Bilim: İnsanlar mı? Köpekler mi? Etçil bir bitkinin yiyebileceği en büyük şey nedir?

bu Etçil bitkiler Onlar çok özel sebzelerdir, çünkü bir şekilde, onların peşinden gitmeseler de, en azından bir kısmını avladıklarını söyleyebiliriz.

omnivor bitkiler?

Etçil bitkiler de dahil olmak üzere tüm bitkiler kendi besinlerini fotosentez: Güneş ışığını ve havadaki karbondioksiti kullanarak onlara enerji veren karbonhidratlar.

Ayrıca karbonhidratlarbüyümek için bazı mikro besinlere ihtiyaçları var: azot, fosfor ve potasyumnormalde yerden alırlar.

Ancak etçil bitkiler bu elementler açısından fakir olan topraklarda yetişir. onları başka şekillerde elde etmek için gelişti: sinek, arı, örümcek veya salyangoz gibi küçük hayvanları yemek.

Bu nedenle, “etçil” bitkilerden daha çok, diyetleri daha çeşitli olduğu için “omnivor” olduklarını düşünebiliriz: bu durumda, fotosentez ve böceklerin birleşimi.

ne kadar keskin dişlerin var

Tüm etçil bitkiler anjiyospermlere aittir: çiçekli bitkiler; aslında, çoğu durumda yiyecekleri tuzağa düşüren kısmı çiçekleridir.

En çok tanınan etçil bitkilerden biri, Dionaea muscipulaaslen ABD Doğu KıyısıYaygın olarak adlandırılan venüs sinek kapanı kimin çiçekleri var gibi görünüyor keskin diş kıyılarda.

Venüs sinek kapanının beslenme şekli gerçekte böyle olsa da, etçil hayvanların çiğnenmesiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Ancak bu ve diğer etçil bitkilerin çiçekleri yedikleri küçük böcekleri çözen maddeler üretirler: Bir bakıma çiçekleri sindirdikleri mide görevi görür.

sundew

Tehlikeden Uzak Durun

Bu, etobur bir bitkinin haftalık kahvaltısı haline gelen birçok örümcek veya böceği görmek isteyeceğiniz uyarı olacaktır: çünkü genel olarak Diğer canlılarla günlük değil, ayda veya yılda birkaç kez beslenirler.

Bununla birlikte, etçil bitkiler başarılı kalırlar çünkü avlarına çekici gelirler: renkleri veya kokuları ile veya genel olarak bu başarısız olsa bile. onları tuttukları kısımlar yapışkandır ve kaçmalarına izin vermez.

Her halükarda, etçil bitkileri avcı olarak kabul edemeyiz: ilk olarak, bulundukları yerden hareket edemezler, bu yüzden onları gerçekten bir tehlike olarak kabul edemeyiz. Böcekler aynı fikirde olmasa da.

Etçil bitkilerin çoğu küçüktür, bu yüzden herhangi bir şey olursa, bunlardan birine rastlayan bazı şanssız küçük kemirgenleri sindirebilirler.

bu Nepenthes attenboroughiiitibaren Filipinlerkimin çiçekleri Bir buçuk metreye ulaşırlarboyutu nedeniyle çok tehlikeli görünebilir, ama değil: Bir örneğe yakın olsak bile, bitki bize saldırmaz veya onu yemeye çalışmaz, ne bize ne de köpeğimiz.

Ve sindirim çiçeklerine düşme talihsizliğine sahip olsaydık, büyük olasılıkla en çok acı çeken bitki olurdu: sindirimi anlık olmadığı için kaçmak için zamanımız olurdu, muhtemelen bitkiyi kesip öldürürdük.

Bu yüzden belki etçil bitkiler bizim hakkımızda kabuslar görebilirler, tersi değil.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…