Azim zaten Mars’ta ve fotoğraf çekmeye geldi

Gezicinin inişi sabır Planlandığı gibi gitti ve Mars’ın bu yeni robotik sakini onu keşfetmeye hazır.

tarz düşmek

Görev Mars2020 geçen yıl temmuz ayında Dünya’dan ayrıldı ve bugün hedefine ulaştı: gezicinin bulunduğu Mars sabır görevinin en tehlikeli kısımlarından birinde dikkatli bir iniş yapmak zorundaydı.

Mars yüzeyine ulaşmadan yaklaşık on beş dakika önce, sabır onu üzerinde taşıyan ana gemiden ayrılmak zorunda kaldı yaklaşık 200 milyon kilometrelik yolculuk.

İçin taşıyan kapsülün doğal dönüşünü durdurun sabıriticiler yakıldı, bu da onu Mars atmosferine girişini hazırlamak için en iyi şekilde barındırmaya hizmet etti.

Daha sonra, uygun düşme oranını elde etmek için taşıdığı fazladan ağırlığın bir kısmını atmak zorunda kaldı, bu da onu nihayet atmosfere girmesine ve burada otonom bir inişe başlamasına neden oldu.

Mars havası

Rağmen Mars, Dünya ile karşılaştırılabilir bir atmosfere sahip değildir.Her durumda, etrafındaki küçük gaz (esas olarak karbondioksit), onu taşıyan kapsülü yavaşlatmaya hizmet eder. sabır.

Sürtünme de düşüşü çok sıcak yaptı.ama dayanabileceği her şey Sabır: kapsülü onu binlerce derecelik sıcaklıklardan koruyan bir ısı kalkanıydı.

Mars havası, yörüngesini değiştirecek daha yoğun parçalara sahip olabileceğinden sabırancak inişinden bu yana düşünülen her şey planlandı, bu yüzden aşağı inmeyi bitirmeden biraz önce, doğru pozisyonda yapması için bir ayarlama yaptı.

Bu ayarlamalarda daha fazla ağırlık düşürdü, bu da onu daha hafif hale getirdi ve yavaşlamasına da yardımcı oldu.

Ama yine de çok hızlı gidiyordu: 1500km/s’den fazlaama merak etmeyin, bu yüzden bir paraşütü vardı, bu da hızını birkaç katına indirmeye yardımcı oldu. 500km/sonu atmosfere giriş ısısından koruyan kapsül daha sonra serbest bırakıldığında.

fotoğraf çekmeye geldi

Mars toprağından 2 km’den daha az yükseklikteyken sabır yer keşif sistemi kullandı inişini daha güvenli hale getirmek için kullandı. Bu noktada artık paraşütü yoktu ve yavaşlamasına katkıda bulunan bir roket sistemi tarafından yönlendirildi.

320 km/s hızla yaklaşmakta olduğu zemine ilişkin gözlemlediği görüntüleri, arazinin güvenli olup olmadığını belirlemesine veya gerekirse herhangi bir ayarlama yapmasına yardımcı olan bir veri tabanıyla karşılaştırdı.

Yere çarpmadan yaklaşık on iki saniye önce roket “sırt çantası” dizildi. sabırböylece yere çarpmaya hazırdı ve mutlu son elde edildi: altı tekerleği ne zaman sabır yere çarptılar. Zaten Mars’taydım.

Ve tabii ki yaptığı ilk şeylerden biri, bize birkaç fotoğraf gönderbiraz gösteriliyor jezero krateribundan sonra eviniz ve işyeriniz olacak bir yer.

gerçekten misyonu sabır Sadece bir süre önce başladı, ancak insanlığın aziminin çok iyi sonuçlar getirebileceğini kesinlikle gösterdi.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…