Bilgisayarın her bir bileşenini test ederek Windows arızalarından kaçının

Önümüzde çok sayıda saat geçiriyoruz. Windows bilgisayar, bu yüzden çoğu durumda istediğimiz şey bunun iyi çalışmasıdır. Aynı zamanda, birçok durumda performansında bir adım daha ileri gitmek istiyoruz.

Bunun için ekibimizin performansını büyük ölçüde artırmayı başaran bazı adımları kullanma imkanımız var. Bununla, örneğin, herhangi birinde gerçekleştirebileceğimiz hız aşırtma işlemine atıfta bulunuyoruz. bilgisayar bileşenleri. Ama elbette bu her zaman mümkün olmuyor ve aşırıya kaçmamaya özen göstermeliyiz.

Performans programlarının faydalı olduğu durumlar

Bunun için genel bir kural olarak, hem ekipmanın hem de bazı bileşenlerin performansını ve kararlılığını ölçmemize yardımcı olan her türlü programı kullanıyoruz. Aynı zamanda bu uygulamalar sadece hız aşırtmaaynı zamanda performans sorunları olan eski bir bilgisayarımız olması durumunda.

Bu şekilde sizlere söylediğimiz gibi belirli programlarla gerçekleştirdiğimiz bu performans testleri bilgisayarın stabil olup olmadığı konusunda bize fikir verecektir. Aynı zamanda, tespit edersek sorunun nereden gelebileceğini belirlememize de yardımcı olabilirler. arızalar. Kendinizi bu durumlardan herhangi birinde bulursanız, size yardım edeceğiz. Ve bundan sonra size sisteminizin bileşenlerinin kararlılık testlerinde kullanılacak bir dizi yazılım çözümünü göstereceğiz.

Ayrıca, ilginizi çeken şeyleri daha kolay bulmanız için onları birkaç kategoriye ayıracağız. Bunların arasında bazılarını CPU için performans testleri kadar önemli buluyoruz, diğer testleri ise CPU için. Veri deposu, hatta PC’ye yüklediğimiz GPU için. Ve hepsi bu değil, çünkü aynı zamanda donanım izleme için çözümler bulacak ve böylece genel davranışını kontrol edebileceksiniz. Bahsettiğimiz gibi, bu kararlılık testleri, onları doğru yorumlarsak, bilgisayardaki hataları tespit etmemize ve daha sonra performansını iyileştirmemize yardımcı olacaktır.

Donanım kararlılığını gerçek zamanlı olarak ölçen programlar

Bazı testleri gerçekleştirirken performans ve kararlılık PC’nin bu bileşenlerini takip edebilmek ilginçtir. Bu şekilde, söz konusu donanımın sıcaklık veya yük seviyelerini gerçek zamanlı olarak izleme olanağına sahibiz. Bu yüzden bir dizi hakkında konuşacağız. araçlar bu görevler için bir referans noktası olarak kullanılabilir. Bu şekilde bilgisayarda stabilite testleri yaparken iyi miktarda bilgi elde edeceğiz.

GPU-Z

Adından da anlaşılacağı gibi, burada, izleme söz konusu olduğunda pek yardımcı olmayacak bir yazılım buluyoruz. Bilgisayar GPU’su. Bu şekilde, gerçek zamanlı olarak, bu özel bileşenle ilgili iyi miktarda veri elde ederiz.Örneğin, bir tür hız aşırtma yapıyorsak, bu çok yararlı olacaktır. Bu linkten indirebilir ve sıcaklığı, yükü, saat hızını, hafıza hızı, hayran, vb Aynı zamanda her zaman kullanılmakta olan bellek miktarını görme olanağına sahip olacağız.

GPU-Z

Çekirdek Sıcaklık

Öte yandan, CPU’yu izlemek için basit bir yazılım olan Core Temp’i buluyoruz. Bu bileşenin gerçek zamanlı sıcaklığı ve yüzdeleri hakkında bize veri sağlar. işlemci yükü. Aynı şekilde, bu Intel’den geliyorsa, program bize her bir çekirdekte ayrı ayrı sıcaklık ve yük okumaları da sağlar. Öte yandan buradan indirdikten sonra işlemci, voltajı ve çalıştığı frekans hakkında temel bilgileri alıyoruz.

