Bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun MAC adresini nasıl öğrenirsiniz?

Birkaç gün önce, bağlanan bilgisayarların MAC adresi aracılığıyla erişimi sınırlayarak Wi-Fi ağımızın güvenliğini nasıl artırabileceğimizi gördük. hatırlıyoruz, “MAC”, cihazımızın fiziksel adresidirsanki IP veya daha basit bir şekilde, her cihazın DNI’siymiş gibi.

MAC adresi değiştirilemez ve her cihazın kendine ait ve devredilemez bir adresi vardır. Ancak Evde sahip olduğumuz her cihazın MAC adresini nasıl bilebiliriz? Süreç her biri için farklıdır ve burada çoğu evde bulabileceğimiz en yaygın olanları göreceğiz.

MAC adresini bilmek

görmek

Devam etmeden önce şunu unutmayın MAC adresi XX:XX:XX:XX:XX:XX biçimindedir tire veya iki nokta üst üste ile ayrılabilen eşleştirilmiş alfasayısal karakterlerden oluşan bir dizede.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/3a/10/22/601056f33bef07814b/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/2d/2c/82/601056ee3bef07816f/orijinal/redes-wifi-mesh-que-son-y-como-improve-nuestras-conexion-wifi-bq.jpeg»}

Windows bilgisayarda: “Ağ Özellikleri” alt menüsüne erişmek için sol çubuğa tıklamamız gereken “Ağlar ve İnternet” bölümünü aramak için bizi ilk önce “Ayarlar”a götüren klasik rotayı takip edeceğiz.

İçeri girdikten sonra bir dizi veri göreceğiz ve görene kadar aşağı inmeliyiz. «Fiziksel adres (MAC) listenin başında.

Mac

Evet bir Linux makinesi kullanıyoruz: terminal fonksiyonunu (Başlat > Terminal) açmanız ve basamak için “ifconfig” yazıp ardından “Enter” tuşuna basmanız gerekir. Daha sonra “eth0” (kablo) veya “eth1” (genellikle Wi-Fi) arayüzüne gidiyoruz ve kullandığımız bağlantıyı seçiyoruz. Cihazın MAC adresinin değeri görünecektir.

linux mac'i

MacOS X yüklü bilgisayarlarda: MacOS X bilgisayarlar için iki ana yöntem vardır. Bunlardan biri, kullanmak istediğimiz ağ kartını seçtiğimiz “Ağlar”a girmek için “Sistem Tercihleri”ne erişmek için rotayı takip etmektir. Ardından “Gelişmiş”e tıklıyoruz ve aralarında ekipmanımızın MAC adresinin ne olduğunu gösteren “Donanım”ın da bulunduğu farklı sekmeler göreceğiz.

Üç

Başka bir seçenek de elmaya tıklamaktır. “Bu Mac hakkında”ardından “Sistem Raporu”nda ve ardından seçeneği arayın “Ağ”sonra “Wifi” ve ekipmanın MAC’i dahil olmak üzere farklı bilgilere erişin.

1

2

Android cihazlarda: İlk olarak, MAC’i görebilmek için bazı durumlarda Wi-Fi bağlantısını etkinleştirmiş olmamız gerekir. Geriye kalan süreç, bizi “Ayarlar”a götüren yola erişmek ve içeri girdikten sonra “Telefon/cihaz hakkında” bölümünü aramak ve içinde “Durum” alt menüsünü aramaktır.

Android'de Mac

iOS cihazlarda: ekipmanımızın MAC adresini bulmanın en kolay yollarından biri, burada «Wi-Fi Adresi». Bölüme ulaşmak için Ayarlar rotasına gitmeliyiz, “Genel” e, ardından “Bilgi” ye tıklayın ve soldaki “Wi-Fi adresi” ni arayın.

Bir Ios

iki ios

İPhone durumunda (ilk ekranlar bir iPad’den), süreç tamamen aynıdır.

ios

Diğer cihazlar

Televizyonlar, ev sineması, ses cihazları, akıllı hoparlörler söz konusu olduğunda… süreç farklı olabilir ve aslında bazılarında bunun nedeni, bilgileri görüntülemek için daha fazla sınırlamaya sahip olmalarıdır..

WiFi 6 nedir ve neden ev WiFi ağınızı iyileştirecek (veya herkese açık bir ağa bağlandığınızda)

Ancak genellikle hepsinde bazı ortak adımlar vardır ve bu, MAC adresini bulmaktır. neredeyse her zaman “Ayarlar” a gitmemiz gerekecek ve bunların içinde ağlara ve internete ayrılmış bölüme veya yoksa cihaz bilgilerinde bulunabilir.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun MAC adresini nasıl öğrenirsiniz? aslen yayınlandı Xataka Akıllı Ev José Antonio Carmona’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…