Android’de TalkBack nedir ve ne işe yarar?

kadar basit bir şey bir mesajlaşma uygulaması açın ve bir mesajı yanıtlayın Bazı insanlar için oldukça uzun bir maceraya dönüşebilir. Bu nedenle, giderek daha fazla üretici ve geliştirici Google’a katılıyor. Android’i daha erişilebilir bir işletim sistemi haline getirincihaza dokunmaya gerek kalmadan sesli kontroller veya jestler gibi önlemlerle.

Biri Android’in en popüler erişilebilirlik özellikleri TalkBack’tirve bazı durumlarda bir biraz sinir bozucu yardımcı program kazayla etkinleştirilmesi durumunda, gerçek şu ki, bir gerekli özellik cihazlarını kullanırken biraz yardıma ihtiyacı olanlar için.

Bu nedenle, bu araçla ilgili mevcut şüpheleri netleştirmek için bugün incelemeye karar verdik. TalkBack hakkında bilmeniz gereken her şey. Ana işlevlerinden, yoluna aç ve kapat Adım adım.

TalkBack nedir?

Android şunları içerir çeşitli erişilebilirlik araçları Bu, cihazın kullanımını basitleştirir. İtibaren ekran öğelerini büyüthatta bir bağlantı seçeneği braille ekranı Bu, görme engelli kişilerin telefonlarındaki metinlerle etkileşime girmesine olanak tanır.

TalkBack bu araçlardan biridir ve genel olarak konuşursak, ekran okuyucu. Hizmet etkinleştirildikten sonra, ilgilenir cihazda gerçekleştirilen eylemleri yüksek sesle açıklayın, ayrıca ekranda görünen uyarılar veya bildirimler. Google, resmi TalkBack belgelerinde bunu şu şekilde açıklar:

TalkBack açıkken, ekrana bakmadan cihazınızı kullanabilmeniz için sesli geri bildirim sağlar. Kör veya az gören kişiler için faydalı olabilir.

Çok uzun zaman öncesine kadar, TalkBack bağımsız bir uygulamaydı herhangi bir Android cihazda Google Play Store aracılığıyla indirilebilir. Şu anda hizmet, paketin bir parçası olarak çoğu cihaza önceden yüklenmiş olarak geliyor. Android Erişilebilirlik Paketi.

TalkBack’in sizin için yapabileceği her şey

Android Erişilebilirlik Paketi - TalkBack

Ancak bu uygulama, olasılıkların yanı sıra daha birçok işlev sunar. mobil ekranın öğelerini tanımlayın. TalkBack destek sayfasında belirtildiği gibi, özellikleri şunları içerir: Hareketler aracılığıyla menüler arasında geçiş yapın, aramaları yanıtlayın veya kapatın ve çok daha fazlası. Burada en ilginçlerinden bazılarını seçiyoruz:

  • TalkBack ile cihazda dolaşın: hizmet, parmağınızı ekranın bir tarafından diğer tarafına kaydırırken ekranda görünecek öğeleri – simgeler, düğmeler, menüler…– tanımlayacaktır.

  • Uygulamaları TalkBack ile açma ve kapatma: Yüklü uygulamalara göz atmak için iki parmağınızla ekranın altından yukarı kaydırmanız ve ardından açmak için seçilen uygulamaya iki kez dokunmanız gerekir. Uygulamayı kapatmak için yukarı ve ardından sola kaydırmanız yeterlidir

  • TalkBack ile aramaları yanıtlayın: Gelen bir arama olduğunda, parmağınızı ekranın alt yarısına koyup cevaplamak için sağa kaydırmanız yeterlidir. Aramayı reddetmek için sola kaydırmanız gerekir.

  • Şifreleri yüksek sesle söyleyin: TalkBack, hataların önlenmesine yardımcı olmak için parolaları sesli olarak da söyleyebilir. Bunlar, araç etkinleştirilirken varsayılan olarak yüksek sesle belirtilecektir ve bu da güvenliğimiz için risk oluşturabilir. Ancak, “Ayarlar / Erişilebilirlik / TalkBack” bölümünden ve “Şifreleri söyle” seçeneğinin işaretini kaldırarak devre dışı bırakılabilir.

TalkBack nasıl açılır ve kapatılır

Bu makaleye ulaştıysanız, fikriniz büyük olasılıkla TalkBack’i devre dışı bırakın veya tamamen kaldırın ve bu araçla neler yapabileceğinizi öğrenmemek için. Ve bazen, uygulama olabilir yanlışlıkla etkinleştirildiböylece cihazı görme sorunu olan kişiler için uyarlayarak kullanımını zorlaştırıyor.

Andro4all’daki galeriye göz atın

Şansınıza TalkBack’i kapatmak son derece kolay. Yukarıda belirtilen hareketlerle, yapmanız gerekecek Sistem Ayarları uygulamasına erişinve oradan git erişilebilirlik menüsü. Bir kez orada, sadece bölüme erişmeniz gerekiyor TalkBack ve hizmeti devre dışı bırakın.

Öte yandan, eğer istersen TalkBack’i etkinleştiryeterli anahtarı etkinleştir muhabir.

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Android’de TalkBack nedir ve ne için? ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…