Bilim: Yeni bir çalışma, dinozorların bir asteroit yüzünden neslinin tükenmediğini, bu onların korkunç kaderi olacağını gösteriyor

neslinin tükenmesini ele alan farklı teoriler olsa da dinozorlar, bu tarihi olay araştırmaya bırakılmamıştır. Bu olay hakkında Harvard bilim adamları tarafından yürütülen yeni bir çalışma var. İçinde, bu türlerin ve diğer pek çok türün gezegenden kaybolmasının bir nedeni olmadığını detaylandırıyorlar. asteroitancak başka bir uzamsal beden tarafından.

Her şeyden önce, bu Harvard bilim adamları, gezegene karşı güçlü etki teorisini sürdürüyorlar. Ayrıca, çatışmanın bugün olduğu yerde olduğunu bir kez daha teyit ediyorlar. Chicxulubyarımadada Yucatan, Meksika. Ancak, yeni yıldız verileri, Dünya ile çarpışan nesneyi değiştirir.

Durum şöyle: Bu uzmanlar, dünyamıza çarpanın bir asteroid yerine bir kuyruklu yıldız olduğunu söylüyorlar. Aynı değil? Birçoğu soracak ve gerçek şu ki değil. Bu nedenle, farklılıkları netleştireceğiz. Hepsi, araştırmacıların açıklamaya çalıştıklarını anlaşılır kılmak amacıyla.

Kuyruklu yıldız mı, asteroit mi?

Astro Hobby tarafından yapılan kısa bir açıklamada, kuyruklu yıldızların asteroitlerden farklı bir oluşuma sahip olduğunun altını çiziyorlar. Kuyruklu yıldızlar oluşur buz, toz, Kaya ve Bileşikler organik. Sonuç olarak, Güneş’e yaklaştıklarında birkaç parçaya bölünerek tepki verirler. Aynı şekilde, Kuvvet yerçekimsel hız kazanmalarını sağlıyor ve güneş sisteminin her yerinde vuruluyorlar.

Asteroitler metal ve kayalardan oluşan çok daha katı elementlerdir. Çok daha kararlıdırlar ve devasa yıldıza yaklaşmanın sonuçlarından çok fazla acı çekmezler.

Bu fikir sırasına göre, teori, durumu neyin etkilediğini söylüyor. Kara bir asteroitten daha küçük, ancak daha yüksek bir hızda bir nesneydi. Sonuçlarını çok daha yıkıcı yapan bir şey.

parçalanmış kuyruklu yıldız

Çalışma Bulur portalı, kuyruklu yıldızın maksimum uzantısında ortaya çıktığını inceler. oort bulutu. Bu nesnelerin yörüngesinde Jüpiter gibi büyük nesneler var. Yerçekimi alanları onları Güneş’e doğru iter ve o zaman yıkıcı parçalanma meydana gelir.

Güneşlenme olayında, kuyruklu yıldızın güneşe en yakın kısmı, daha uzaktaki kısımdan daha güçlü bir çekim kuvveti hisseder ve bu da nesne üzerinde bir gelgit kuvveti ile sonuçlanır. Büyük bir kuyruklu yıldızın birçok küçük parçaya ayrıldığı bir gelgit bozulma olayı olarak adlandırılan olayı elde edebilirsiniz. Ve daha da önemlisi, Oort bulutuna dönüş yolculuğunda, bu parçalardan birinin Dünya’ya çarpma olasılığı daha yüksek”, soruşturmanın liderlerinden biri olan Amir Siraj’ın açıklaması.

Bu kuyruklu yıldızın ayrılması üzerine yaptıkları hesapların yaşı, Chicxulub’un yaşı ile tutarlıdır. Dinozorların neslinin tükenmesi hakkında teori üretmeye gelince, hiç de küçük bir gerçek değil.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…