Bilim: manyetik kutupların tersine dönmesi neden dünyamızın sonu anlamına gelebilir?

Dünyanın manyetik alanı Bize pusula ile rehberlik etmekle kalmaz, gezegenin buradaki varlığımıza katkıda bulunan özelliklerinden biridir.

özel bir ev

Gezegenimiz şüphesiz özeldir ve sadece biz insanların evimizi net bir şekilde tercih etmemiz değil, aynı zamanda nesnel olarak bildiğimiz kadarıyla, yaşamı barındıran tek gezegendir. Birçok türü.

Burada yaşam, bir dizi olumlu olay nedeniyle var: Güneş’in doğru boyutta olması, sıvı suyun var olabilmesi için Güneş’ten doğru uzaklıkta olmamız. oksijenli atmosfer. Ve Dünya’nın bir manyetik alan.

Güneş, Dünya’daki yaşamın gelişmesinden sorumlu olanlardan biri olsa da, sonunun nedeni de olabilir.

Çünkü bize sadece ışığını ve ısısını göndermekle kalmıyor, aynı zamanda Güneş rüzgarı hayata ve hatta gezegenin atmosfer gibi diğer özelliklerine çok zararlı olan yüksek enerjili parçacıklardan ve radyasyondan oluşur.

Yaşadığımız bu gezegenin şanslı tesadüflerinden bir diğeri de şudur: çekirdeği manyetik malzemelerden oluşur: demir ve nikel.

mavi-yeşil manyetik gezegen

çıkıyor dünya dev bir mıknatıs gibidircoğrafi kuzey ve güney ile aşağı yukarı çakışan, ancak zaman zaman biraz hareket ettirilebilen bir kuzey kutbu ve bir güney kutbu ile.

Bunun nedeni, çekirdeği oluşturan metallerin sıvı halde olmasıdır. dinamik manyetik alan.

Bu manyetik alan gezegenin etrafına yayılarak güneş rüzgarlarını durduran manyetosferimizi oluşturur: Aurora borealis bunlar Güneş’in yüklü parçacıklarının onunla etkileşiminin sonucudur.

Manyetik alandaki küçük değişiklikler normaldir.ancak daha büyük varyasyonlar da nadir değildir, hatta manyetik kutupların tamamen tersine çevrilmesi meydana gelebilir: kuzey güney olur ve bunun tersi de geçerlidir.

Güneş fırtınası Dünya'nın kuzey ışıklarını güçlendirebilir

Panik yapma

Bir grup bilim insanı şu sonuca varmıştır: yaklaşık 42.000 yıl önce manyetik kutupların tersine çevrilmesi olayı olduYeni Zelanda’daki eski bir ağacın halkalarında kanıtlanmıştır.

Manyetik alan tersine çevrilmesi, Dünya’yı geçici olarak kozmik ışınlara karşı savunmasız bırakır. radyoaktif izotopların oluşumunu destekleyen güneş rüzgarları.

Üzerinde çalışılan Yeni Zelanda ağacının çok fazla Karbon-14organik maddede küçük miktarlarda bulunabilen, ancak bu durumda yalnızca bir muazzam sayıda kozmik ışının geçmesine izin verecek olay.

Bu, atmosferin bir süreliğine zayıflamasına neden olmuş olabilir.: Güneş rüzgarları, tıpkı Mars’ın manyetik alanı bittiğinde bir noktada olduğunu varsaydığımız gibi, atmosferleri “süpürür”.

Öyleyse, bilim kurgu yazarının onuruna, araştırmacılar grubunun “Adams geçiş jeomanyetik olayı” dediği şey Douglas AdamsDünya’yı en azından ozon tabakası olmadan bırakarak iklimsel felaketlere ve türlerin yok olmasına neden oldu.

Ama panik yapmayın, bu tekrar olabilir, ancak binlerce yıl uzakta olabilir. Ya da kim bilir belki perşembe günü olur.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…