Bilgisayar Öğreticileri Statik RAM ve dinamik RAM arasındaki özellikler ve farklar nelerdir?  Bugünkü yazımızda neler olduğundan bahsedeceğiz…

Bilgisayar Öğreticileri Statik RAM ve dinamik RAM arasındaki özellikler ve farklar nelerdir? Bugünkü yazımızda neler olduğundan bahsedeceğiz…

Bugünkü yazımızda statik RAM ve dinamik RAM arasındaki özellikler ve farklar nelerdir hakkında konuşacağız. Her şeyden önce bilmeliyiz RAM bellek nedir? RAM, Rastgele Erişim Belleği veya İspanyolca rastgele erişim belleği anlamına gelen bir kısaltmadır.

Bu bellek bir donanımdır. yani bilgilerin geçici olarak saklandığı tüm bilgisayarlarda, bilgisayarın aynı anda çeşitli bilgilerle çalışmasını sağlamak, iyi performans göstermesini sağlamak. Unutulmamalıdır ki, ekipman kapatıldığında, RAM belleğinde saklanan tüm bilgiler kaybolur.

RAM, bir elektronik cihazdaki en önemli bileşenlerden biridir. ve 1969’dan beri kullanılmaktadırlar. RAM bellek ile bilgisayarlar bir eylemi gerçekleştirirken daha hızlıdır, bir uygulamanın kullanımı için gerekli verileri depolar ve sonunda işlenmesi gereken bilgileri veri işlemcisine iletir.

RAM olduğunu söyleyebiliriz. bilgi için bir ara nokta görevi görür, bir örüntüyü takip etmeden verileri işlemek ve depolamak, daha kolay erişilmesini sağlamak, daha iyi bir şekilde çalışmak. Bir RAM bellek olduğu bu bağlamsallaştırma ile bugünün konusuna tam olarak girebiliriz. Sonunda aralarındaki farkları görmek için bu iki RAM türünün sahip olduğu özellikleri göreceğiz. Bu noktaların her birine değineceğiz ve açıklayacağız.

dizüstü bilgisayar

Statik ve dinamik RAM’in özellikleri

RAM bellekler çalışma şekline göre statik veya dinamik RAM bellekler olmak üzere iki türe ayrılabilir. Her biri belirli özellikler sunar, Artıları ve eksileri ile birlikte ne getiriyorlar?ve hatta olabilirr yükten kurtulmak ve daha hızlı çalışmak için yazılım tarafından manipüle edilir. Bu nedenle, aşağıda bu iki tür RAM belleğinden bahsedeceğiz, bunların her birini açıklayacağız, bunların her birinin bize sunduğu olumlu ve çok olumlu olmayan yönleri gözlemleyeceğiz.

Statik bir RAM belleğinin özellikleri

Bahsedeceğimiz ilk RAM türü statik RAM’dir. Statik bir RAM belleği karakterize eden ana faktör, dört veya altı transistöre sahip, iki durumlu bir devre üzerine temelleri vardır elektrik enerjisinin akışını kontrol etmekten sorumludur. Ana özelliklerinden bir diğeri, bilgilerin üzerine yazılana kadar bu bellekte tutulduğu için güncellenmesine gerek olmamasıdır.

Bu tür RAM’ler hızlı olmanın avantajı, belleğin daha hızlı veri yüklemesinin gerekli olduğu bölümlerinde kullanılır. Statik bellek kullanmanın tek dezavantajı, statik belleğin bellek yongasında daha fazla yer kaplaması ve statik RAM’i dinamik RAM’den daha pahalı hale getirmesidir.

Dinamik bir RAM belleğinin özellikleri

RAM belleklerinin bölünebileceği ikinci yol dinamik RAM belleğidir. daha basit bir şekilde bir kapasitörle birlikte sadece transistörden oluşur. Bilgiler uzun süre saklanacaksa, dinamik RAM bellekleri tekrar tekrar güncellenebilir.

Statik RAM belleklerden daha az alana ihtiyaç duysalar da, daha az hızları var, ancak bu onları daha uygun hale getiriyor, daha hızlı ihtiyacı olmayanlar için para biriktirmeye yardımcı oluyor. Tam olarak ekonomileri nedeniyle çoğu bilgisayarda daha yaygındırlar.

elektronik bileşen

Statik RAM ve dinamik RAM arasındaki farklar nelerdir?

Bu RAM türlerinin her birinin sahip olduğu özelliklere sahip olarak şu soru ortaya çıkıyor: Aralarında ne fark var? Bu yüzden biz kullanıcılar olarak bizler için en belirgin fark olan üç noktada kolayca cevap verebiliriz.

  • Farklı oldukları ilk husus fiyatlarındadır, dinamik olan daha düşük fiyatlı iken, daha yüksek maliyetli statik RAM olmak.
  • Öte yandan, statik RAM bize daha fazla hız sunar, dinamik RAM ise en az hızlıdır.
  • Son olarak, kullanımında dinamik RAM bellekleri daha yaygındır, statik olanlar ise özel bağlamlarda kullanılır.

Bu iki RAM türünden birini satın alırken daha iyi bir kriter vererek bu makalenin sizin için yararlı olduğunu umuyoruz. En verimli RAM belleklerinden biri Corsair Vengeance RGB Pro’dur.

Leave a Reply