Çekirdek Sıcaklık

HWiNFO64

Şimdi adı verilen başka bir ilginç tekliften bahsedeceğiz. HWiNFO64 aslında bir izleme aracı olan donanım ileri. Bunun temel nedeni, bilgisayarın birden çok bileşenini izlememize izin vermesidir. CPU, GPU, RAM veya anakartın sıcaklıkları gibi veriler burada devreye girer. Diğer birçok verinin yanı sıra fanların hızını, farklı bileşenlerin iş yükünü vb. de elde ederiz. Tüm bunları bu bağlantıdan ilk elden deneyebiliriz.

HWiNFO64

MSI Afterburner

zamanında gerçek zamanlı donanım izleme Ekibimizden MSI Afterburner, aynı yönde başka bir mükemmel çözümdür. Bu uygulama ile grafik kartının davranışını çeşitli şekillerde kontrol edebileceğimizi belirtmekte fayda var. Bu şekilde bir kere bu linkten indirdiğimizde bilgisayarın GPU’sundan büyük miktarda bilgi elde etmiş oluyoruz. Bu, daha önce gördüğümüz durumda olduğu gibi, söz konusu GPU’yu overclock ederken çok yardımcı olacaktır.

Buna karşılık, bu bileşen bir oyunda çalışırken özel hayran profilleri oluşturmamıza veya kıyaslamalar çalıştırmamıza olanak tanır.

MSI Afterburner

Windows’ta CPU’nun kararlılığını kontrol eden programlar

Tahmin edebileceğiniz gibi, bunlardan biri bileşenler herhangi bir takımda en önemlisi, CPU’lar veya takılan işlemci. Bu nedenle, tüm bunların kararlılığını ölçmek için bir tür test yapmamız gerekirse, size yardımcı olacağız. Bunun özellikle bahsettiğimiz gibi stabilitesini kontrol etmek veya örneğin bir soğutma sorunu olup olmadığını görmek için faydalı bir şey olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, aşağıda size yorum yaptığımız bilgileri edinmenize yardımcı olacak bazı uygulamaları göstereceğiz.

yardım64

Bu türün en iyi bilinen çözümlerinden biriyle başlayacağız. yardım64. Aslında burada, her gün normal olarak çalışan süreçleri taklit ederek bilgisayarınızın CPU’sunun kararlılığını test etmek için bir araç var. Aynı zamanda programın kendisi, tam kapasitede sahip olduğu dayanıklılığı ilk elden kontrol etmek için PC’nin işlemcisine %100 yük eklemekten sorumludur. verim. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, CPU’nun darası olmadığını kontrol ederken çok yardımcı olacak bir şeydir.

Bu bağlantıdan indirebileceğimiz bir uygulamadır, ancak bu özel durumda size bunun ücretsiz bir çözüm olmadığını söyleyeceğiz. Her şeyle ve onunla bir versiyonumuz var Ücretsiz deneme Bu, gelecekte bizim için yararlı olup olmayacağını veya ödemeye değer olup olmadığını ilk elden kontrol etmemize yardımcı olur.

yardım64

Prime95

Bir öncekine benzer başka bir çözüm ile bulunur Prime95, dahili çalışması sayesinde PC’nin işlemcisinin kararlılığını test etmek için çok yardımcı olacak bir yazılım. Bu, özellikle bilgisayarda bir tür hız aşırtma yapmış olmamız durumunda gerekli olan bir şeydir. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki bu da bize hizmet eden bir çözüm. RAM bellek ölçümü. Tüm bunları sadece programı bu linkten indirerek başarabiliriz.

Prime95

Intel Yakma Testi

Ve CPU bölümünü bitirmek için, aynı satırlarda sizinle IntelBurn Test adlı bu tür bir çözüm hakkında konuşmak istiyoruz. Özellikle burada, takip etmemize yardımcı olacak CPU için başka bir kararlılık test aracı görüyoruz. işlemci kararlı olup olmadığını belirlemek için bilgisayara maksimum yüklenir. Tabii ki, işlemciyi maksimuma zorlamaktan programın sorumlu olduğunu hesaba katmalıyız, ki bu donanıma bağlı olarak her zaman en çok tavsiye edilen değildir. Size anlattıklarımızı test etmek için bu bağlantıdan yapabiliriz.

