Archinstall, Arch Linux’u kurmak hiç şimdiki kadar kolay olmamıştı

Arch Linux, bulabileceğimiz en minimalist, saf ve özelleştirilebilir dağıtımlardan biridir. Ancak, aynı zamanda, ustalaşmak için büyük bir Linux bilgisi gerektirdiğinden, kurulumu, yapılandırılması ve başlatılması en karmaşık olanlardan biridir. Arch’tan sorumlu olanlar, sistemin zorluk seviyesini düşürmek için hayatı kullanıcılar için biraz daha kolaylaştırmak istiyorlar ve bunun için bu süreci büyük ölçüde basitleştiren yeni bir resmi yükleyici ile başlamaya karar verdiler: bu doğru. arka yükleme.

Archinstall ilk değil resmi yükleyici Bu dağıtım için ne bulabiliriz? Neredeyse on yıl önce sistem, basit bir şekilde başlatılmasına izin veren bir yükleyici ile birlikte geldi. Ancak geliştiriciler, KISS ilkesini desteklemedikten sonra 2012’de onu kaldırmaya karar verdiler ve yalnızca Arch’ın manuel kurulumunu kullanılabilir durumda bıraktılar.

Bu Linux’un manuel kurulumunun çoğu kullanıcı tarafından sıklıkla deneyimlendiği doğrudur: Bu, bir kılavuzla bile çok uzun ve karmaşık bir süreçtir. Ancak bu sistemi başlatmanın en iyi yolu bu, çünkü kurulumunu tam olarak bu şekilde özelleştirebileceğiz. Her neyse, dürüst olmak gerekirse, çoğu kullanıcı ya diğer Arch tabanlı alternatif sistemleri tercih eder (örn. manjaro) veya aşağıdakiler gibi üçüncü taraf yükleyicileri kullanmaya karar verin. Aturux-OS.

Böylece, Archinstall yeni olur resmi Arch Linux yükleyicisi, Python’da yazılmıştır. Elbette işlem manuel kurulumdan çok daha basit olsa da Ubuntu veya Manjaro gibi diğer dağıtımlarda gördüğümüz yükleyicilerle alakası yok.

Arch Linux’u Archinstall ile kurun

Bu yükleyiciyi başlatmak için yapmamız gereken ilk şey, sistem ISO’dan başlatıldığında, “archinstall” komutunu çalıştırın. Şimdi kurulum sırasında bize rehberlik edecek basit bir sihirbaz başlayacaktır. Yapacağımız adımlar, Arch’ı elle kuracak olsaydık uygulayacağımız adımlarla aynıdır, ancak burada adımlarda bize rehberlik edecek olan sihirbazın kendisi olacaktır.

Öncelikle sistemin dilini ve bölgesini seçeceğiz. Ardından, Linux’umuzu kuracağımız birim ve işlem için kullanmak istediğimiz dosya sistemi ve sistemin izin vermesi durumunda şifreleme şifresi. Ardından, ana bilgisayara vermek istediğimiz adı ve “kök” kullanıcıyı etkinleştirmek veya “sudoers” dahil ortak kullanıcılar oluşturmak istiyorsak seçmemiz gerekecek.

Bu noktada en önemli noktalardan birini seçmemiz gerekecek: masaüstü. Onu boş bırakabilir ve yalnızca bir TTY yüklemek için hiçbir şey seçemeyiz, ancak grafik arayüzlü bir Linux arıyorsak (çoğu kullanıcının yaptığı bir şey), o zaman en beğendiğimizi seçebiliriz. Ayrıca kurmak istediğimiz ek sürücüleri, isteğe bağlı paketleri (istediğimiz veya ihtiyaç duymamız halinde) ve ağ arayüzünü seçeceğiz.

Son olarak, sadece tüm parametrelerin doğru olduğunu kontrol etmemiz ve Arch’ın kurulum ve konfigürasyonuna devam etmemiz gerekiyor.Birkaç dakika içinde Linux’umuzu kurmuş ve yapılandırılmış, kullanıma hazır hale getirmiş olacağız.

Masaüstü ile Arch Linux

ArchLinux’u indirin

Bu yeni yükleyici, varsayılan bir Arch paketi haline geldi, yani bundan sonra indireceğimiz tüm ISO imajları onu içerecek ve sistemi PC’mize veya sanal makinemize kurabilmek için onu çağırabiliriz.

1 Nisan 2021 tarihinden itibaren bugün itibariyle en son sürüm, web sitesinden tamamen ücretsiz olarak indirilebilir. Bu sürüm varsayılan olarak aşağıdakilerle birlikte gelir: Linux Çekirdeği 5.11.11 ve ISO toplam 750 megabayt kaplar. Ve Rolling Release güncelleme modeli sayesinde, yükleme tamamlandıktan sonra sistemin en son çekirdeğin sürümü ve en son paketlerle her zaman güncel olmasını sağlayacağız.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…