Bilim adamları California Kara Solucanlarının Toplama Davranışını Taklit Eden Minik Robotlar Yaratıyor

bu Kaliforniya Kara Solucanları Gezegendeki en meraklı türlerden oluşan bir grupta bulunurlar. Son derece küçücük varlıklar olmalarına rağmen, birbirlerini korumak amacıyla bir araya toplanabilirler. Onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce kopya arasında yapılabilen Slash Gear portalının ayrıntıları. Sonuç olarak, bir grup bilim insanının yaratmış olması daha da garip. küçük robotlar bu davranışı taklit eden

Yukarıda bahsedilen portal, California Kara Solucanlarının kendilerini maruz kalabilecekleri koşullardan korumak için bir araya geldiklerini açıklıyor. Spesifik olarak, suda veya bitki örtüsünde yaşadıklarına dikkat çekerler. Bu nedenle aşırı soğuğa veya sıcağa maruz kalabilirler. Daha sonra ısı mevcut olduğunda kuruyabilirler.

Bu şekilde birlikte gruplanırlar ve tek tip ve senkronize hareketlerde tek bir birey gibi davranırlar. Bu ilkelere dayanarak, Georgia Tech bilim adamları bu robotları yarattı.

solucan robotları

İlk olarak, matematiksel modeller ve biyolojik deneyler yoluyla solucanların daha uzun süre hayatta kalabilmek için lekelerde oluştuğunu belirleyebildiler. Yani bir kez bir araya geldiklerinde, yaptıkları her hareketi ortak karar alma çerçevesinde yapıyorlar.

Kanıtlanmış bu bilimsel gerçekle araştırdılar ve robotiğe aktarmanın yolunu buldular. 3D basılmış altı robot yaptılar. Her birinin iki kolu ve ışığı algılayan iki sensörü vardır. Ayrıca birbirleriyle iç içe geçmelerini sağlayan ağ ve pimler eklediler.

Tüm bunlardan sonra deneyleri farklı seviyelerde, ışık yoğunluğunda gerçekleştirdiler. Robotlar ışıktan uzaklaşmak istiyorlardı. Henüz sonuca varamadıkları bir şey, aralarındaki iletişimdir. Her biri toplu bir kararla değil, bireysel olarak hareket etti. Ancak söz konusu solucanları taklit edebildiler.

George Teknoloji Robotları

Amaç?

Bu proje iki şekilde alınabilir ve her ikisi de başarılıdır. Birincisi, teknoloji var. Bilim adamları, robotların bir görevi yerine getirirken ortaya çıkan ihtiyaçlara göre karar vermelerinin prensibi olabileceğini belirttiler. Şimdilik, robotik zaten programlanmış şeyler için çalışıyor.

Biyolojik dünyada ise çok az kaydı bulunan yeni davranışlar gösterildi. Bunların aynıları, çok çalışılarak detaylandırıldıklarında bilim tarafından taklit edilebilirler.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…