Binlerce baraj çökmekle tehdit ediyor: çok eskiler ve yakındaki popülasyonları tehlikeye atıyorlar

Hindistan’daki Mullaperiyar Barajı’nda birkaç büyük çatlak var. Bunlara 1979 ve 2011 depremleri neden oldu ve uzmanlar, Richter ölçeğine göre 6,5 derecelik gelecekteki bir depremin tamamen çökmesine ve üç milyon insanın hayatını tehdit ediyor yakınlarda yaşayanlar.

Birleşmiş Milletler araştırmasında belirtildiği gibi sorun, dünya çapında on binlerce baraj. Yaşam döngüleri sona eriyor ve yanlarında yaşayan milyonlarca insanın hayatını riske atıyorlar.

Barajlar alarmda

Çok fazla baraj, bu tür inşaatların risk altında olmaya başladığı bariyere ulaştı veya aştı. Normalde bu tesislerin yaşam döngüsü olarak 50 yıllık bir süre hesaplanır.ancak dünya çapında binlerce kişi bu yaşın üzerinde ve hatta 100 yaşına yaklaşıyor.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/31/3b/a2/5e84bf504bd22f4672/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// img.youtube.com/vi/-PVXpH7QtIE/maxresdefault.jpg»}

20. yüzyılın ortalarında büyük barajlar inşa etmek için açık bir acele vardı – Çin’de 24.000 tane var – ancak çeşitli ülkelerde yeni barajlar inşa etmek için planlar olmasına rağmen, o zaman yaşanan “devrim” gerçekleşmeyecek. . Yılda yapılan “binlerce büyük baraj” (yüksekliği 15 metreden fazla olanlar) olan oran, yılda ancak yüze düşürüldü.

Three Gorges Barajı: Çin'de bulunan bir hidroelektrik canavarı ve dünyanın en büyük elektrik santrali

Aslında, Birleşmiş Milletler bunu açıklıyor «2050’de insanlığın çoğunluğu, Güney Amerika’da inşa edilen büyük barajların mansabında yaşayacak. XX” ve bu tür barajlar “artan başarısızlık riski altındadır.” Arızaları kaydeden istatistikler bulunmamakla birlikte, 2005 yılından bu yana sorun oranlarının önemli ölçüde arttığı bilinmektedir.

İspanya’da var 1000’den fazla büyük baraj ve ortalama yaşı 56’dır ve diğer birçok durumda olduğu gibi amacı su temini, sulama, taşkın kontrolü ve tabii ki, hidroelektrik enerji üretimigüneş veya rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin ilerlemesi karşısında giderek arka planda bir seçenek.

Bu barajları yönetenlerin çoğu sonunda bu eskiyen barajları sökme kararı alıyorlar. Bu seçenek, onarımları varsaymaktan daha küçüktür, ancak bu tür operasyonlar, bu yapıların yıkımının daha endişe verici olduğu düşük gelirli ülkelerin ekonomisini önemli ölçüde etkileyebilir.

Buna rağmen, söküm hala her şeyden önce küçük barajlarda gerçekleştirilen hassas bir işlemdir: büyük av örnekleri nadirdirve küçük barajlar için zaten uzun ve karmaşık olan süreç, büyük kurulumlar söz konusu olduğunda daha da karmaşıktır.

87 yıllık operasyondan sonra 2014’te sökülmüş olan Washington Olimpiyat Parkı’ndaki Glines Kanyonu Barajı’nda yakın zamanda bir örneğimiz var. İki on yıllık çalışmanın ardından.

üzerinden | yale

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Binlerce baraj çökmekle tehdit ediyor: çok eskiler ve yakındaki popülasyonları tehlikeye atıyorlar aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…