Amerika Birleşik Devletleri, iklim değişikliği konusunda Paris Anlaşması’na resmen geri döndü: bundan sonra ne değişebilir?

Joe Biden’ın zaferinden sonra, ABD bugün resmen iklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşması’na yeniden katıldı. Başkan’ın Ocak ayı sonlarında imzaladığı ve Donald Trump’ın anlaşmadan ayrılmasından üç yıl sonra, ABD tarihi anlaşmayı bir kez daha destekliyor.

Biden yönetimi, Paris Anlaşması’nın “benzeri görülmemiş bir çerçeve” olduğunu ve “felaket küresel ısınmadan kaçınmamıza yardımcı olduğunu” açıklıyor. Ama onların da işaret ettiği gibi, onun yeniden birleşmesi önümüzdeki aylarda ve yıllarda yapılacaklar kadar önemli değil. Bunlar, ABD’nin Paris Anlaşması’nı desteklemek için geri dönmesinin sonuçları.

Amerika Birleşik Devletleri'nin iklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşması'ndan ayrılması hepimiz için ne anlama geliyor?

İklim değişikliği ABD gündemine geri döndü

İlk kayda değer değişiklik, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir kez daha iklim değişikliği ile ilgili etkinlik ve projelerde aktif rol. İlk etapta 22 Nisan’da Biden tarafından organize edilen dünya liderleriyle bir İklim Zirvesi yapılacak.

Ardından, ABD hükümeti, Kasım 2021’in başlarında Birleşmiş Milletler’in bir sonraki COP26’sının geliştirilmesinin başarılı olması için Birleşik Krallık ile işbirliği yapacağını duyurdu.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızı dahil etmek için hiçbir zaman boşa harcanamaz” dedi. “Hiçbir ülke bu mücadeleyi tek başına veremez”, ABD yönetiminin iklim için özel elçisi John Kerry açıkladı. Bu arada, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sekreteri Patricia Espinosa, ABD’yi memnuniyetle karşıladı ve “Paris hedeflerinde gerçek ilerleme” ihtiyacına işaret etti.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Esasen Anlaşmaya katılım gönüllü olduğu için, tam olarak bu sonraki çalışma en alakalı olanıdır. Biden Yönetiminin önceliklerine göre: “Başkan iklim acil durumunu ele almak için hızlı harekete geçecek. Biden İdaresi, bilimin taleplerini karşılamamızı sağlarken, Amerikalı işçileri ve işletmeleri temiz enerji devrimine öncülük etmeleri için yetkilendirecek.”

Yeni başkanın programına göre önümüzdeki 10 yıl için Yeni bir çevre planına 2.000 milyon dolara kadar yatırım yapılacak 2050 yılına kadar ABD’nin sıfır emisyonlu bir ülke olması hedefiyle.

Paris Anlaşması

Paris Anlaşması, sanayi öncesi seviyelere göre 2ªC’lik artıştan kaçınmayı amaçlamaktadır. Ancak, sadece birkaç ülke gerekliliklere uymaktadır.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Arka planda güçlü ABD otomobil endüstrisiFord veya General Motors gibi şirketlerin, şirketlerinden bir diğeri olan Tesla’nın hakim olduğu bir elektrik geçişini beklediği yer.

İklim değişikliğine yönelik bu yenilenen taahhüt ile ABD, yine süper güçlerin geri kalanına baskı yapacak bir argüman, özellikle Çin. Trump’ın görev süresi boyunca Çin, rakibinin hareket etmediğini görerek emisyonları azaltma sorumluluğunu hafifletebildi. Şimdi, küresel sahneye en çok hangi gücün katkıda bulunduğunu görmek için iklim değişikliğiyle mücadele bir kez daha masada.

Xataka’da | Joe Biden’ın ‘Büyük Teknoloji’, İnternet, Huawei ile çatışma ve genel olarak teknoloji hakkında ne düşündüğü

– Haberler Amerika Birleşik Devletleri, iklim değişikliği konusunda Paris Anlaşması’na resmen geri döndü: bundan sonra ne değişebilir? aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…