La muerte de la TDT tal y como la conocemos: la tele tradicional planea pasarse al streaming en 5G

Bildiğimiz kadarıyla DTT’nin ölümü: geleneksel TV, 5G akışına geçmeyi planlıyor

Bildiğimiz kadarıyla DTT'nin ölümü: geleneksel TV, 5G akışına geçmeyi planlıyor

Radyo spektrumu aynı olmasına rağmen, onun üzerinden yayılma şekli, bilginin A noktasından B noktasına ulaştığı kanalları belirler. Veya bu durumda içerik yayıncılarından cep telefonlarımıza ve televizyonlarımıza kadar. Bu nedenle, yakın zamana kadar DTT, 5G için piyasaya sürülmesi gereken 700MHz bandını işgal ediyordu. İkiside aynı yol.

Bununla birlikte, DTT’nin zaten ilginç (ve mantıklı) bir dönüşüm gerçekleştirmeyi ve mevcut formatı terk edip yayın Akışı saf ve sert. DVB’ye göre, DTT yayınlarının 5G üzerinden yapılması için şimdiden anlaşmaya varıldı. Demek ki, böylece bildiğimiz gibi DTT sonsuza kadar kaybolur ve akış haline gelir.

Akış yapmak isteyen DTT

Teknik olarak zaten öyle olmasına rağmen, anlamı yayın Akışı hem DTT içeriğinin yayınlanmasına hem de HBO, Netflix, Prime Video, Disney + veya Apple TV + (İspanya’daki en popüler isim) gibi İnternet üzerinden gelenlere. Ama gerçek şu ki DTT de aynı şeyi yapmayı, internet üzerinden yayın yapmayı planlıyor. Özellikle, ülkemizi zaten dolduran ve hem kapsama alanı hem de güç açısından ilerlemeye devam eden 5G ağları aracılığıyla.

Tüm DTT'leri Tivify ile ücretsiz olarak görün ve cep telefonunuzda bu yeni Ücretsiz aboneliktir

Böylece, DVB projesi ile 5G Medya Eylem Grubu (veya 5G-MAG) arasında, DTT’nin 5G aracılığıyla ticari dağıtımı üzerinde birlikte çalışmak üzere bir anlaşma duyurulur. Bu, Tivify veya Pluto TV gibi hizmetlerle bugün zaten deneyimlediğimiz bir şey. İnternet üzerinden kanal DTT içeriği evlere ulaşmak ve tesadüfen, cep telefonundan veya bilgisayardan sorunsuz bir şekilde evlerin keyfini çıkarmasına izin vermek. Bağlı herhangi bir cihazdan.

“Bu, DVB’nin DVB-I hizmet keşfi ve DVB-DASH akışının temel teknolojiler olduğu İnternet merkezli çözümlere geçişinde bir başka kilometre taşıdır. 5G ağlarının önümüzdeki yıllarda yaygın olarak kullanılmasıyla, DVB’nin dijital televizyondaki kanıtlanmış geçmiş performansının gerçekten evrensel medya dağıtımının ortaya çıkmasını destekleyebileceğine inanıyoruz. Bu önemli çalışmayı hızlandırmak için 5G-MAG’i doğal ortağımız olarak görüyoruz” – Peter MacAvock, DVB Proje Başkanı

26 Ocak’ta her iki projenin ilk ortak toplantısı, DTT’yi 5G üzerinden yayına yönlendirecek sistemin uygulanması için farklı yönergeleri tanımlamaya başlamak için yapılacak. Teknik gereksinimler daha sonra her iki projeyi de uyumlu hale getirmeye başlamak için her iki tarafça teslim edilecektir. DVB bunu söylüyor DVB-I ve DVB-DASH protokollerinin güncellenmesi gerekebilir böylece 5G’nin gerektirdiği arayüzlere uyum sağlarlar.

Şu an için her iki projenin kesin olarak yakınsaması ve DTT’nin 5G altında etkin bir şekilde yayın yapabilmesi için bir tarih belirlenmedi. bunun olmasını sağla ne protokolün değiştirileceğine dair bir tarih, ne de bunu zorunlu olarak yapacağını garanti etmez.çünkü İnternet üzerinden DTT almak için dongle’lar Chromecast veya Smart TV gibi ve geleneksel televizyonlardan geçiş hala yavaş olacaktır. Bakalım neler olacak ama öyle görünüyor ki bildiğimiz şekliyle DTT’nin ölümünün ilk adımlarını yaşıyoruz.

Daha fazla bilgi | DVB

– Haberler Bildiğimiz kadarıyla DTT’nin ölümü: geleneksel TV, 5G akışına geçmeyi planlıyor aslen yayınlandı Engadget Mobil Samuel Fernandez tarafından.

Leave a Reply