Apple’ın M1’i bile korunmuyor: ARM işlemcileri için özel olarak tasarlanmış ilk kötü amaçlı yazılımı keşfediyorlar

bu Apple M1 işlemci Geçen yıl geldi ve Mac’in en önemli geçişlerinden biri ve bilgi işlemde dev bir adım olarak yerleştirildi. Yeni çip, yeni tescilli mimari ve… yeni kötü amaçlı yazılım. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Apple Silicon işlemciler için özel olarak tasarlanmış ilk virüsün ne olduğunu gösteriyor.

Apple M1’in özelliklerinden biri de sıfırdan yazılmış uygulamalar gerektirmesidir. Bunun nedeni, Intel işlemcili bilgisayarlarda olduğu gibi x86 yerine armx64 tabanlı farklı bir mimarinin kullanılmasıdır. Ancak uyarlanması gereken tek şey uygulamalar değil, ayrıca kötü amaçlı yazılım yeniden yazılmalıdırSonuçta bunlar uygulamalar.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/15/c0/02/5fab04a64bd22f8216/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/21/7d/e3/5fab057e3bef073dc6/original/mini-keynote.jpeg»}

Bağımsız bir güvenlik araştırmacısı olan Patrick Wardle, yakın zamanda yayınlanan bir araştırmayı ortaya çıkardı. Apple M1 için ilk kötü amaçlı yazılım örneği. Bir Safari uzantısı aracılığıyla bilgisayara bulaşan bir reklam yazılımıdır. Sonuç? İnternette gezinmeye çalışırken onlarca açılır pencere, afiş ve her türlü reklam.

Patrick Wardle’a göre, kötü amaçlı yazılım kendi başına çok zararlı değil, daha ziyade karşılaşılabileceklerin hafif bir versiyonu. Yaratıcılarının kurbanın tıklamasını kışkırtmak için daha fazlasını aradığına inanıyor ve reklamdan para kazanmak doğrudan onlardan para çalmak yerine.

Apple M1: bir devrimin anatomisi

eski bir tanıdık

Kötü amaçlı yazılıma verilen isim olan GoSearch22 tamamen yeni değil. Bir depoda bugüne kadar tespit edilen kötü amaçlı yazılımı derleyen VirusTotal’a göre, Pirrit adlı kötü amaçlı yazılıma çok benziyor. Pirrit de nispeten zararsızdır ve asıl saldırısı tarayıcıya reklam yerleştirmek. Ancak öyle yüksek bilgi olmadan kaldırmak son derece zor konuda.

lulu Patrick Wardle aracılığıyla.

Araştırmacı, antivirüs hizmetleri tarafından eşit olarak tanınıp tanınmadıklarını görmek için hem GoSearch22 hem de Pirrit’i VirusTotal deposuna yükledi. Wardle’a göre öyle değildi, antivirüslerin yaklaşık %15’i M1 sürümünü tanıyamadı kötü amaçlı yazılım olarak Apple’dan. Nispeten yeni bir işlemci olan M1’in ihmal edilmemesi gerektiğine dair antivirüs üreticilerine bir uyarı.

Hepsi söylenecek, Apple, içerik oluşturucu kurulum lisansını iptal etti GoSearch22’den ve Safari uzantısından. Bu, M1 çalıştıran bir bilgisayara sahip bir Apple kullanıcısı tarafından tekrar yüklenemeyeceği anlamına gelir. Şimdi ne kadar süreceğini göreceğiz bilgisayar korsanları yeni bir sertifikalı sürüm oluşturmak için.

üzerinden | VICEDaha fazla bilgi | Patrick gardiyan

– Haberler Apple’ın M1’i bile korunmuyor: ARM işlemcileri için özel olarak tasarlanmış ilk kötü amaçlı yazılımı keşfediyorlar aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…