Apple Silicon tehditlerden kaçmaz: M1 çipi için özel olarak oluşturulan ilk kötü amaçlı yazılım tespit edildi

Apple Silicon, şu anda piyasadaki en modern ve güvenli çip ailesi olabilir (geleceğin tüm vaatlerini henüz görmedik), ancak bu, tehditlere karşı savunmasız olduğu anlamına gelmez. zaten keşfedildi kötü amaçlı yazılım M1 çipi için özel olarak oluşturuldu.

Bu, GoSearch22 uygulamasında çalışan (kendisi Pirrit virüsünün bir varyasyonunu gizleyen) bu çip için yerel kodu gören bir güvenlik uzmanı olan Patrick Wardle tarafından yapılmıştır. Yürütülebilir dosya adanmıştır virüslü Mac’lerde aşırı reklam göster, aynı zamanda tarayıcılarımızdan gelen kullanım verilerini kaydeder. Verilerimizin bütünlüğünü etkilemiyor gibi görünüyor.

Antivirüslerin ve temizleyicilerin uyum sağlaması bekleniyor

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/04/c7/32/5f7359ff4bd22fb079/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/37/71/b4/60115a494bd22ff9a9/original/top-mac-apps-2020.jpeg»}

Şu anda en acil olan sorun, güvenlik ve temizlik uygulamalarının bunu tespit edip silebilmesidir. kötü amaçlı yazılım Intel çipli Mac’lerde, M1 çipli Mac’lerde kaldıramazlar. Bu programların hala yeni mimariye uyarlanması gerekiyor.

Malwarebytes'in rakamlarına göre, Mac'te kötü amaçlı yazılım algılama 2020'de %38 düştü

Wardle’ın iddia ettiği gibi, bu Apple Silicon’da çalıştırılması amaçlanan yeni nesil kötü amaçlı kodun ilk adımı olabilir. Paniğe gerek yok ve macOS’umuzu katmanlar ve temizlik katmanlarıyla kaplamaya gerek yok: Mac’inizi sorumlu bir şekilde kullanın ve resmi olmayan kaynaklardan indirilen uygulamaları indirmeyin.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Apple Silicon tehditlerden kaçmaz: M1 çipi için özel olarak oluşturulan ilk kötü amaçlı yazılım tespit edildi aslen yayınlandı elma küresi Miguel Lopez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…