Bankacılık yazılımındaki kafa karıştırıcı arayüz tasarımı Citibank’a 500 milyon dolar kaybetti

ABD’li bir federal yargıç karar verdi Citibank’ın 500 milyon doları iade hakkı yok yanlışlıkla aboneler kaynaklı bir hata zayıf kullanıcı arayüzü tasarımı bir yazılımın.

Baştan başlayalım: 11 Ağustos 2020. Revlon kozmetik firmasının alacaklılarına faiz ödemesini yöneten finans kuruluşu Citibank’tı ve o gün toplam 7,8 milyon dolarlık bir ödeme göndermek zorunda kaldı.

Revlon borcunu yeniden finanse etme sürecindeydi: borcunun geri kalanını yeni bir krediye dönüştürürken bazı alacaklılarına ödeme yapacaktı. Ve işlemin yürütülmesinden Arokia Raj adlı bir Hintli taşeron sorumluydu.

Ve Citibank için büyük sorun ortaya çıktı: Flexcube bankacılık yazılımı arayüzü Raj’ın ölümcül bir hata yapmasına neden oldu. Yukarıda bahsedilen arayüze bir göz atalım:

Arayüz

(Jesse Furman aracılığıyla)

“Her şey doğruysa kabul et’e basın”

Raj, ‘Birincil’ sekmesinin yanına bir Citibank takas hesap numarası girmenin ve ilgili onay kutusunu işaretlemenin yeterli olduğunu düşündü. Ama aslında yaptığınız işlem ‘Fon’ ve ‘Ön’ alanlarının da kontrol edilmesi gerekir.

Bankacılık yazılımı sanatında inisiye olmayan bizler, sektördeki birinin sorunsuz bir şekilde tespit edebileceği bir çaylak hatası olduğunu varsayabiliriz. Ancak bu tutardaki işlemler tek bir kişinin onayına bağlı değildir: Raj’ın bir meslektaşı ve aynı zamanda Citibank’ta kıdemli bir yönetici, Raj’ın çalışmalarını gözden geçirdi… ve beğendi.

Bir UX uzmanı,

Yani, onlar da bunun doğru prosedür olduğunu düşündüler. Sorun ertesi gün geldi: Raj, göndermeye çalıştığı 7,8’i değil, neredeyse 900 milyon dolar gönderdiğini buldu. Şüphesiz dikkate değer bir fark: Citibank Revlon kredilerinin faizini ödememişti, ancak kredilerin tamamını.

Citibank, alacaklılarla hızlı bir şekilde iletişime geçerek, ödemenin yanlışlıkla yapıldığını bildirmiş ve yaklaşık 400 milyon getiri dolar.

Problem şu bazı alacaklılar Revlon veya Citibank ile araları iyi değildive ne parayı geri ödemekle ne de yeni bir borç için pazarlık yapmakla ilgilendiler. Bu da Revlon için büyük mali sorunlara yol açacaktı.

Santa Rita, Rita…

Normalde, herhangi bir hatalı banka havalesi yasal olarak iade edilebilir… ancak (bu durumda yürürlükte olan) New York yasalarına göre, borçlu ve alacaklı arasında böyle bir transfer yapıldığında açık bir istisna. Hatta birkaç saat önce bir hakimin alacaklılar lehine karar verdiği öğrenildi.

Kararda öne sürülen argümanlardan biri, alacaklıların bunu varsaymasının makul olduğudur. Citibank kadar ilgili bir banka bu kadar büyük miktarda parayı kazara göndermez.. Ancak görünen o ki, en büyük banka bile kötü bir grafik arayüz tasarımının aksiliklerine karşı güvende değil.

üzerinden | Ars Teknik

Resim | Mike Mozart (Flickr aracılığıyla) ve Augusto Serquiz (İsim Projesi aracılığıyla)

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Bankacılık yazılımındaki kafa karıştırıcı arayüz tasarımı Citibank’a 500 milyon dolar kaybetti aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…