Artık Linux PC’ler, akıllı telefonlar ve tabletler için birleşik masaüstü olan Maui Shell’in önizleme sürümünü deneyebilirsiniz

Microsoft’un Windows 8’in piyasaya sürülmesiyle en büyük hedeflerinden biri, henüz keşfedilmemiş, ancak o zamanlar düşünülenlere göre büyük bir geleceği olan bir bölgeye bayrağını ilk diken kişi olmaktı: mobil/PC yakınsama. Canonical, Ubuntu Linux etrafındaki projeleri sayesinde yakında yarışa katılacaktı.

Microsoft ve Canonical, her platform için entegre olmalarına rağmen (sırasıyla ChromeOS/Android ve Mac/iOS) iki farklı işletim sistemini sürdüren Google ve Apple ile karşı karşıya kaldılar. uyarlanabilir arayüz ve evrensel uygulamalar ile aynı işletim sistemi.

Bununla birlikte, PC kullanıcılarının Windows 8’in belirli arayüzünü ne kadar beğendiğini, Windows Phone’un ilgisini çeken kullanıcı sayısını veya Unity masaüstünün ve Ubuntu Edge terminalinin elde ettiği başarıyı hepimiz biliyoruz.

Ancak Linux dünyası bu yakınsama projesine liderlik etmekten vazgeçmedi. Ve Canonical ana karakter olmak istemiyorsa, onların yerini almak isteyen başkaları da var.

Nitrux bize Maui Shell’e ilk bakışı sunuyor

Sadece birkaç gün önce dağıtımdan sorumlu olanlar NitruxLinux (Ubuntu gibi Debian’a dayalı) 1.8 sürümünü yayınladı. Nitrux’un tanımlayıcı özelliklerinden biri KDE Plasma ve KDE projesindeki yazılımın geri kalanı etrafında dönmesi olmasına rağmen, dağıtımın bu sürümü Ayrıca, yeni bir masaüstü ortamının ‘önizleme’ sürümünü içermesiyle de öne çıkıyor.: Maui Shell.

Promosyon 6 1700x700

Maui Kabuğu Maui Kit çerçevesi kullanılarak geliştirilen yeni bir ‘masaüstü’ (hayır, Microsoft ile ilgisi yok) ve yalnızca masaüstü bilgisayarlara değil, aynı zamanda cep telefonlarına ve tabletlere de uyum sağlamak üzere tasarlandığını.

Geliştiricilerinden biri olan Camilo Huguita’nın sözleriyle, «Maui Shell birden fazla sürüme ihtiyaç duymadan çeşitli form faktörlerini barındırır her faktör için. Ve bu amaçla Maui Kabuğu iki ana bileşenden oluşur:

  • Kabuk: temel arayüz için bir sarmalayıcı olarak (GNOME’da kabuk eşdeğeri).
  • Z alanı: bir pencere oluşturucusu olarak (GNOME’daki Mutter’a eşdeğer).

Bu nedenle, örneğin Cask, her ikisini de görüntülemekten sorumludur. üst panel (hem menüyü hem de bildirim alanını veya takvimi içerir) ve alt rıhtım (favori uygulamaların simgeleriyle), ‘kartlara’ ve başlatıcıya ek olarak.

KDE Connect, Linux'tan Windows'a geçiş yapar ve Android akıllı telefonunuzla Microsoft'un 'Telefonunuz' uygulamasından daha fazla entegrasyon sunar

Bir besteci olarak Zpace, pencereleri ‘çiz’ (ve sınırları ve kontrolleri), gölgelerini ve şeffaflıklarını gösterve birden çok çalışma alanının kullanımına izin vermenin yanı sıra masaüstünde nasıl dağıtıldığını kontrol etmek için.

Örneğin, Zpace tanımaktan sorumludur. linux bir mobil cihazda ne zaman çalışır: bu durumda, pencere dekorasyonlarını göstermeyecek ve aynı çalışma alanında aynı anda görüntülenebilecek maksimum pencere sayısını iki ile sınırlayacaktır.

Bu nedenle, Maui Shell’in sunduğu şeylerle ilgileniyorsanız, Nitrux’u yükleyerek zaten bir göz atabilirsiniz…ilk kararlı sürümü 2022 sonbaharına kadar piyasaya sürülmeyecek), işlevselliği hala sınırlıdır: hala bir oturum yöneticisi, kontrol merkezi veya çoklu ekran yapılandırması yoktur.

ilk bakış