Azim fotoğrafları birkaç dakika içinde Mars’tan Dünya’ya ve Twitter hesabına bu şekilde seyahat ediyor

Bu perşembe nasıl yaşayabildik azim gezgini Mars yüzeyine indi. Uzay keşif aracı, 30 Temmuz’da Dünya’dan kalkışıyla uzun yolculuğuna başladıktan sonra hedefine ulaştı ve inişten kısa bir süre sonra, ilk fotoğrafını gönderdi.

Aşağıdaki satırları size gösterdiğimiz anlık görüntü, Kızıl Gezegene vardıktan sadece 5 dakika sonra Twitter hesabına ulaştı. Görüntülerin ve diğer verilerin, Mars ile Dünya arasında, gezici ile NASA merkezleri arasında, esasen Mars Aktarma Ağı ve Derin Uzay Ağı’ndan oluşan karmaşık bir sistem sayesinde yaptığı bir yolculuk.

Perseverance’ın Dünya ile iletişimini sağlamak için NASA, beş yörüngeden oluşan Mars Aktarma Ağı’nı ve Kaliforniya, Avustralya ve Madrid’deki merkezleri olan Derin Uzay Ağı’nı kullanır.

Orbiters anahtardır

Perseverance gezgini tarafından çekilen Mars fotoğrafı

Perseverance gezgini tarafından çekilen Mars fotoğrafı. /NASA

Bir yörünge aracı üzerinde durmadan bir gezegenin veya uydunun yörüngesinde dönen bir uzay aracı. Onların işi başka bir şey: o mesafeden doğrudan veya dolaylı olarak incelemek.

NASA’nın Mars Keşif Programı’nın Mars 2020 görevi durumunda, birincil destek Mars Relay Network’ten geliyor. Bu ağ, ABD uzay ajansının üç yörüngesinden, Mars Reconnaissance Orbiter, Mars Odyssey ve MAVEN’den oluşuyor; ve ikisi ESA, Avrupa Uzay Ajansı, ExoMars Trace Gas Orbiter ve Mars Express.

Birisi metrik sistemi kullanmayı unuttuğu için NASA'nın Mars'ta bir sondayı düşürdüğü gün

Her iki ajans arasındaki işbirliği sayesinde mümkün olan bu ağ, gezicinin iletişim kurmasını sağlayacak. Yörüngeler gezegenin üzerinde uçarken, bu eserler mümkün olacak konuşmak için bilgi alışverişi. Ayrıca, NASA’ya göre, Perseverance’ın üreteceği veri hacminin çok büyük olduğu akılda tutulmalıdır: Curiosity gezgini ve InSight Lander tarafından birlikte üretilen/oluşturulandan daha fazla.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/30/c3/34/602f9f644bd22f05b6/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/31/08/43/602fa0794bd22f022e/orijinal/el-perseverance-landes-on-mars-miniature.jpeg»}

İniş sırasında, gezici Mars Reconnaissance Orbiter ve MAVEN aracılığıyla verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak iletti. Hem yörüngeler hem de Mars Röle Ağının parçası olanların geri kalanı günde en az iki kez, tipik olarak dört ila altı kez veri ve görüntü gibi araç bilgilerini almaya devam edecek dün tadını çıkarabildiklerimiz gibi.

Linux, Mars'ı fethediyor: Perseverance'a eşlik eden NASA Ingenuity helikopteri, Açık Kaynaklı bir kalbe sahip

Tüm bu miktardaki bilginin bir kısmı, NASA’nın açıklıyor, Derin Uzay Ağı Yakın zamanda yeni bir anten açan Madrid Derin Uzay İletişim Kompleksi’nin bir parçası olduğu ve Kaliforniya ve Avustralya’da bulunan benzer iki merkez daha var. Bu ağ, geniş iletişim parabolik yapısı sayesinde, gezegen keşif uzay aracı ve sorumlu ekipleri arasında iletişim bağlantıları kurmak gezegenimizde.

Bir zamanlar NASA’nın elinde, topluluk yöneticisi Perseverance’ın tek seçeneği Twitter’a girmek ve son birkaç saat içinde bizi sevindirdiği görüntüleri yayınlamak. Mars, siyah beyaz ama biraz daha yakın.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Azim fotoğrafları birkaç dakika içinde Mars’tan Dünya’ya ve Twitter hesabına bu şekilde seyahat ediyor aslen yayınlandı Genbeta Tony Castillo’nun fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…