Android, Rust’ı geliştirmesi için bir programlama dili olarak resmi olarak destekliyor

Hala en çok kullanılan ve verimli dillerden ikisi olmalarına rağmen, C ve C++, bellek yönetimi sorunlarıyla da ünlüdür.. Aslında, Google’ın Android geliştirme ve bakım ekibi, C ve C++’daki bellek güvenliği kusurlarının Android kodunda ele alınması en zor hata kaynağı olmaya devam ettiğini söyledi.

Google’ın uzun süredir Java ve Kotlin gibi dillerin kullanımını teşvik etmesinin nedenlerinden biri de bu. AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) Rust’ı destekler işletim sisteminin kendisini geliştirmek için bir dil olarak.

İşletim sistemi için Rust, uygulamalar için Kotlin

pas, paslanma

Android uygulamaları geliştirmek söz konusu olduğunda Google, Java ve Kotlin gibi dillerin en iyi seçenek olduğunu açıklıyor. Bunun nedeni, bu dillerin kullanımı kolay, taşınabilir ve güvenli olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.

Şimdi, işletim sisteminin kendisinde Java ve Kotlin bir seçenek değildir. Bunun nedeni, Android’in daha derin katmanlarının C, C++ ve Rust gibi programlama dillerini gerektirmesidir, yani sistem kaynaklarına ve düşük seviyeli donanımlara erişim sağlayan, kaynaklar açısından hafif ve performans özelliklerine sahip dillerdir. tahmin edilebilir.

C ve C++ durumunda, geliştirici bellek ömrünü yönetmekten sorumludur. Ne yazık ki, bunu yaparken özellikle karmaşık, çok iş parçacıklı kod tabanlarında hata yapmak kolaydır.

Rust, nesnelerin ömrünü/sahipliğini zorlamak için derleme zamanı denetimlerinin bir kombinasyonunu ve bellek erişimlerinin geçerli olduğundan emin olmak için çalışma zamanı denetimlerini kullanarak bellek güvenliği garantileri sağlar. Bu güvenlik, C ve C++’a eşdeğer performans sağlayarak elde edilir.

Google, Microsoft ve Mozilla, programlama dilinin geliştirilmesini desteklemek için yeni Rust Foundation'ın bir parçasıdır.

Bu, Rust’ın C/C++’ın yerini alacağı anlamına gelmiyor ve açıkçası yeni bir dil için destek eklemek, diğer dilde zaten var olan hataları düzeltmez. Android mühendislerinin açıkladığı gibi: On milyonlarca kod satırını yeniden yazmak kesinlikle mümkün değil.

Bununla birlikte, Rust’ın eklenmesi, gelecekteki hataların sayısını ve yoğunluğunu azaltacak ve ayrıca Android korumalı alanının etkinliğini artıracak ve bu da hata algılamayı iyileştirecektir. AOSP ekibi, 18 aydır Rust için destek eklemek için çalışıyor., ve önümüzdeki aylarda paylaşacakları bazı projeleri olduğunu söylüyorlar. Bunu sistemin daha fazla parçasına yaymak, daha yeni başlamış çok yıllı bir projedir.

Bu, nispeten bilinmeyen bir dilden, birçok programcı tarafından en sevilen ve tam olarak Microsoft’ta C ve C++’ın yerini alma potansiyeline sahip bir dil olan Rust’ın artan popülaritesine bir başka destektir. Android’in onu desteklemesiyle aynı nedenlerle ve hatta onu Linux’a getirmek için bütün bir hareketi doğurdu.

{«videoId»:»x80giqe»,»autoplay»:true,»title»:»ANDROID MOBİLİNİZİ DAHA HIZLI YAPMAK İÇİN 9 PUL Xataka Temel Bilgileri»}

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Android, Rust’ı geliştirmesi için bir programlama dili olarak resmi olarak destekliyor aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…