Anladım! Azim gezici başarılı bir şekilde Mars’a iner ve komşu gezegende yaşam arayışına başlar.

Her şey NASA’nın beklediği gibi çıktı. gezici Perseverance başarıyla ve planlandığı gibi Mars’a indi. 30 Temmuz 2020’de Dünya’dan kalkan görev. Aylar sonra, gezici nihayet Kızıl Gezegene ulaştı ve görünür bir problem yaşamadan indi.

Canlı takip edebildiğimiz için iniş başarılı oldu. Araç, Mars yörüngesine ulaştıktan sonra uzay aracından çıktı ve inişe başladı. Yaklaşık 12 kilometre yükseklikte, Jezero Krateri’ne yavaşça inmek için paraşütünü açtı. Yüzeyden metrelere ulaştığında iticileri çalıştırdı ve… karaya indi.

https://platform.twitter.com/widgets.js

azim NASA’nın Mars’a gönderdiği beşinci gezici NASA’nın bu konuda deneyimi olsa da, iniş anları her zaman çok önemlidir. Atmosfere girmek ve milyonlarca kilometre uzağa bir gezici yerleştirmeyi başarmak kolay bir iş değil.

Perseverance gezgini bugün kritik bir amaçla Mars'a bu şekilde inecek: kızıl gezegene ilk insanlı görevin yolunu açmak.

Gezici Mars’a iner inmez Mars yüzeyinden ilk görüntüsünü gönderdi. Bu ilk görüntü genellikle küçüktür ve NASA tarafından gezicinin güvenli ve sağlam olduğunu doğrulamak için kullanılır. Kameradaki Mars tozuyla bulanıklaşan görüntüde, yüzeyde gezicinin gölgesini görebiliyoruz.

ekran görüntüsü 1

Azim böylece olur bu Şubat ayında Mars’a ulaşan üçüncü görev 2021. Birleşik Arap Emirlikleri’nden, biri Çin’den, diğeri ABD’den bir misyonla on günden daha kısa bir sürede ulaşmayı başaran insanlık için tarihi bir dönüm noktası. Gördüğümüz gibi, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hope ilk oldu, onu Çin’den Tianwen-1 ve şimdi de Amerika Birleşik Devletleri’nden Perseverance izledi.

üzerinden | TENCERE

– Haberler Anladım! Azim gezici başarılı bir şekilde Mars’a iner ve komşu gezegende yaşam arayışına başlar. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…