Ay’da golf oynamak mı? Alan Shepard yaptı ve topunu 50 yıl sonra buldular

1969’da Neil Armstrong ve “Buzz” Aldrin, Ay yüzeyinde yürüyen ilk iki adam oldular. İki yıl sonra, Alan Shepard sadece doğal uyduya ayak basmayacak, aynı zamanda üzerinde golf oynayacaktı.

Apollo 14 görevinin komutanı Shepard, iki topla birlikte bir golf sopası soktu. 6 Şubat 1971’de Ay’a indiğinde, Shepard’ın son aktivitelerinden biri… golf oynamaktı.

İlk top bir kratere çarptı. Diğeri, Komutan Shepard’a göre birkaç kilometre yol kat etti.

Ancak son araştırmalar topun nerede olduğunu ortaya çıkardı… ve sadece 36 metre yol aldı.

Keşif, bir görüntüleme uzmanı olan Andy Saunders tarafından yapıldı. Ay görevi görüntülerinin yüksek çözünürlüklü taramalarını yaptı.

Saunders, ekip tarafından Ay’da çekilen 16 milimetrelik küçük görüntüleri istifleyecek kadar ileri gitti. Bu sayede topu bulabildi.

Tüm geliştirilmiş görseller Saunders’ın Apollo Remastered kitabında yer alacak.

Shepard’ın golfünden herkes memnun değildi

Armstrong ve Aldrin’den sonra 14 Kasım 1969’da geldiler. charles conrad ve Alan Bean’den Ay’a. İki yıl sonra Shepard ve ortağı Edgard Mitchell bunu yapacaktı.

Golf oynamanın yanı sıra 43 kilogram ay taşı ve tozu topladılar ve yüzeyde bir İncil bıraktılar. 34 ay yörüngesini yaptıktan sonra 9 Şubat 1971’de Dünya’ya döndüler.

Ancak Shepard’ın golf zarafetine herkes gülmedi.

Alan Shepard'ın ayak izleri.

United States Geological Survey’den Don Wilhelms, “Çoğu jeolog, Koni Krateri ile ilgili sonuçları görmekten memnun olmadı” dedi. Günlük posta. “Bence astronotların Ay’da ulaştığı en önemli noktadan bir kilogramdan daha az kayamız var.”

Shepard, 1974’te NASA’dan emekli oldu ve 1998’de lösemi teşhisi konduktan sonra vefat etti.

Doğal uyduya ulaşmanın yanı sıra, Sovyet Yuri Gagarin’den sonra yörünge uçuşu yapan ikinci adam oldu. Her ikisi de 1961’de başardı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…