Aşırı kahve içmenin neden olduğu 5 hastalık

bunu söyleyebiliriz kafein neredeyse her zaman kahve şeklinde, dünyada en yaygın tüketilen yasal uyuşturucudur: Bunun nedenlerinden biri, beynimizde yarattığı ve bizi daha uyanık hissettiren etkisidir.

Orta dozda kafein zararlı olmasa da, herhangi bir şey tüketiminde olduğu gibi, onu aşarsak sağlık sorunları yaşayabiliriz.

Uykusuzluk hastalığı

Uyanmak için kahve içeriz sabah uyandığımızda daha uyanık hissetmek için veya geceleri bazı işleri bitirmeden uykuya dalmak istemiyorsak.

Kafeinin uyarıcı etkisi, onu bloke etmesiyle ilgilidir. adenozinuyuşukluk durumlarını etkileyen bir nörotransmitter.

Çok fazla kafein doğal uyku döngülerimizi bozabilir ve geceleri düzgün uyumamızı engeller.

Baş ağrısı

Kafeinin bir diğer etkisi, adenosini bloke ederek, beynin kan damarlarında daha az kan dolaşımına neden olmasıdır. Migren gibi baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ancak özellikle çok fazla kahve tüketirsek bu etki uzun sürmeyebilir: kafeine karşı toleranslı hale geliriz ve artık aynı etkiye sahip değildir. baş ağrılarını durdurmak için ve hatta onlara neden gibi görünebilir.

Hipertansiyon

Fazla kafein tansiyonu yükseltirBunun hem merkezi sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi hem de vazokonstriksiyona neden olması ile ilgili olabilir.

Bununla birlikte, etkileri fark edilirken, geçici oldukları da bilinmektedir ve genellikle kalp sağlığı üzerinde uzun vadeli bir etkisi bulunmamıştır.

Sindirim problemleri

Yani kahve sadece beyne değil, diğer organlara ve vücut sistemlerine de etki ediyor.

Kahvenin müshil etkisi olduğuna dair kanıtlar var, ancak bu durumda tüm sorumluluğu kafeine yükleyemeyiz çünkü kafeinsiz kahve tüketmek bile aynı sonuçları verecektir.

Bunun, kahvenin hormon salınımına katkıda bulunmasından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. gastrinsindirimi uyarır.

Kafein

kolesterolü yükseltir

Vücudumuzda kanda dolaşan belirli bir miktarda kolesterol vardır ve hormon üretiminde kullanılan lipidlerden biri olduğu için buna ihtiyacımız vardır ancak çok büyük bir miktarı atardamarlarda plak oluşumuna neden olarak ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. koşullar olarak damar tıkanıklığı.

olduğu gösterilmiş olmasına rağmen kahvenin kandaki kolesterol konsantrasyonunu yükseltmede etkisi olabilirbu sadece tükettiğimiz kahve miktarıyla değil, onu hazırlama şeklimizle de ilgilidir.

French press, Türk kahvesi veya sadece doğrudan suda kaynatılan kahve gibi filtresiz kahveler, bu etkiye neden olabileceklerdir, çünkü muhtemelen bu durumlarda infüzyonda aşağıdaki gibi bileşikler vardır. kafetolkandaki kolesterol artışını destekleyen.

Bu nedenle, kahvenin tadını çıkarmaya devam etmek ve aynı zamanda sağlıklı olmak için, onu ölçülü ve tercihen filtrelenmiş olarak içmeniz gerekir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…