Belki de tüm uygulamaların Clubhouse gibi olması kesinlikle gerekli değildir.

Tüm uygulamaların hikayeleri olmasını istediğini hatırlıyor musunuz? İyi zamanlar. Artık LinkedIn’de bile kısa ömürlü hikayeleriniz var, çünkü evet, çünkü neden olmasın. Hikayeler popüler formattı, herkesin Instagram’da birleşik plakaların resimlerini paylaştığı veya Twitter Filolarında paylaşılan her şeydi ve tüm platformlar formatı kabul etti.

Ama dünya değişiyor, insanlar değişiyor ve şimdi harika olan şey ses. Çünkü sosyal ağlar böyledir, uyum sağlar ya da ölür. Gerçek şu ki, şimdi harika olan şey, yalnızca iOS’ta mevcut olmasına rağmen kötü şeyler yapan bir sosyal ağ olan Clubhouse. Belli ki, artık tüm platformlar Clubhouse olmak veya onu taklit etmek istiyor Ve belki, sadece belki, gerçekten gerekli değil.

Şirkette de herkes Clubhouse gibi olmak ister: Slack, Discord veya Microsoft uygulamalarına anında sesi bu şekilde dahil ediyor

Ayrıca tüm uygulamaların canlı sese sahip olması gerekli değildir.

{«videoId»:»x8045uc»,»autoplay»:true,»title»:»KULÜBÜ SOSYAL AĞ HERKES NEDEN VE NASIL OLDUĞUNU KONUŞUYOR»}

Bana gerçekten çarpan bir şey, gerçek zamanlı sesin ileriye doğru yürümekten daha eski olmasıdır. Başka bir deyişle, 1899’da Guglielmo Marconi, Nikola Tesla’nın bir icadından yararlanarak, İngiltere’den Fransa’ya ilk kablosuz iletişimi yaptı. Biraz sonra, 1901’de ilk okyanus ötesi iletişim yapıldı. Hadi, canlı sesin yılları var.

Ancak, Clubhouse’un tekrar moda olması için gelmesi gerekiyordu. Daha doğrusu, sesin eksik olduğu “canlı” noktasını vermek için, çünkü podcast tüketiminin son yıllarda çok arttığı bir sır değil. Bu formattaki sorun şu ki ne canlı ne de interaktiförneğin Twitch’te canlı olarak kaydedilmediği sürece.

Kulüp binası tam olarak buna izin verir: X kişi bir odada toplanır ve o odaya ne kadar çok kişi katılır ve ne söyleyeceklerini dinler. Kağıt üzerinde ilginç ve gerçek şu ki, bundan yararlanabilirsiniz, ancak işe yarıyor çünkü yeni ve çünkü yalnızca ve münhasıran buna adanmış sosyal ağ. Sorun, zaten olanaklarının ötesinde işlevlere sahip bir uygulamanın, dokunduğu şey olduğu için canlı ses eklemesidir.

Kulüp Evi

Ve halka açık kanallarda/gruplarda Telegram ve ses odaları, dört kişilik yayınlarıyla Instagram, Spaces ile Twitter ve hatta ses odaları isteyen LinkedIn gibi birkaç örneğimiz var. Müzik ve podcast dinlemek için bir uygulama olan Spotify bile, kendi alternatifini başlatmak için bir “spor kulübü” olan Locker Room’un geliştiricilerini satın aldı. Facebook’un bile onun teklifi üzerinde çalıştığı söyleniyor!

Sadece iki haftadır buradayım ve Clubhouse'dan profesyonel olarak faydalandım: üç İspanyol bize kendi özel durumlarını anlatıyor

Üçü çok iyi kullanılan zilyonlarca işlevi olan bir uygulamaya neyin uygun olduğunu bildiğiniz için mi? Bir özellik daha ekle ki pratikte arka plana atılacaktır. Ve neden yapıyorlar? Harika bir soru. Benim açımdan sebepler şunlar:

  1. Geride kalma korkusu: Artık herkes canlı ses tüketiyorsa, bu özelliğe sahip olmayan bir uygulamanın kullanıcıları, o uygulamada zaman geçirmeyi bırakabilir ve eski olduğunu düşünebilir.
  2. kullanıcıyı koru: Bir uygulamada bir konu hakkında konuşan iki etkileyiciniz varsa, kullanıcılar söyleyeceklerini dinleyerek uygulamada kalırlar. Uygulamada daha fazla zaman, daha fazla reklam tüketilir, şirket için daha fazla potansiyel gelir.

Kulüp Evi

Bunlar açıkça meşru nedenlerdir, ancak şu soruya yol açarlar: Tüm uygulamaların aynı işlevlere sahip olması gerçekten gerekli mi? Belki de Twitter’ın metne, Instagram’ın fotoğrafa, TikTok’un virallere ve Clubhouse’un sese odaklanması o kadar da kötü değil. Belki de belirli bir çeşitlendirmenin olması ve uygulamaların kullanıcıyı belki ve sadece belki de kullanmayacakları sonsuz işlevlerle boğmaması kötü değil.

Ve bununla, Clubhouse için ondan çok uzak bir rekabet olmaması gerektiğini kastetmiyorum. Orada da güçlenen Stereo var. Sadece her şeye ulaşmak zorunda olmadığını söylüyorum, eğer bir platformda, uygulamada veya sosyal ağda ne istersen onu söyle, canlı ses odalarını dahil etmenin pek bir anlamı yok, hiçbir şey olmuyor. Sorun değil, Excel, buzdolabım veya Windows geri dönüşüm kutusunda ses odaları yoksa sorun değil. Gerçekten, hiçbir şey olmuyor.

Bu makale, her Cumartesi Xataka’da yayınladığımız, Jose García’nın teknolojiyi daha rahat, kişisel ve gayri resmi bir bakış açısıyla ele almaya adanmış haftalık bölümünün bir parçasıdır.

– Haberler Belki de tüm uygulamaların Clubhouse gibi olması kesinlikle gerekli değildir. aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…