Bilgisayarım 5G’ye değil yalnızca 2,4 Ghz WiFi’ye bağlanıyor, ne yapmalıyım?

Şu anda, yönlendiricilerin, WiFi erişim noktalarının ve WiFi PLC’lerin büyük çoğunluğu, popüler 2,4 GHz bandında ve ayrıca 5 GHz bandında veya yaygın olarak 5G olarak bilinen yayın yapabilen eşzamanlı çift banta sahiptir. Bu frekans bandı, daha geniş bir kanal genişliğine sahip olduğu, komşu ağlarla daha az parazite sahip olduğu ve kablosuz cihazlardan çok daha özgür olduğu için 2,4 GHz’den çok daha hızlıdır. Ancak, bilgisayarınızın 5G bandına değil, yalnızca 2.4GHz bandına bağlanması mümkündür, bugün RedesZone’da yapmanız gereken tüm kontrolleri adım adım açıklayacağız.

Bu öğreticiyi iki iyi farklı bölüme ayırdık, kablosuz yönlendiricimizde yapmamız gereken kontrollerve ayrıca bilgisayarımızda veya akıllı telefonumuzda yapmamız gereken kontroller. Hatayı bulmaya çalışmak ve ardından çözmek için tüm kontrolleri adım adım izlemenizi öneririz.

Yönlendiricide yapmanız gereken kontroller

5G bağlantı hatası hatalarının çoğu, yönlendiricinin kötü yapılandırılmasından veya doğrudan eşzamanlı çift bandı desteklememesinden kaynaklanır. Yönlendiriciye girmek için bunu bir web tarayıcısı ile yönlendiricinin varsayılan ağ geçidini adres çubuğuna koyarak yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Hangisinin varsayılan ağ geçidi (yönlendirici) olduğunu nasıl bilebiliriz? Doğrudan Windows komut istemine girmek için “Başlat” a gidiyoruz ve “cmd” yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Burada bir kez aşağıdaki komutu çalıştırmalı ve enter tuşuna basmalıyız: “ipconfig”. Bu komutu uyguladığımızda, “Varsayılan ağ geçidi” görünecek ve ardından bir IP adresi gelecek, normalde yönlendiricilerdeki varsayılan ağ geçidi: 192.168.0.1, 192.168.1.1, 192.168.2.1, 192.168.50.1 ve 192.168. 178.1, ancak en iyi şey, hangi IP’ye sahip olduğunuzu görmeniz ve web tarayıcısı ile bunu adres çubuğuna koymanızdır: http://192.168.1.1

Yönlendiricimiz 5G WiFi ile eşzamanlı çift bant mı?

Dikkate almamız gereken ilk şey, 5G bandına bağlanmak için yönlendiricimizin eşzamanlı bir çift bant olması veya en azından 5G bandında yayın yapması gerektiğidir. Bu, yönlendirici modeline bakılarak bilinir, “AC” veya “AX” ise eşzamanlı çift banttır. Ancak, yönlendiricimiz “N” olduğunu gösteriyorsa, aynı anda çift bant olmayabilir. Yönlendiricimizin farklı yönlerini kontrol etmeye devam etmeden önce, yönlendiricimizin gerçekten 5G bandını desteklediğinden emin olmalıyız.

5G WiFi ağı etkinleştirildi mi?

Yönlendiricimiz 5G bandı ile uyumluysa, bellenime girip bu frekans bandının gerçekten aktif olup olmadığını kontrol etmeliyiz. “Kablosuz” bölümünde, frekans bandının aktif mi yoksa pasif mi olduğunu söyleyen bir menü görmeliyiz. Bazı yönlendiriciler, WPS’yi etkinleştirmek ve WiFi frekans bandını etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için aynı fiziksel düğmeye sahiptir, bu nedenle yanlışlıkla kapatmış olabiliriz.

Movistar yönlendiriciniz varsa, 5G bandını ifade eden “WiFi Plus” bölümüne, “WiFi” ise 2.4G bandını ifade eden bölüme girmelisiniz. Bu ayarlar menüsünde, “Kablosuz Ağ Durumu” adlı bir seçenek göreceksiniz ve “Açık” olarak işaretlenmelidir.

Movistar HGU yönlendiricisindeki ağ adını değiştirin

Doğruladıktan sonra, değişiklikleri uygula’ya tıklıyoruz ve zaten tespit edip edemediğimizi WiFi istemcisi ile kontrol edeceğiz.

SSID (WiFi ağ adı) gizli mi?

Varsayılan olarak, WiFi’li tüm WiFi yönlendiricilerinde, AP’lerde ve PLC’lerde WiFi ağ adı her zaman görüntülenir, ancak onu gizlemiş ve hatırlamamış olabilirsiniz veya yönlendiriciyi yanlışlıkla yanlış yapılandırmış olabilirsiniz. SSID’nin gizlenip gizlenmediğini kontrol etmek için en kolay şey, yönlendiricinizin gelişmiş ayarlarına girmek ve “WiFi ağını gizle” seçeneğinin etkin olup olmadığına bakmaktır. Yönlendiricinin modeline bağlı olarak, bir yerde veya başka bir yerde olacaktır.

Hangi kanalda yayın yapıyor?

