Avrupa’da üretilen yarı iletkenler: AB, Bloomberg’e göre bir çip fabrikası kurmak için TSMC veya Samsung ile bir anlaşmayı değerlendiriyor

Güneydoğu Asya ve özellikle Tayvan mevcut cihazlardaki neredeyse tüm çiplerin kökeni. Bunu değiştirmek ve başkalarına bağımlılıktan kaçınmak için Avrupa Birliği, doğrudan üye devletlerden birinin topraklarında yarı iletken üretmeyi düşünüyor. Bloomberg’e göre fikir, büyük üreticilerden biriyle bir Avrupa fabrikası kurmak için anlaşmaya varmak olacak.

cips şu anda her türlü cihazda kullanılmaktadır. Cep telefonlarından ve bilgisayarlardan arabalara (şu anda büyük bir darboğazın olduğu yerlerde). Avrupa’da bir fabrika, 10 nanometreden aşağı cips üretimine izin verecek. Şu anda 5 nanometre çip için gidiyoruz ve 3 nanometre çip için planlarımız var.

CD

Fransa Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkiliye göre, TSMC ve Samsung, bu projeye katılması en muhtemel iki denektir. Her ikisi de şu anda küresel çip üretiminde liderdir ve neredeyse tüm büyük elektronik markaları bunlardan biri tarafından tedarik edilmektedir. TSMC’den şirketin “herhangi bir olasılığı dışlamadığını, ancak şu anda somut bir plan olmadığını” belirttiler.

Nanometreler için savaş: işlemci üreticilerinin karşılaştığı kilometre taşları ve engeller (Clear the X, 1x44)

şimdilik somut bir şey yok. Bu çip fabrikasının Avrupa’da yeri yok, seçilen ortak yok, projenin başlama tarihi yok ve kesin bir teyidi yok. Avrupa Birliği’nin bu konuda sağlam bir adım atmaya karar verip vermediğini görmek için önümüzdeki birkaç ayı beklememiz gerekecek.

Güneydoğu Asya’nın bağımsızlığı

Avrupa Birliği’nin planı çip üretim pazarını Güneydoğu Asya’dan uzaklaştırın benzersiz değil. Amerika Birleşik Devletleri, Çin veya Japonya gibi diğer bölgeler de son yıllarda yerel üretimi artırmayı tercih etti. Bütün bunlar, üretimi çeşitlendirmek ve dolayısıyla öngörülemeyen olaylara daha hazırlıklı olmak ve bir veya iki şirkete bu kadar büyük bir bağımlılık yapmamak amacıyla.

F

Ancak bunu gerçekleştirmek o kadar basit değil. Bu sadece bir para meselesi değil, aynı zamanda böyle bir ilerleme için milyarlarca yatırım gerekiyor. Aynı zamanda lojistik, kaynak ve zaman meselesi. Tayvan ve özellikle TSMC, çiplerini üretmek için küresel pazardaki en iyi araçlardan ve kaynaklardan bazılarına sahip olarak, bu pazarda on yıllardır yoğun bir şekilde gelişti. Avrupa Birliği bu seviyede olmak istiyorsa, büyük teknolojik yatırımlarla muazzam bir çabaya ihtiyacı olacaktır.

üzerinden | Bloomberg

– Haberler Avrupa’da üretilen yarı iletkenler: AB, Bloomberg’e göre bir çip fabrikası kurmak için TSMC veya Samsung ile bir anlaşmayı değerlendiriyor aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…