Bilim: Uyuyan bir yanardağın içinde ne var?

Volkanlar jeolojik yapılardır Yerkürenin iç kısmından gelen maddelerin dışarı atılmasını sağlayan maddeler: bunlar arasında etkileşimin olduğu yerlerde genel olarak yer kabuğunda kopmalar olarak ortaya çıkarlar. tektonik plakalar.

Antarktika’da olduğu gibi, okyanusların dibi veya buzun altı da dahil olmak üzere, Dünya’nın herhangi bir yerinde volkanlar olabilir.

Volkan, boyadıkları gibi değil

Tüm volkanlar, en yüksek kısmında lav püskürten bir krater bulunan tipik konik dağlar değildir: bu tanım, Nevado Ojos del Salado gibi çok yüksek konilere sahip olan stratovolkanlara karşılık gelir. Şili-Arjantin ve Popocatepetl, Meksika.

Ancak kökenlerine bağlı olarak başka şekillere de sahip olabilirler: daha yumuşak eğimlere sahip, çok yayılmış ve birden fazla kraterde püskürmelere sahip kalkan volkanlar; içinde Mauna Loa Hawaiibu bir örnek.

Bir krater ayırt etmek mümkün olmadan lavların çıktığı bir çatlak olan başka volkanlar da vardır, bunlar normalde volkanik sistemlerin parçasıdır: İzlanda volkanik çatlaklar bulmak yaygındır.

Tüm volkanik patlamalar, klasik ateşli viskoz lav akışı bir tepeden aşağı inmek, volkanlar ayrıca kül, gazlar, kayalar ve yukarıdakilerin tümünün bir kombinasyonunu serbest bırakabilir.

Uyuyan bir yanardağı asla rahatsız etmeyin

İnsanoğlu jeolojik zamanlara göre çok az yaşar ve volkanların faaliyeti jeolojik devirlere kadar binlerce yıllık periyotlara uzanır.

Bu nedenle, bir yanardağın faaliyetinin durup durmadığını belirlemek karmaşık bir iştir, ancak genellikle üç kategori göz önünde bulundurulur: aktif, inaktif veya hareketsiz ve sönmüş volkanlar.

bu Küresel Volkanizma ProgramıSmithsonian Enstitüsü’nün , son 10.000 yılda, yani içinde yaşadığımız jeolojik çağda, yani Holosen’de en az bir kez patlamışsa, bir yanardağın aktif olduğunu tanımlar.

bu uyuyan volkanlar patlamadan o zamandan daha fazlasına sahip olanlar olurdu, ancak bu bir noktada yeniden etkinleştirilebilirdi.

Hawaii'deki Kilauea yanardağı.

tatil için kapalı

Zor kısım, aktif olmayanları soyu tükenmiş olanlardan ayırt etmektir: bir patlamanın pek olası olmadığı.

Böyle Uyuyan ve hatta sönmüş volkanlar bir veya daha fazla kratere ve hatta Dünya’nın derinlikleriyle bir bağlantıya sahip olabilir.ancak ikinci durumda, bacanızın zaten hiçbir magma kaynağına bağlı olmaması muhtemeldir.

Ancak yine de jeologlar, herhangi bir yanardağdaki patlamaların tamamen iptal edildiğini açıkça belirtmekten hoşlanmıyorlar: jeolojik süreçler milyonlarca yıl sürebilir.

Yani günün sonunda, herhangi bir yanardağın içinde hala Dünya’nın merkezine giden bir yol var.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…