Intel Yakma Testi

RAM belleğinin kararlılığını kontrol etmek için yazılım

Üçüncüyü değiştirerek ve ekipmanın en önemli bileşenlerinden birine atıfta bulunursak, RAM belleğini buluruz. Bu nedenle, bu özel bileşenin kararlılığını test etmek isteyenler için onlara da yardım edeceğiz. Bahsedeceğimiz bu program, bilgisayarla ilgili olabilecek herhangi bir sorunu teşhis etmemize yardımcı olacaktır. Veri deposu. Aynı şekilde, diğer şeylerin yanı sıra, hız aşırtma işleminden sonra kararlılığını kontrol etme olanağına sahip olacağız.

MemTest86

MemTest86 gibi sektörde bu türün en bilinen önerilerinden birinden bahsedeceğiz. Burada, özellikle herhangi bir sorunu keşfetmeye çalışmak için sistem belleğini test etmekten sorumlu iyi bir yazılım çözümü buluyoruz. Başvurunun bu haliyle birkaç yıl boyunca alınmadığı doğrudur. güncellemeler geliştiricileri tarafından, ancak yine de çok etkilidir. Bu, istersek bu bağlantıdan deneyebileceğimiz bir şey.

MemTest86

GPU kararlılığını test etmek için yazılım

For testleri ile ilgili olarak istikrar Ekipmanın GPU’su için yapabileceğimiz, dikkate alınması gereken birçok bölüm var. Tüm bu anlattıklarımız için aşağıda size bu anlamda çok yardımcı olacak bir dizi yazılım çözümü sunacağız. Onlarla, diğer şeylerin yanı sıra, test etme fırsatına sahip olacağız. GPU kararlı olduğundan emin olmak için sistemin maksimum

3D İşareti

Her şeyden önce ve bu özel bileşene odaklanırsak, bu konuda en bilinen programlardan biriyle karşılaşıyoruz. Ve bu 3D İşareti uzun yıllardır piyasada olan ve GPU’nun kararlılığını ve performansını test etmeye odaklanan bir yazılımdır. Ayrıca bu durumda programı çok çeşitli şekillerde kullanabileceğimizi bilmek önemlidir. cihazlarSadece PC’de değil.

Yazılımın GPU saat hızını, kare hızını, iş yükünü veya sıcaklıkları izlemekten sorumlu olduğunu söylemek. Bunu yapmak için, amacı için gerekli tüm ölçümleri yaptığı birkaç bağımsız kıyaslama gerçekleştirin. Yazılımı bu linkten indirdikten sonra test edebilirsiniz.

3D İşareti

FurMark

Ve PC’nin GPU’sunun kararlılığını FurMark ile ölçmek için bu yazılım seçimini bitireceğiz. Burada, testlerini gerçekleştirmek için başka bir ilginç seçenek buluyoruz. GPU kararlılığı. Bu programı kullanırken aklımızda tutmamız gereken bir şey, grafik kartınızı bir dizi çok zorlu teste tabi tutması ve neredeyse sınırına kadar götürmesidir. Bu nedenle bunu kullanmanız önerilir çözüm kısa süreler için. Bu linkten indirebilirsiniz.

FurMark

Cennet ve Vadi Karşılaştırmaları

Öte yandan Heaven & Valley Benchmarks adlı programı da buluyoruz. Birçokları için bu, ölçüm söz konusu olduğunda referans testlerden biri olarak kabul edilen bir yazılımdır. istikrar ve verim GPU’nun. Aslında, grafik kartını test etmekten ve sınıra götürmekten sorumludur. Burada, örneğin bu bileşene hız aşırttıktan sonra ilginç veriler göreceğiz ve böylece kararlılığını doğrulayacağız. Bahsettiğimiz bu teklifi bu linkten deneyebiliriz.

Cennet ve Vadi Karşılaştırmaları

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…