Android 12 zaten önizleme aşamasında: AVIF formatı JPG’nin yerine geçiyor ve Android TV 12 başını kaldırıyor

Google, geliştiricilere (ve meraklı) izin verecek ilk görüntüleri yayınladı android 12’yi test etmeye başla, mobil platformunun yeni versiyonu. Pixel 3 ile başlayan cihazlarda kullanıma sunulacak olan bu görselleri, beklendiği gibi yükleyebilecek olanlar Pixel kullanıcıları olacak.

Yeni sürümün önerdiği büyük değişikliklerin neler olduğunu bilmek için henüz çok erken, ancak desteği etkileyen bazı yeni özellikler. yeni video ve görüntü formatları, gizlilik bölümünde yeni bildirimler ve iyileştirmeler. Bir başka ilginç gerçek: ayrıca yayınlanmış bir Android TV 12 Önizleme.

JPG’ye dikkat edin, AVIF geliyor

İlk değişiklikler arasında, özellikle yeni görüntü ve video formatları için destek olacak. Böylece, yeni bir kod çevrimi katmanı HEVC video formatı bu videoları yerel olarak desteklemeyen uygulamalarda desteklenir.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/1a/29/82/602e9dd04bd22f1967/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/77/a4/12/602ea0d13bef0779f3/orijinal/android-12-1.jpeg»}

Android 12’de ayrıca uzamsal ses, MPEG-H codec bileşeni ve 24 ses kanalına kadar mevcut Android sürümlerinin sekizi yerine.

Android 12: çıkış tarihi, uyumlu modeller ve Google'ın yeni Android 12'si hakkında bildiğimizi düşündüğümüz her şey

bu AVIF olarak da bilinen AV1 görüntü formatı, Google’ın mobil platformunun bu sürümüyle çalışmak istediği görünen cephelerden bir diğeri. Bu biçim, bu dürtüyle onu JPG’ye kıyasla fiili standart biçime dönüştürmeyi öneren Google için özel bir rol üstleniyor gibi görünüyor.

Landpg'de Android 12 Masaüstü Zaman Çizelgesi

AVIF teorik olarak daha iyi sıkıştırma ve daha düşük kayıplar ve bu sıkıştırmadan sonra görüntüdeki kusurlar. Şu anda, evet, Pixels’inizin kamera uygulamasında fotoğraf çekerken yerel format olmayacak.

daha iyisi de var sözde “zengin içerik yerleştirme” desteğidüz veya zengin metinden işaretlemeye, resimlere, videolara veya ses dosyalarına kadar birden çok içerik türünü kesmenize, yapıştırmanıza ve sürüklemenize olanak tanır.

Bildirimler, gizlilik… ve Android TV 12!

Xataka Android’den meslektaşlarımız zaten bu konuda bazı ipuçları verdi. yeni özellikler ve tasarım Android 12’de henüz gelmemiş ve bunu doğrulamak için henüz erken olmasına rağmen, arayüz değişikliklerinin sızdırılmış görüntüleri gerçekten de ilginç bir görünüme sahip “Silky” adlı özel bir temanın varlığına işaret edebilir.

resim

Google, arayüzünü geliştirmek için çalıştıklarını zaten açıkladı. onları “daha modern, kullanımı daha kolay ve daha işlevsel” hale getirmek için bildirimler. Hareketler de biraz değiştirilecek ve örneğin, tam ekranda sahip olduğumuz bir uygulamadan çıkmak için, eskisi gibi iki değil, ekranı kaydırmak için yalnızca bir hareketin gerekli olması bekleniyor.

Android "sızlananlar" için değil: AOSP, açık kaynak ve Android

Dahili değişiklikler arasında gizliliği iyileştirmeyi amaçlayanlar öne çıkıyor: üçüncü taraf uygulamalar tarafından kullanılan WebView motoru, “SameSite” adlı yeni bir özelliği kullanacak. teorik olarak izlemenin bir kısmını hafifletecek çerez yönetimi bu oturumlar sırasında web siteleri ve uygulamalar ne yapar.

Bu duyuruda ayrıca Akıllı TV’ler için platformunun yeni versiyonu Android TV 12 ve Chromecast’in iyi bilinen arayüzünü Google TV ile kullanacak bu platformu sunan cihazlar. Şu anda bu platformun ne gibi ek değişiklikler getireceği belli değil, ancak bu ön sürümün bu kadar yakında kullanıma sunulması, bunun aynı zamanda Google platformunun geleceği için de önemli bir odak noktası olduğunu gösteriyor.

Daha fazla bilgi | Android 12 Geliştirici Önizlemesi

– Haberler Android 12 zaten önizleme aşamasında: AVIF formatı JPG’nin yerine geçiyor ve Android TV 12 başını kaldırıyor aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…