Android 12, şimdiye kadar yeni sürüm hakkında bildiğimiz her şey

Google planları değiştirmeye karar vermedikçe, Android 12 önizlemesi sadece birkaç hafta uzakta olmalı. Geçen yıl şirket, Android 11 Developer Preview 1’in gelişini Şubat ortasında öne çıkarmaya karar verdi ve aynı şeyin bu yıl olmayacağını düşünmek için hiçbir neden yok.

Aslında, bugün zaten başardık Android 12 ile gelecek haberlerin büyük bir kısmını biliyorhem ipuçları hem de sızıntılar yoluyla ve şirket tarafından önceden yayınlanan resmi belgeler aracılığıyla.

Bu nedenle, Google’ın işletim sisteminin yeni sürümünü resmi olarak piyasaya sürmesini beklerken, bir inceleme yapmak istedik. bir sonraki büyük güncelleme ile bekleyebileceğimiz tüm haberler ve değişiklikler Google’ın mobil işletim sistemi.

Android 12, işletim sisteminin bir sonraki büyük güncellemesidir. RKBDI aracılığıyla

Yeni bir tema motoru sayesinde yılların en büyük tasarım değişikliği

Birkaç hafta önce, Android 12’nin renkleri, şekilleri, simgeleri ve diğer öğeleri seçerek kullanıcı arayüzünü özelleştirmeyi amaçlayan yeni bir tema motorunu tanıtacağına dair bir ipucu aldık.

Bu parça, kısa bir süre sonra, Android 12’nin ilk kez görebileceğimiz – görünüşe göre resmi – maketlerini görmemize izin veren dahili bir Google belgesi sızdırıldığında onaylandı. bu yeni özelleştirme seçeneklerinin nasıl davranacağısistem ve uygulamaların estetiğini tamamen değiştirme yeteneğine sahiptir.

Bu yakalamalarda, nasıl olduğunu görebiliyorduk. işletim sistemi arayüzünün çeşitli öğeleri menüler, bildirim kartları veya simgeler gibi Renk bejbildiğimiz kadarıyla olacak kullanıcı tarafından ayarlanan duvar kağıdından otomatik olarak çıkarılırWallpaperColors API’sini kullanarak.

Andro4all’daki galeriye göz atın

Daha fazla bilgi: Yeni Android 12 duvar kağıdını indirin

Sızan değişikliklere dayanarak ve hayal etmemize yardımcı olmak için işletim sistemi nasıl görünebilir Tasarımcı Radek Błędowski, bu tema motorunu kullanarak farklı görünümlerle bazı Android 12 arayüzünün nasıl görünebileceğini gösteren örnekler yerleşik duvar kağıdı aracılığıyla oluşturulan farklı renk paletlerini kullanarak:

Bu yeniliklere estetikle ilgili başka estetik değişiklikleri de eklemeliyiz. ayarlar uygulamasışimdi içeriğin kapladığı alanı azaltarak ve içerik miktarını artırarak Samsung’un özelleştirme katmanı olan One UI’yi biraz anımsatan bir arayüzle Boş alansistemin tek elle kullanımını kolaylaştırmak amacı ile.

Sonunda, nasıl olduğunu görüyoruz hızlı ayarlar ve bildirimler paneli yeni şekiller ve daha az asetat ile yeniden tasarlandı.

konuşma widget’ları

Android 11 ile Google karar verdi “Konuşmalar” kavramına bahis yapın için ayrılmış bildirim panelinde bir bölüm tanıtarak yalnızca diğer kişilerle yapılan sohbetlerle ilgili bildirimleri göster. Android teknik belgelerinde bu bölüme ayrı bir bölüm bile ayrılmıştır.

Yeni sürümde, Google daha da ileri gitmek istiyor gibi görünüyor yeni aracılığıyla konuşma widget’ları türüBu, kullanıcıların cihazlarının ana ekranını aşağıdakiler aracılığıyla özelleştirmelerine olanak tanır: son mesajları veya aramaları gösteren widget’lar belirli bir kişi veya grubun.

Andro4all’daki galeriye göz atın

Görünüşe göre, bu widget’lar aynı widget’ta görüntülemek için çeşitli uygulamalardan gelen bilgiler. Tasarım açısından, kullanıcıların yapabilecekleri muhtemel görünüyor. widget’ların her birinin şeklini seçin ana ekrana eklemeden önce.

Daha fazla ve daha iyi gizlilik

-renewed- Android 12 ayarlar menüsünde, bir geliştirilmiş gizlilik bölümübu da bize şu seçeneği verecekti: kameralar veya mikrofon gibi cihazın bazı bileşenlerini tamamen devre dışı bırakın. Bu şekilde, bunu sağlayacağız hiçbir uygulamanın bunlara erişimi yok belirli durumlarda.

Bunun da ötesinde, sızdırılan maketler gösteriyor ki Android 12, iOS 14’ün en kullanışlı özelliklerinden birini benimseyecek gibi gizlilikle ilgili bir uygulamanın mikrofonu mu yoksa kamerayı mı kullandığını gösteren istemler. Google işletim sistemi söz konusu olduğunda, aşağıdaki durumlarda da bilgilendirileceksiniz: konum alınıyor.

