Apple, birkaç Tbps hıza sahip yeni bir optik aktarımın patentini aldı

bu Optik lif son on yılda devrim yarattı Telekomünikasyon hizmetleri dünya çapında yüz milyonlarca evde. Şu anda, FTTH başarır 1 Gb/sn hızlar GPON teknolojisi ile, ancak yavaş yavaş XGS-PON ile 10 Gb/sn. Veri merkezleri ve değişim noktaları daha da yüksek sayılara ulaşıyor ve ilginç bir elma patenti bu hızı daha da artırabilir.

yerine fiber optik kablo kullanın. geleneksel kablolar Bakırın sadece İnternet için değil, birçok avantajı vardır. Fiber optik ile gecikme çok daha düşüktür ve kayda değer kalite kaybı olmaksızın birkaç kilometrelik mesafeler kat edilebilir. Ek olarak, müdahaleye karşı bağışıktırlar.

Apple Kablosuz Optik İletim

Kablolu optik veri aktarımı çok iyi çalışıyor, ancak kablosuz aracılığıyla verici ve alıcının hizalanmasına çok duyarlı olduğu için daha fazla sorun sunar. Bu nedenle Apple, saniyede birkaç terabit hıza ulaşan bu sorunu çözmeyi amaçlayan yeni bir sistemin patentini aldı.

Apple, patentte sorunu ayrıntılı olarak açıklıyor. kablosuz optik iletişim. Mükemmel hizalanmış iki sabit sistem yüksek hızlara ulaşabilirken, bunu sürekli konum değiştiren taşınabilir bir cihazda yapmak imkansız hale geliyor ve bunu yapmak için elektromanyetik dalgalar kullanmak zorunda kalıyor.

Bu nedenle Apple, her iki ucunda da yönlendirilebilir lenslere sahip bir sistem oluşturmuştur; bu nedenle, bir cihaz konum değiştirdiğinde, tam hıza geri dönmek için kendisini mümkün olduğunca çabuk hizalar. Bu yönlendirilebilir lens, yayan cihazdaki bir lazer diyotun üzerine oturur. Bu lazer, ışığa duyarlı diyot bulunan hedef cihaza gönderilir. O geldiğinde Olmakalgılanır ve böylece her iki taraftaki lens hareket etmeyi durduracağını bilir.

Birkaç Tbps’lik rakamlara ulaşmayı sağlar

Apple, bu sistemin yalnızca izin vermeyeceğini iddia ediyor çok daha hızlı iletişim mevcut olanlardan daha güvenli olacaktır, ancak her iki durumda da yakınlık ve hizalama çok hassas olduğundan ve tüm cihazlar erişemeyeceğinden daha güvenli olacaktır. bu sinyalleri yaymak veya almakWiFi, NFC veya Bluetooth gibi mevcut kablosuz sistemlerin güvenliğini artırmak. Bu sistemle onlarca Gbps’lik rakamlara ulaşmak, hatta ulaşmak mümkün. çoklu Tbps rakamları.

elma lazer patenti

Patentte Apple, örnek olarak bir cep telefonu ve bir iMac kullanıyor. optik iletişim modülleri birbirlerine yüksek hızda veri göndermek için. Gördüğümüz gibi, yeni bir sistemle karşı karşıya olabiliriz. kablosuz iletişim cihazlarımızda kullanabileceğimiz Halihazırda bir patent olduğu için, teknoloji geliştirilip test edilirken en az birkaç yıl ticari bir cihaza ulaşması beklenmiyor. Çoğu durumda bu patentler ticari cihazlara da ulaşmaz.

Apple, ADSLZone’da ilk olarak birkaç Tbps hıza sahip yeni bir optik aktarımın patentini aldı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…