5GHz bandında yayın yapmak için farklı WiFi kanalları vardır, RedesZone’da bu bantta hangi kanalların mevcut olduğunu ve temel özelliklerinin neler olduğunu daha önce açıklamıştık. Yönlendiriciler normalde 36, 40, 44 ve 48 kanallarında yayın yaparlar, bunlara U-NII-1 kanalları denir, ayrıca U-NII-2A kanalları olarak adlandırılan 52, 56, 60 ve 64 kanallarına da sahibiz ve son olarak biz U-NII-2C kanalları olan 100, 104, 108 ve 112 veya daha yüksek kanallara sahiptir. Kanal 149’dan U-NII-3 olarak adlandırılırlar.

Bazı Wi-Fi kartları yalnızca “düşük kanallarda”, yani 36, 40, 44 ve 48. kanallarda bulunan 5G Wi-Fi kanallarını destekler. 100. kanalda yayın yapıyorsak ve Wi-Fi istemcisi bunu desteklemiyorsa frekans bandı, mantıksal olarak herhangi bir WiFi ağını “göremez”. Bir önceki resimde kanalı otomatik olarak ayarladık, gördüğünüz gibi yayın yapmak için otomatik olarak kanal 108’i seçti, yani eski bir WiFi kartımız olsaydı, bağlantı kuramazdık.

PC’nizde veya akıllı telefonunuzda kontroller

Yönlendirici üzerindeki tüm kontrolleri yaptıktan sonra, 5G ağına hala doğru şekilde bağlanamıyorsak, olası sorunları kontrol etmek ve dışlamaya başlamak için aşağıdaki adımları izlemeliyiz.

WiFi kartım 5G ile uyumlu mu?

Bilmemiz gereken ilk şey, WiFi kartımızın 5GHz bandı ile uyumlu olup olmadığıdır. Nasıl bilebiliriz? “Denetim Masası / Ağ Merkezi / Adaptör ayarlarını değiştir” kısmına gidersek WiFi kartımızın tam modelini görebiliriz. Görünmezse, kurduğumuz WiFi ağ kartının tam modelini öğrenmek için AIDA64 gibi programları kullanabiliriz.

Modeli öğrendiğimizde, üreticinin resmi web sitesine gitmemiz ve bu kartın teknik özelliklerini görmemiz gerekecek. 802.11a/ac/ax standartlarıyla uyumluluğu bir yerde belirtmelidir, eğer bu standartları desteklemiyorsa, 5G bandını desteklemiyor demektir ve her zaman 2.4G bandına bağlanmanız gerekecek. WiFi 5 veya WiFi 6 ile uyumlu görünüyorsa 5G bandı ile uyumlu olduğunu teyit edebiliriz.

WiFi kartım yönlendirici tarafından kullanılan kanalla uyumlu mu?

Kartımız WiFi 5 ile uyumluysa, ancak yine de WiFi ağını “görmüyoruz”, yönlendiricinin yayın kanalını kontrol edin ve 36, 40, 44 “düşük” kanallarda yayın yaptığınızdan emin olun. ve 48. ve daha önce açıkladığımız gibi, 5G ile uyumlu, ancak sadece “düşük kanallar” için, 100, 104, 108 ve 112 kanalları için uyumlu olmayan WiFi kartları var, bu nedenle yönlendiricinize girip bakmalısınız. hangi kanalda yayın yapıyor.

Hem 2.4G hem de 5G WiFi kanallarını görmek için Android için WiFi Analyzer veya Akrilik WiFi Ev programı gibi programları da kullanabilirsiniz, ancak bunu WiFi ağını “görebilen” bir cihazda kullanmalısınız, çünkü 5G ağına bağlanamayan bilgisayarda kullanın, yine de WiFi ağını görmeyeceğiz ve hangi kanalda yayın yaptığını bilemeyeceğiz.

WiFi yönlendiriciye yakın mıyım?

5GHz bandı, 2.4GHz bandından daha az menzile sahiptir, yönlendiriciden çok uzaktaysak, ancak 2.4GHz bandını görürsek, çok uzakta olduğumuz için 5G bandını görmememiz çok olasıdır. uzakta. Kullandığımız WiFi kartına bağlı olarak ana yönlendiriciye daha fazla veya daha yakın bağlanabiliriz. Bu nedenle, bir bilgisayar şu anda bulunduğunuz konumdan bağlanabiliyor, ancak diğer bilgisayar bağlanamıyorsa, bunun bir WiFi kapsama sorunu olması çok olasıdır.

Daha önce 5G ağına bağlandım mı ve şimdi izin vermiyor mu?

Geçmişte 5GHz bandına bağlandıysanız, ancak şimdi size izin vermiyorsa, Windows’ta hatırlanan WiFi ağını silmiş olup olmadığınızı kontrol edin. Bu çok önemlidir, çünkü parolayı değiştirdiyseniz, Windows bunun doğru olmadığını algılar ve mevcut WiFi ağları listesinin sonunda görünür. Hatırlanan WiFi ağları bölümüne gitmenizi ve daha sonra yeniden bağlanmak için “Ağı unut”a tıklamanızı öneririz. Muhtemelen, hatırlanan ağı unutup tekrar bağlanarak sorunu çözdünüz.

Bu ipuçlarıyla, 5G bandına 2.4G bandı kullanmaktan çok daha hızlı ve tavsiye edilebilir şekilde bağlanabildiğinizi umuyoruz, ancak bu frekans bandının 2.4G bandından daha az menzile sahip olduğunu unutmamalısınız, bu nedenle, WiFi ile yönlendiriciye, erişim noktasına veya PLC’ye daha yakın olun, aksi takdirde bağlanamazsınız.

Bilgisayarım 5G’ye değil yalnızca 2,4 Ghz WiFi’ye bağlanır makalesi, ne yapmalıyım? RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…

Tabla de contenidos