Android 12’de, bu tür göstergeler durum çubuğu ve onlara dokunmak bir açılır pencere nerede listelenir bahsedilen bileşenlerden herhangi birini kullanan uygulamalar.

Android 12, başla

Android 12, durum çubuğunda gizlilik bildirimlerini içerecektir.

Yakındakilerle Paylaş aracılığıyla Wi-Fi anahtarlarını paylaşın

Google, Android 12 ile planlıyor Android veya ChromeOS cihazlar arasında bilgi paylaşma işlevi olan Yakındaki Paylaşıma ekleyin, Wi-Fi anahtarlarını paylaşma imkanı.

Bu şekilde, biri ekleyecek WiFi anahtarlarını diğer Android kullanıcılarıyla paylaşmanın en kolay ve en hızlı yoluQR kodunu tarama veya şifreyi dikte etme ihtiyacını ortadan kaldırarak.

“Uygulama Çiftleri” ile zenginleştirilmiş çoklu görev

Yeni bir şey olmamasına ve bazı üreticilerin benzer işlevleri kendi özelleştirme katmanlarına dahil etmesine rağmen, her şey şunu gösteriyor: Android 12, Uygulama Çiftleri adı verilen çoklu görevle ilgili yeni bir yardımcı program içerecek.

Bu fonksiyon, adından da anlaşılacağı gibi, bildirim çiftleri oluştur hangi, yürütüldüğünde, doğrudan bölünmüş ekran modunda, her iki uygulamayı da aynı pencerede gruplandırın.

Bölünmüş Ekran Android 11 ve Android 12

Android 11 bölünmüş ekran (solda) ve Android 12 “Uygulama Çiftleri” (sağda) arasındaki karşılaştırma

rağmen bölünmüş ekran çoklu görev Android’de yeni bir şey değilevet ihtimal tek dokunuşla iki uygulamayı aynı anda başlatın. Şüphesiz, çift ekranlı veya katlanır ekranlı cihazlarda çok daha anlamlı olan ve Microsoft Surface Duo’da zaten mevcut olan bir işlev.

Uygulama hazırda bekletme moduyla yerden tasarruf edin

Aynı şekilde iOS, bir süredir kullanılmayan uygulamaları kaldırır, ancak gerektiğinde bunlara erişmek için simgelerini ana ekranda tutarAndroid 12, yerden ve kaynaklardan tasarruf etmeyi amaçlayan benzer bir özellik içerecek.

Bu, kullanılmayan uygulamaları hazırda bekletme, söz konusu uygulamalar kullanılmadığında kaynakların bir kısmını ortadan kaldırarak kullanılan alanı optimize etme, ancak kullanıcıya olanak tanıma olasılığıdır. gerektiğinde onlara erişin.

iOS 14’ün en kullanışlı özelliklerinden biri olan “Columbus” geri dönüyor

Google, Android 11’in gelmesinden önce cihazlarda farklı eylemleri gerçekleştirmek için bir “arka dokunuş” işlevinin gelmesi üzerinde çalışmaya başladı. büyük G iOS 14’te bu özelliği tanıtarak.

Son olarak, bu araç Android’de ışığı hiç görmedim. Ancak Google üzerinde çalışmaya devam etti ve en son söylentiler, yalnızca Pixel cihazlarda mevcut olmasına rağmen Android 12 ile birlikte geleceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, gibi görevleri yerine getirmek mümkün olacaktır. Google Asistan’ı çalıştırekran görüntüsü alın, medya oynatmayı duraklatın veya devam ettirin, son uygulamalar menüsünü açın veya bildirim panelini aşağı çekin. cihazın arkasına iki kez dokunun.

Üçüncü taraf uygulama mağazalarını kullanmak daha kolay

Modaya uygun oyunun hem iOS App Store’dan hem de Google Play Store’dan kaldırılmasıyla sona eren “Fortnite pembe dizisi”nin ardından Google, kendisi bir duyuru yaptı. uygulama dağıtım önlemlerinde esneklik, işletim sistemini Epic Games Store gibi üçüncü taraf uygulama mağazalarına açıyor. Bu, şirketin kendisi tarafından doğrulandı:

“İnsanların cihazlarında diğer uygulama mağazalarını kullanmasını daha da kolaylaştırmak ve Android’in uyguladığı güvenlik önlemlerinden ödün vermemeye dikkat etmek için Android 12’de değişiklikler yapacağız.

bunlar sadece zaten bildiğimiz bazı Android 12 haberleriya sızıntılar nedeniyle ya da Google’ın işletim sisteminin bir sonraki bölümündeki bazı değişiklikleri tahmin etmesi nedeniyle.

Ancak bu şu anlama gelmez tüm bu haberler Android 12’nin ilk mevcut sürümünde mevcut olacak. Büyük olasılıkla hepsi, ilgili ön sürümleri çıktıkça sisteme dahil edilecek ve betalarsonunda hepsi mevcut olana kadar Android 12’nin kesin sürümüvarışları önümüzdeki yaz bir noktada gerçekleşecek.

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Android 12 girişi, şimdiye kadar yeni sürüm hakkında bildiğimiz her şey ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…