“Bilgi işlemin Nobeli” olarak kabul edilen Turing Ödülü, derleyicilerin dayandığı temelin yaratıcıları içindir.

Alfred Aho ve Jeffrey Ullman “Bilgi işlemin Nobel’i” olarak kabul edilen 2020 Turing Ödülü’ne layık görüldüler. Derleyici teknolojisi ve programlama dillerinin geliştirilmesine öncülük eden iki araştırmacı, ‘Association for Computing Machinery (ACM)’ tarafından verilen bu prestijli ödülün sahibi oldular ve bir milyon dolar bağışladılar.

Ullman ve Aho arasındaki işbirliği, 1967’de AT&T’nin tarihi araştırma merkezi olan Bell Labs’ta geçirdikleri süre boyunca başladı. İki öğretmen, durumu tanımlamaya yardımcı oldu. derleyici teknolojisi ve yüksek seviyeli programları düşük seviyeli makine koduna çevirmenin kapısını açın.

'Fikir Fabrikası', Telekomünikasyonun (pek de değil) kısa bir tarihi

Modern algoritmaların öncüleri

Jeffrey Ullman şu anda Stanford Üniversitesi’nde Fahri Profesör ve e-öğrenme şirketi Gradiance’ın Direktörüdür. Prestijli Turing Ödülü’nü veren organizasyonun isimlendirdiği başarılar arasında iki ders kitabının üretimi yer alıyor. 1974’ten ‘Bilgisayar Algoritmalarının Tasarımı ve Analizi’ ve ‘Derleyici Tasarım İlkeleri’ikincisi, bir şövalyenin bir ejderhayla savaşırken göründüğü efsanevi kapak resmiyle tanınır.

Onlarca yıldır Ullman ve Aho, derleme konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarıydı.. Örneğin, C++ gibi dillerin, makinelerin anlayabileceği ve yürütebileceği daha düşük seviyeli bir dile çevrildiği süreç.

Google AI Başkan Yardımcısı Jeff Dean, “Aho ve Ullman, günümüzün programlama ve yazılım ortamını geliştirmede etkili olan algoritmalar, biçimsel diller, derleyiciler ve veritabanları hakkında temel fikirler oluşturdular” dedi.

Jeffrey Ullman, iş arkadaşı Alfred Aho ile birlikte algoritma anlayışımıza öncü katkılar temelleri ve programlama dillerinin tasarımı ve uygulanması” diyor Ullman’ın profesör olduğu Stanford Üniversitesi’nin başkanı Marc Tessier-Lavigne.

Nobel ödüllerinin trajedisi: Nobel'i teknoloji için ödüllendirmenin zamanı geldi

Aho ve Ullman’ın öğrencilerinden bazıları teknoloji şirketlerinde önemli görevlerde bulundular.. Bunların arasında, örneğin, Ullman’ın doktora öğrencilerinden biri olan Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin’i bulabiliriz.

{«videoId»:»x806n3d»,»autoplay»:true,»title»:»GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ VE İŞLERİ – Manuel Hidalgo ile Para Ekle»}

Daha fazla bilgi | Bilgisayar Makinaları Derneği

– Haberler “Bilgi işlemin Nobeli” olarak kabul edilen Turing Ödülü, derleyicilerin dayandığı temelin yaratıcıları içindir. aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…