Bilim: Her şey beyinde, aşk böyle çalışır

Gözlerini çeviriyorsun ve işte orada, kalbinin daha hızlı atmasını sağlayan kişi. Artık âşık olmakta kalbin esas rolü olmadığını bilsek de, sevdiğimiz veya hoşlandığımız birini gördüğümüzde verdiği tepki, insanlığa aşkın yüzyıllardır orada yaşadığını düşündürmüştür.

Beni seviyor, beni sevmiyor

Aşk kesinlikle benziyor inanılmaz karmaşık duygu ve neredeyse anlaşılmaz, tıpkı bizi aşık olmaya götüren yollar gibi, Peki ya aşk bir duygu değilse?

Psikoloji, duygular arasında ayrım yapar: bize duygulara neden olan ruh halleri; ve motivasyonlar: bir amaca ulaşmaya veya bir ihtiyacı karşılamaya yönelik beyin sistemleri.

Bu anlamda, aşk daha çok bir şey olabilir. motivasyon sistemibir eş bulma ve sürdürme ihtiyacını karşılamak için beynimizde evrimleşmiştir ve evet, türü devam ettirir.

Modern yaşamda üreme her zaman aşkın amacı olmasa da, sevginin oynadığı rolü inkar edemeyiz. seks hormonları ve diğer nörotransmitterler. bizi romantik aşk dediğimiz şeye götüren o dürtüde.

deli gibi aşık

Sevgi olan bu motivasyon sistemi, beynimizin ödül sistemlerinin, özellikle de serbest bırakıldığı ventral tegmental alanın aktivasyonu tarafından yönlendirilir. dopamin.

o nötr verici Mutlu hissetmemize yardımcı olur ve diğer şeylerin içimizde ürettiği motivasyon ve arzuyla bağlantılıdır: yiyecek, uyuşturucu veya seks.

Beynimiz, aşık olmanın ilk aşamalarında bir dereceye kadar, bir bağımlılığımız olduğunda yaptığı gibi davranır. Bu aynı zamanda karşılıklı olmadığımızda ya da bir aşk bittiğinde neden bu kadar sefil hissettiğimizi de açıklıyor: dopamin yoksunluğu sendromu.

Sanki bu yetmezmiş gibi, o ödül sistemi etkinleştirildiğinde, prefrontal korteks de devre dışı kalır: karar verme ve planlama süreçlerimizde esastır: evet, aşık olmak da iyi kararlar vermemize yardımcı olmaz.

Çekicilikte elbette şunlar da olabilir: cinsel isteküretimi ile aktive olan testosteronnormalde erkek olarak tanımladığımız, ancak kadınlarda da üretilen ve herkes için cinsel uyarılmada çok önemli bir rolü olan bir hormon.

Beyin

Aşk aşktır, ama birçok biçimi vardır

Arzu Cazibeye ve romantik aşka giden bir yol olabilir, ancak her zaman böyle olmak zorunda değildir, tıpkı cazibenin bağlılığa dönüşebileceği veya gelişemeyeceği gibi.

ek dosya Aşık olmanın ilk patlamasını takip eden durum budur: Dopamin üretimi devam etse de beynimiz diğer maddeleri de üretir, örneğin: oksitosin.

Bu hormon, doğum ve orgazm sırasında rahmin kasılmalarından sorumludur, ancak bu işlevlere sahip olmakla kalmaz, yalnızca dişi de değildir.

Oksitosin aynı zamanda “sarılma hormonu” olarak da adlandırılır, çünkü sarılmanın neden olduğu iyi olma duygusuyla ilişkilidir. başkalarıyla duygusal bağlarRomantik veya cinsel partner olmaları gerekmez: arkadaş, aile üyesi ve hatta evcil hayvan olabilirler.

Yani bu Sevgililer Günü’nde beyninizde bir dopamin çağlayanına neden olan romantik bir partneriniz yoksa endişelenmeyin, çikolata: İçerdiği teobromin, dopamine çok benzer ve beyin üzerinde benzer bir etkiye sahiptir. Ayrıca her zaman köpeğine veya kedisine sarılıp biraz daha mutlu hissedebilirler.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…