Android 12 Developer Preview 1, tüm değişiklikler ve haberler

Android’in en son sürümü olan Android 12, birkaç saat önce Google tarafından sunuldu. ilk geliştirici önizlemesiartık uyumlu cihazlara kurulabilir.

İlk sürüm olmasına rağmen, Android 12 Geliştirici Önizlemesi 1 işletim sistemine ilginç değişiklikler getiriyor. Andro4all’dan beri, geliştirici önizlemesi incelemek için cihazlarımızdan birinde Android 12 tüm haberler ve değişiklikler kim bu sürümle birlikte geliyor.

Google Pixel 4 XL’de Android 12.

Yeni tasarımın ilk önizlemesi

Android 12, bir işletim sistemi tasarımında büyük revizyon Birkaç yıl sonra. Bu değişikliklerin çoğu, çoğu gizli olmasına rağmen, ilk geliştirici önizlemesinde zaten mevcut.

Yeni durum bu sistem ayarları menüsütek elle kullanım için daha erişilebilir bir arayüze sahip ve bu, One UI’yi biraz andırıyor.

Andro4all’daki galeriye göz atın

Google’ın “Silky Home” olarak adlandırdığı bu arayüz, varsayılan olarak kapalıve bir talimat aracılığıyla etkinleştirmek gerekir kabuk.

Ancak sistemin yeni görünümünün tek göstergesi bu değil. insanların XDA-Geliştiriciler Google’ın Android 12’de ** kilit ekranı, mod gibi sistem öğelerinin tamamen yenilenmiş ve daha da önemlisi özelleştirilebilir bir arayüzünü gizlediğini keşfetti. her zaman ekranda veya bildirim paneli ve hızlı ayarlar.

Andro4all’daki galeriye göz atın

Söz konusu değişiklikler, bir opak arka plana sahip bildirim paneli ve hızlı ayarlar –varsayılan olarak, Android 12’de arka plan şeffaftır–. Yeni görmek de mümkün hızlı ayarlar simgelerindeki şekillerve duvar kağıdının kendi renklerine dayalı renk vurguları.

Yenilenmiş ekran görüntüsü düzenleyicisi

Android’de ekran görüntülerini düzenleme yeteneği yeni bir şey değil. Ancak, Android 12 ile Google, şu seçeneği vererek bu özelliği daha da ileriye taşıdı: yerel düzenleyici aracılığıyla emoji ve metin ekleyin.

Android 12 ekran görüntüsü düzenleyicisindeki emojiler

Android 12 ekran görüntüsü düzenleyicisinden emoji ve metin eklemek artık mümkün.

Yeni anahtarlar, daha büyük ve daha çarpıcı

bu anahtarlar Kullanıcı arayüzünün çeşitli yerlerinde bulunan Android 12’de yenilendi. daha büyükve içlerinde durumlarını temsil eden bir simge bulunur.

Android 12'de yeni tür anahtarlar

Android 12’deki yeni anahtar türü.

Yeniden tasarlanan bildirimler

Yeni sürümle birlikte bildirimler de yenilendi. Artık simgelerin boyutu daha büyük ve bildirimi ertelemek için tasarlanmış düğmeböylece önceki sürümlerde olduğu gibi kartları kaydırmanız gerekmez.

Yeni Android 12 bildirimleri

Android 12’de bildirimler böyle görünür.

Bahsetmeye değer Android 12 yeni bir API sunuyor geliştiricilerin kullanabileceği uygulama bildirimlerinizi özelleştirin zevkinize göre. Bu nedenle, görünüm uygulamaya bağlı olarak değişecektir.

Buna ek olarak, bildirimlerin düzenlenebileceği iki tür bildirime -varsayılan veya sessiz olarak – bir tane eklenir. sistemin her bildirimin önemini belirlemesine izin verinve bu şekilde sesli veya sessiz bir şekilde görüntüleyin.

Wi-Fi şifrelerini paylaşmak her zamankinden daha kolay

Haftalar önce beklediğimiz gibi, Android 12 Wi-Fi şifrelerini paylaşmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Ve QR koduna ek olarak, Yakındaki Paylaşım sistemi aracılığıyla bir Wi-Fi ağının şifresini paylaşın yakındaki diğer Android cihazlarla.

