Azim taşıyan uzay sondası giriş yapmadan önce üç tip sensörle Mars’ın atmosferini yakalayacak.

İddialı göreve sadece beş gün ve birkaç saat kaldı. sabır varır Mars. Sonraki 18 Şubat atmosfere gelişini yapacak. Ve daha sonra yüzeye girişini yapmaya devam edecek. Bu karmaşık bir görevdir, ancak NASA’nın her zaman mükemmel bir şekilde hesapladığı bir görevdir.

12 Şubat Cuma günü NASA, web sitesinde uzay sondasının sensörlerinden bahseden bir inceleme yayınladı. Yüzeye çıktığı andan itibaren atmosferden veri toplayacak olması onlarda dikkat çekiyor. Bunu üç tip gelişmiş sensörle yapacak. Başından beri görevi başarıya ulaştıran bir şey.

Perseverance sensörleri

NASA, girişin kolay olmayacağını ve bu sensörlerin kalkanların doğru hareket etmesine yardımcı olacağını kendi sitesinde detaylandırıyor. Bu aşama geçildikten sonra cihazlarda kurulan protokoller çerçevesinde hareket edeceklerdir. Kızıl gezegendeki robotik görevi başlatmak için.

Ancak, bu üç sensörden özel olarak bahsediyorlar. Gemide makinenin denen bir şey olduğunu söylüyorlar. Mars’a Giriş, İniş ve İniş Aletleri 2 (MEDLI2). Bu cihaz, bahsedilen üç tip sensörü entegre eder: termokupllar, ısı akış sensörleri ve basınç transdüserleri.

Uzay aracının maruz kalacağı aşırı basıncı ve ısıyı ölçmenin yanı sıra, Mars hakkında daha fazla bilgi edinmek için veri toplamayı planlıyor.

Bilim adamları, Mars’ın termal yüklerini kaydetmek için elektronik bileşenlere ve donanıma sahip olduğunu açıklıyor. Bu gezegenden kuşkusuz çok faydalı olacak yeni veriler almanın ötesinde, düşman ortamlara sahip diğer kayalık cisimlere giriş yolunu da mükemmelleştirmek asıl amaçtır.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…