Imprimir artículo

Bankaların %25’i müşterilerinin kimliğini çevrimiçi olarak doğrulamayı zor buluyor

Son rapora göre Kaspersky Lab Finansal Kurumlar Güvenliği Finansal kurumlardaki güvenlik risklerine ilişkin riskler, dünya çapındaki bankaların %24’ü dijital ve çevrimiçi bankacılık hizmetleri sunarken müşterilerinin kimliğiyle karşılaşıyor. Bankaların yarısından fazlasının (%59) önümüzdeki üç yıl içinde dolandırıcılıktan kaynaklanan mali kayıpların artmasını beklediğini belirten Kaspersky Lab, şu uyarıda bulunuyor: bir kullanıcının kimliğinin doğrulanması siber güvenlik stratejilerinizde merkezi bir unsur olmalıdır.

Mobil ve internet bankacılığının artan kullanımı, müşterileri yalnızca finansal dolandırıcılık kurbanları yapmakla kalmıyor, aynı zamanda dijital bankacılık kanallarına yönelik hedefli saldırılar için önemli bir erişim noktası haline getiriyor.

Araştırmaya göre Kaspersky Laboratuvarı, 2016 yılında, bankaların %30’u, saldırıların arkasındaki ana faktörler olarak kimlik avı ve dolandırıcılık faaliyetleri yürütmek için müşteri kimlik bilgilerinin kullanılmasıyla çevrimiçi bankacılık hizmetlerini etkileyen güvenlik olayları yaşadı.

Bankalar, müşteri deneyimini yıpratmayan güvenlik teknolojileri arıyor. Görüşülen kuruluşların %38’i, önleme teknikleri ile müşteri için kolaylık arasındaki dengeyi bulmanın endişelerinden biri olduğunu doğruladı. “Bankalar, mobil ve dijital kanalları için güvenlik konusunda farklı yaklaşımlar düşündükçe, müşteriler üzerinde çok fazla baskı yapmaktan kaçınmaya çalışıyorlar. Çevrimiçi bankacılık ana avantajını korumalıdır: saniyeler içinde finansal işlem yapma kolaylığı. Bu nedenle, kullanıcı deneyimine ekstra bir güvenlik rutini eklemeden hem bankaları hem de müşterilerini korumaya yardımcı olan teknolojiler üzerinde çalışıyoruz.” Alfonso RamirezKaspersky Lab Iberia’nın CEO’su.

Mali kurumlar tarafından kullanılan iki faktörlü kimlik doğrulama ve diğer güvenlik prosedürlerine ek olarak Kaspersky Lab, bir kişinin yetkili olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek ve kullanıcıdan ek işlemler istenmeden özel çözümlerin uygulanmasını önerir.

Kaspersky’nin Sahtekarlık Önleme Platformu (Kaspersky Sahtekarlık Önleme Platformu), buluttaki kullanıcı davranışı, cihaz, ortam ve oturum bilgileri hakkında anonimleştirilmiş ve tanımlanmamış büyük verileri toplar ve analiz eder. Riske Dayalı Kimlik Doğrulama (RBA) Kullanıcı oturum açmadan önce olası riskleri değerlendirirken Sürekli Oturum Anomalisi Algılama ise oturum sırasında hesap ele geçirme, kara para aklama, otomatik araçlar veya diğer şüpheli işlemleri tespit eder.

Sonuç olarak, platform, müşterilerin ek erişim yetkilendirme düzeylerine sahip olmasa bile, yalnızca oturum açma sırasında değil, aynı zamanda oturum sırasında da koruma sağlar.