Azim: Gezicinin Mars’a inişini canlı ve videoda nasıl takip edersiniz

Bugün uzay araştırmaları için harika bir gün. Her şey yolunda giderse ve plana göre, Perseverance gezici altı aylık uzun bir yolculuktan sonra Mars yüzeyine, özellikle Jezero kraterine inecek. Bu çok heyecan verici bir olay ve elbette NASA ve JPL canlı ve doğrudan takip edin.

İniş resmi NASA kanallarından canlı olarak takip edilebilir. Yayın 20:30’da başlayacak., İspanya saati, ancak gezicinin Mars toprağına basması beklenen saat 21:55’e kadar olmayacak (NASA’ya göre). İşte bölgelere göre programlar:

  • ispanya: 20:30 (Kanarya Adaları’nda 19:30).
  • Meksika: 13:30
  • Ekvador, Kolombiya, Küba: 14:30
  • Venezuela:ÖĞLEDEN SONRA 3:30.
  • Şili, Arjantin: ÖĞLEDEN SONRA 4.30.

Perseverance gezicisinin Mars’a inişi canlı olarak nasıl takip edilir

Bu satırlarda sahip olduğumuz videoda İspanyolca Perseverance gezicisinin Mars’a inişini takip edin. Aslında, başka bir NASA gezegenine robotik bir inişin İspanyolca’daki ilk aktarımıdır. Perseverance’ın girişi, inişi ve inişi hakkında canlı yorumlar içerecek ve ayrıca Latin bilim adamları, mühendisler ve astronotlarla röportajlar yoluyla İspanyol mühendislerin rolüne değinecek.

NASA JPL kanalındaki bu diğer videoda görev kontrol odasından inişi takip et. Bu çok ilginç bir direkt, çünkü onu bir mühendisin bakış açısından 360 derece görebileceğiz. Tabii ki, yorumlar İngilizce olacak. Akılda tutulması gereken bir nokta, bu akışın öncekinden on beş dakika önce, 20:15’te başlamasıdır.

Altı aydan uzun bir yolculuktan sonra, Mars’a iniş yaklaşık yedi dakika sürecek.

Azim’in inişi, her şey yolunda giderse, altı aydan uzun bir yolculuğun doruk noktası olacak. Geziciyi taşıyan araç, en fazla veya daha az seyahat etmemiştir. Şimdiye kadar 480 milyon kilometre ila neredeyse 40.000 kilometre. Misyon 30 Temmuz’da başladı ve nihayet bitmek üzere.

İniş ürkütücü bir yedi dakika sürecek., bu süre zarfında iniş aracı şu anda bulunduğu yörüngeden otonom olarak alçalacaktır. İlginç olan şu ki, Rover’ın doğru yere inip inmediğini bilemeyeceğiz. 11 dakika sonraya kadarradyo dalgalarının Mars’tan Dünya’ya seyahat etmesi için geçen süredir.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Azim: Gezicinin Mars’a inişini canlı ve videoda nasıl takip edersiniz aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…

Tabla de contenidos