Avustralya Facebook’a karşı: Mark Zuckerberg’in ağına “diktatörlük” diyorlar

Avustralya ve Facebook, sosyal ağların gücüne karşı bir hükümetin yeni bir bölümünde karşı karşıya geliyor.

Her şey, kuruluşları Avustralya haber şirketlerine bilgilerini kullanmaları için ödeme yapmaya zorlayan bir yasayla başladı. Google, en azından o mevzuata boyun eğmiştir ve bir pazarlıktan sonra ödeme yapacaktır.

Ancak Mark Zuckerberg’in şirketi temerrüde düştü.

Facebook ne yaptı? Ağınızdaki haberleri engelleyin. Büyük F aracılığıyla bilgi arayan Avustralyalılar bunu yapamadı.

Ve orada Troy yandı.

Avustralya’nın Facebook’taki konumu

Avustralya Başbakanı Scott Morrison İşaret etti tedbirin “büyük teknoloji şirketlerinin hükümetlerden daha büyük olduğunu ve kuralların onlar için geçerli olmaması gerektiğini” gösterdiğini söyledi.

“Facebook’un bugün Avustralya ile arkadaş olmama, temel sağlık ve istihbarat bilgi hizmetlerini kesme eylemleri, hayal kırıklığı yaratan kibirli olduğu kadar kibirliydi.”

Avustralya Başbakanı Scott Morrison.

Mesele şu ki, pandemi sırasında haber servislerinin engellenmesi yangını körüklüyor. Bunu COVID-19 hakkında bilgi edinmek için kullanan birçok insan ve sağlık kampanyalarını çevrimiçi olarak yürüten yüzlerce kuruluş var.

“Bu eylemler,” diye devam ediyor Başbakan Morrison, “sadece artan sayıda ülke tarafından dile getirilen endişelere uygundur.”

Morrison, “BigTech’in parlamentomuza baskı yapmaya çalışmasından korkmayacağız” dedi.

Avustralya’ya diğer ülkelerin desteği

Diğer ülkelerden politikacılar Avustralya hükümetini destekledi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Demokrat bir temsilci olan David Cicilline, Facebook’u “demokrasi ile pek uyumlu değil” olarak nitelendirdi. “Facebook’un şartlarına göre bütün bir ülkeyi diz çöktürmeye çalışmak, iktidar tekelinin en açık itirafıdır” dedi.

Bu arada İngiliz Muhafazakar Milletvekili Julian Knight, Zuckerberg’in şirketinin eylemlerini “son derece rahatsız edici” olarak nitelendirdi.

Güç açısından, Facebook kazanmaya devam ediyor. sağlam duracak mı? Davranışı değişecek mi?

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…