Bilgisayarınızı başka kimsenin kullanmaması için Windows’u bir saniyede bu şekilde kilitlersiniz

Windows 10’un ilk sürümünden bu yana yıllar geçtikçe Microsoft, işletim sistemiyle etkileşim kurmanın yeni yollarını uygulamaya koydu. Bu nedenle, genellikle belirli bir işlevi kullanmanın yalnızca bir yolu yoktur. Bu gördüğümüz bir şey, örneğin, Windows oturumunu kilitle.

Spesifik olarak, bu satırlarda bunun hakkında konuşacağız, bizim için çok yararlı olabilecek bir şey, özellikle de başkalarıyla çevrili çalışırsak. Bu, tahmin edebileceğiniz gibi, ülkemizde oldukça yaygın olan bir şeydir. Ofisler ve benzerleri.

Windows 10’u hızlı bir şekilde kilitlemek için neye ihtiyacım var?

Ve konumumuzdan kalktığımızda ve başka birinin bilgisayara erişmesini istemediğimizde, onu hızlı bir şekilde engelleyebiliyoruz. sana söylediğimiz gibi Windows 10 Beş yıldan fazla bir süredir bizimle olan bir işletim sistemidir.

Tam da bu nedenle, doğrudan Windows 7’den geçiş yapan birçok kullanıcı bu kilitleme yöntemini kaçırıyor. Bununla, örneğin Windows 10’a gelen bir kullanıcıyı kastediyoruz. Windows 7 Microsoft’un Windows 10’dan kilitleme özelliğini kaldırmış olup olmadığını sorabilirsiniz. Peki, tüm bunlar istediğimiz kadar görünür olmasa da, hala orada. Bu nedenle, aşağıda size Windows 10’daki kilit işlevine farklı şekillerde nasıl erişeceğinizi göstereceğiz.

Öncelikle, Redmond sisteminin önceki sürümlerinde bulunan bu kullanışlı işlevin, kapatma sırasında Başlat menüsüne tıklanarak bulunduğunu söyleyeceğiz. Ancak şimdi Windows 10’da bu bilgisayar kapatma seçeneği kilit işlevini göstermiyor. Bu nedenle, yazılımın bu en son sürümünde bunun yeni bir konuma taşındığını söylüyoruz.

Windows ile kilitlemenin farklı yolları

Böylece, göreceğimiz gibi, ona farklı şekillerde erişme imkanımız var. Şimdi size Windows 10 ile bilgisayarı engellemenin bazı basit yollarını göstereceğiz. Buna karşılık, bu şekilde her zaman en rahat ve erişilebilir olanı kullanma olanağına sahip olacağız. Hepsini ezberlememiz gerekli değil, sadece kendi bilgimize dayalı olarak bir tanesini ezberlememiz gerekiyor. pencere kullanımıdaha hızlı ve daha erişilebilir buluyoruz.

Bilgisayarınızı Başlat menüsünden kilitleyin

Aynı yerde olmasa da Windows’un önceki sürümleri, Başlat menüsünden bahsettiğimiz bu görevi gerçekleştirebiliriz. Dolayısıyla bunun için yaptığımız ilk şey, Windows logo tuşuna basarak veya fare ile Başlat düğmesine tıklayarak Başlat menüsünü açmaktır.

Bundan sonra, bu göründüğünde, sol panelde, seçeneğin bulunduğu kullanıcı hesabının resmine tıklıyoruz. Engellemek, diğerleri arasında. Bu nedenle, açık oturumu engellemek için tek yapmamız gereken kendimizi üzerine yerleştirmek ve onu seçmek.

kilit başlangıcı

Windows’u iki klavye kısayoluyla kilitleyin

Yukarıda anlatılan yöntem oldukça hızlı ve etkili olsa da şu anda aradığımız şeyi daha akıcı bir şekilde yapabiliyoruz. Bunu yapmak için, birçokları için daha rahat olacak bir tuş kombinasyonu kullanacağız. Bu nedenle, Windows’u her anında kilitlememiz gerektiğinde kullanmak için yalnızca bu klavye kısayolunu ezberlememiz gerekecek.

Pekala, bahsettiğimiz şey için, sadece tuşlara tıklamamız gerekiyor. KAZAN + L Sürecin etkili olması için. O an sistemin bize nasıl anında kilit ekranını gösterdiğini hemen göreceğiz. Ancak bunun için şu anda kullanabileceğimiz tek klavye kısayolunun bu olmadığını aklımızda tutmalıyız. Bunu size söylüyoruz çünkü aynı zamanda tuşlara basma imkanımız var. Ctrl + Alt + Sil.

O anda ekipman önceki durumda olduğu gibi anında kilitlenmez, ancak yeni bir ekran belirir. İçinde, her durumda bizi en çok ilgilendireni seçmek için seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek göreceğiz, burada Blok olacaktır. Ancak aynı ekranda Kullanıcıyı değiştir, Oturumu kapat veya şuraya git seçeneklerini buluyoruz. Görev Yöneticisi. Bu nedenle, bu diğer işlevleri düzenli olarak kullanırsak, bu tuş kombinasyonu da çok faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızdan uzaktayken Windows nasıl kilitlenir

Bu noktada Windows 10’un en son sürümlere gelen Dinamik Kilit adlı bir işlevi olduğunu size anlatacağız. Ondan uzaklaştığımızda ekipmanı otomatik olarak engellememizi sağlar. Elbette bunun için Smartphone’un Windows ile eşleştirilmiş olması önemlidir. Bu anlattıklarımıza ulaşmak için Win + I tuş kombinasyonu ile Ayarlar uygulamasına buradan Hesaplar / Giriş Seçeneklerine geçiyoruz.

dinamik kilit

O zaman, siz yokken Windows’un cihazı otomatik olarak kilitlemesine izin ver yazan seçeneği etkinleştirmekten başka seçeneğimiz yok. Elbette bunun için bizim almamız gerekecek. mobil ve bu, uzaklaşırken PC’yi engellemek için PC ile senkronize edilir.

CMD’den Windows kilitleme işlevi nasıl kullanılır?

Sistemin en ileri düzey kullanıcılarının bu Windows kilitleme işlevinden yararlanmak istemeleri mümkündür. komut istemi penceresi. Bu nedenle, bunu başarmak için yapılacak ilk şey, komutu yazarak bu tür bir pencere açmaktır. cmd arama kutusunda. Bu özel durumda, komut istemini yönetici izinleriyle çalıştırmanın gerekli olmadığını belirtmekte fayda var.

Ardından, bu durumda aradığımız pencereyi bulduğumuzda, bilgisayarı kilitlemek için aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırmamız gerekecek:

Rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation

Bu yöntem aynı zamanda Kodlar daha karmaşıktır, bu nedenle sistemin daha ileri düzey kullanıcıları için çok ilginç olabilir.

cmd'yi kilitle

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…