraki bir sürümdeki düzeltmelerden faydalanabiliriz, ancak mobil çekirdek zaten o kadar değiştirilmiş ki, ilk etapta hatadan etkilenmemeleri mümkün.

Ancak, verileri mobil ayarlarda, Cihaz bilgisi. Burada her Android katmanı, verileri biraz farklı bir yerde içerir, bu nedenle, bulamazsanız her zaman en üstteki arama motorunu kullanmanız gerekir. bölümünde, temel bant sürümü gibi verilerin yanında görünür. Çekirdek sürümü.

çekirdekler

Üç farklı Çekirdek sürümüne sahip üç farklı telefon

Linux çekirdeği 5.0 sürümü geçmiş olsa da, bugün en yaygın sürüm 4.x veya 3.x olacaktır. Sonuncusu bir klasik haline geldi, çünkü uzun yıllar en yaygın sürümler 3.4, 3.10 ve 3.18 idi. Daha önce de belirttiğimiz gibi, “eski” bir sürüme sahip olmak mutlaka kötü bir şey değildirancak cep telefonunuzla ROM’larla uğraşıp karıştırmadığınızı bilmek faydalı olabilir.

Üçüncü taraf çekirdekleri

çekirdek

En ünlü Çekirdeklerden biri, eşleşen bir uygulama ile Çekirdek’tir (diğer Çekirdek için de geçerlidir)

Nasıl ki -bazı durumlarda- Özel ROM ile cep telefonunuza tamamen farklı bir Android sürümü yükleyebileceğiniz gibi, mobil çekirdeği değiştir, benzer şekilde. Yani, kök dahil, sabır, ara sıra ADB komutu, XDA ve TWRP forumlarının yardımı veya benzerleri.

Özel ROM yüklemeye ek olarak, üçüncü taraf için mobil çekirdeği de değiştirebilirsiniz.

ElementalX, blu_spark veya Sultan Kernel gibi çeşitli aktif projelerle özel çekirdek ekosistemi hala çok canlı. Bu çekirdeklerden bazıları mobil performansı, diğer pil kullanımını artırın ve fabrikada önceden ayarlanmış olana bağlı kalmak yerine, parametreleri istedikleri gibi ayarlamak için kullanıcıya basitçe daha fazla seçenek sunanlar var.

Mobil çekirdeği değiştirin riski var, bir döngüde mobil yeniden başlatma veya tuğlalanma dahil ve teknik olarak orijinal çekirdeği yeniden yükleyerek onu hayata döndürmek mümkün olsa da, bu da bilgi ve pratik gerektirir. Tek satırlık özet, mobil çekirdeği özel bir çekirdekle değiştirmenin ileri düzey kullanıcılar için faydaları olabileceği ve kullanmayanların bundan kaçınması muhtemelen daha iyi.

– Haberler Bir Android telefonun çekirdeği nedir ve hangi sürüme sahip olduğunuzu nasıl bilebilirsiniz? aslen yayınlandı Android Ivan Ramirez’in fotoğrafı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…