Andro4all’daki galeriye göz atın

Yenilenmiş açılır müzik çalar

Android 12 ile, Medya oynatıcı Kilit ekranında ve hızlı ayarlar panelinde görünen açılır pencere yenilendi. daha büyük kontrollerdaha belirgin bir resim ve simgeler kartın soluna hizalanmış şekilde.

Yeni Android 12 medya kontrolü

Android 12’deki yeni multimedya kontrolleri.

Kaydırma ekran görüntüleri burada

Hala devre dışı olmalarına ve ADB üzerinden manuel olarak etkinleştirilmedikçe bu işleve erişmek mümkün olmamasına rağmen, kayan ekran görüntüleri Sonunda Android 12’de bulunurlar.

İşlemi, bu işlevi içeren özelleştirme katmanlarının geri kalanına benzer olacaktır: ekran görüntüsü aldıktan sonraa kaydırmalı yakalamayı başlatmak için düğme.

Android 12'de kayan ekran görüntüleri

Kaydırılan ekran görüntüleri Android 12’ye geliyor.

Çift dokunma hareketi Pixel 5’te başlıyor

Google’ın geçen yıldan beri bir arkada çift dokunma hareketi Asistan’ı açma, ekran görüntüsü alma, bildirimleri görüntüleme, son uygulamaları açma veya müziği duraklatma ve durdurma gibi çeşitli eylemleri gerçekleştirmek için Pixel cihazlarda.

Şimdi biliyoruz ki bu özellik Android 12’de mevcut olacakbu, sistem ayarlarında bulunan yeni bir menü tarafından önerildiği gibi, evet, işlevi etkinleştirmenize izin vermesine rağmen, bu şimdilik çalışmıyor.

Android 12'ye iki kez dokunun

Android 12’deki çift dokunma ayarları.

“Parlak renkleri azaltın”

Hızlı ayarlar panelinde bulunan yeni bir seçenek, ekranda “parlak renkleri azalt”. Simgesine uzun basarak, bir ayarlar menüsüne erişin bu işlevin daha fazla parametresinin değiştirilebileceği yer.

Andro4all’daki galeriye göz atın

iPhone tarzı “tek elle” mod

Şimdilik Android 12’de gizlenen başka bir işlev, tek el modu panelin kullanılabilir alanının boyutunu küçülterek cihazın kullanımını kolaylaştırır.

Doğrulandığı gibi Google, iPhone’u ile Apple’ınkine benzer bir formül seçti. Bu \ O \ o ekran alanı panelin alt üçte birine düşürüldüekranı diğer özelleştirme katmanları gibi dikey ve yatay olarak yeniden boyutlandırmak yerine.

https://platform.twitter.com/widgets.js

“Resim içinde Resim” modundaki iyileştirmeler

İle birlikte android 12“Resim içinde Resim” modu geliştirildi, böylece artık açılır pencereyi yeniden boyutlandırmayı çok daha kolay hale getirinçünkü köşelerinden birinden sürüklemeniz yeterlidir.

Ayrıca, mümkün açılır pencereyi kenarlardan birine sabitleyin Cihazda başka bir etkinlik gerçekleştirmek için gizlemeniz gerekirse, ekranı geçici olarak görüntüleyin.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Yardım istemenin daha hızlı bir yolu

Kendinizi zorunda kalma durumunda bulursanız acil çağrı hızlı bir şekilde, Android 12 sizin için daha kolay hale getirir: yapmanız gereken tek şey cep telefonunun güç düğmesine beş kez basınve cihaz, belirlenen acil durum numarasını aramadan önce beş saniyelik bir geri sayıma başlayacaktır.

Bu özelliğin ayarlarını sistem ayarlarının “Güvenlik ve acil durumlar” bölümünden değiştirebilirsiniz.

Andro4all’daki galeriye göz atın

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Android 12 Developer Preview 1 gönderisi, tüm değişiklikler ve yenilikler ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…