Amazon: Bir İmparatorluğun Zaman Çizelgesi

Amazon, 2020’yi dünyanın en zengin dördüncü şirketi olarak kapattı ve sırasıyla üçüncü, ikinci ve birinciliği elinde tutan Microsoft, Aramco ve Apple’ı geride bıraktı. Ancak buna ek olarak Amazon’un kurucusu ve şimdiki CEO’su -kısa bir süre için de olsa- kendisini dünyanın en zengin adamı olarak taçlandırmak için yıllarını harcamıştır.

Amazon’un bir garajda doğduğunu ve başlangıç ​​sermayesinin 10.000 doları zar zor aştığını herkes biliyor, ancak 2019’da 25 yaşına giren şirketin geçmişi çok daha uzun ve daha karmaşık. E-ticaret devi hakkında kesinlikle her şeyi bilmeniz için, 1994’teki tehlikeli doğuşundan günümüze kadar tarihinin en önemli olaylarını içeren bir zaman çizelgesi hazırladık.

1994: Seattle’da doğan küçük bir şirket

Şirket, o yılın 5 Temmuz’unda Jeff Bezos ve şimdiki eski karısı MacKenzie Scott tarafından işletilen küçük bir çevrimiçi kitapçı olarak doğdu. Mağazanın fiziksel alanı bir garajdaydı ve başlangıç ​​sermayesi 10.000 ABD dolarının biraz üzerindeydi. Bezos, bir yıl önce adı Amazon Nehri’nden ilham alan gelecekteki işine bahse girmek için Wall Street şirketi DE Shaw and Co’daki işini bıraktı.

Amazon.com, lansmanından sadece bir ay sonra ülkedeki her eyalette ve diğer 45 ülkede satış yapıyordu. Bir yıl sonra, 1996’da, site şimdiden yaklaşık 2.000 günlük ziyaretçi topladı.

1997: halka arz

Amazon, hisse başına 18 dolardan halka açılıyor ve o sırada 300 milyon dolarlık bir piyasa değeri veriyor. Şirket büyümeye devam ediyor ve talep arttıkça Amazon, East Coast müşterilerine tedarik etmek için New Castle, Delaware’de ikinci bir dağıtım merkezi açıyor. Bu, birbirini izleyen yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmaya devam edecek olan bütün bir tesis ağının başlangıcı olacaktır.

1998’de şirket teklifini genişletmeye ve kitaplara CD’ler ve DVD’ler eklemeye karar verdi. Müzik bölümü, o zamanlar fiziksel bir mağazanın tutabileceğinden çok daha fazla olan 125.000 başlıkla piyasaya sürüldü. Ayrıca, alıcıların bir albüm satın almadan önce şarkı kliplerini dinlemelerine ve önerileri görmelerine izin verdi.

1999: her şeyi değiştiren patent

1999’da Amazon, tek tıklama işlevinin patentini aldı. Bu temelde tüketicilerin fatura, nakliye ve ödeme bilgilerini bir kez girip ardından herhangi bir veriyi yeniden girmek zorunda kalmadan farenin düğmesine tıklayarak istediklerini satın alabilecekleri fikridir. Amazon, patent ihlali nedeniyle doğrudan rakibi Barnes & Noble’a dava açtı ve diğer web sitelerini patentin 2017’de süresi dolana kadar teknolojiyi lisanslamaya zorladı.

Şirket, 1997’den 2001’e kadar dot-com balonunun sağanaklarını atlatmasına rağmen, yara almadan çıkmadı. Amazon hisseleri 1999 sonlarında hisse başına yaklaşık 106$’a ulaştı, ancak daha sonra keskin bir düşüş yaşadı. Öyle bir darbe oldu ki şirket, hisse fiyatı toparlanmadan önce işgücünün %15’ini işten çıkarmak zorunda kaldı.

Aynı yıl, Time dergisi Bezos’u “elektronik ticaretin kralı” olarak nitelendirerek yılın kişisini seçti.

2002: giysilere geçiş

Amazon, platformunda 400’e yakın giyim markası sunacağı gerçeği sayesinde birçok önemli giyim firması ile olan işbirliğini duyurdu- Şirket artık resmi olarak bir online kitapçı değil ve kıyafetlerin ardından elektronik cihazlar, oyuncaklar, mutfak eşyaları ve hatta giyim geldi. dergi abonelikleri Bu, şirketin platformunu Borders.com veya Target.com gibi diğer e-ticaret sitelerine lisanslayarak ek gelir elde etmeye başlamasına olanak tanır.

2007: ve Kindle geldi

Noel alışveriş sezonu başladıktan kısa bir süre sonra Amazon, baş tacını sunar: Kindle e-kitap okuyucusu 399 $’dan başlayan fiyatlarla.

Bir yıl sonra Amazon, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da 80.000 program içeren bir ses kitaplığı olan Audible için 300 milyon ödüyor. Hareket, Amazon’un e-kitaplar için Kindle cihazını piyasaya sürmesinden sadece iki ay sonra geldi. Veri olarak, Audible şu anda sesli kitap pazarının %40’ından fazlasına sahiptir.

Kindle Unlimited Prime Day'de ücretsiz

2011: Amazon İspanya’ya ulaştı

Avrupa Bölümü Başkan Yardımcısı Greg Greeley, şirketin İspanyol web sitesi Amazon.es’in resmi lansmanını duyurdu. 2011 ve 2016 yılları arasında Amazon, kataloğunu lansmanında 2,3 milyon üründen 157 milyonun üzerine çıkardı. 2018’de 400 milyona ulaştı.

2013: satın alma Washington Post

Bezos, ABD’deki başlıca ulusal tirajlı gazetelerden birini satın aldı. 250 milyon dolar bağlı yayınlarına ek olarak. Jeff Bezos, gazetenin tek sahibi olur ve böylece şirketi için güçlü bir propaganda aracı elde eder.

2014: cep telefonları da geldi

Şirket, akıllı telefon pazarından pay almaya çalışmadan duramaz ve Fire Phone’u piyasaya sürer. Cihaz tam bir arızaydı ve şirket, kayıpları varsaymanın yanı sıra ertesi yıl üretimini durdurmak zorunda kaldı. Ama hepsi kötü haber değil, aynı yıl Amazon, video oyunu akışı şirketi Twitch Interactive’i 970 milyona satın aldığından beri. Anlaşma yalnızca Amazon’un kendi oyun üretim bölümünü güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda topluluğu kendi bulut platformu olan Amazon Web Services’e getirmeye de yardımcı oluyor.

2015: akıllı hoparlörler ve fiziksel mağazalar

Bu yıl Amazon, Kindle’larını pazarlamak ve kitap satmak için Seattle’daki ilk fiziksel mağazasını açtı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli şehirlere yayılmış 15 kitapçıya sahiptir. Ayrıca şirket, sanal asistanı Alexa ile çalışan Amazon Echo akıllı hoparlörünü de duyurarak hem web sitesinde hem de ülke genelinde 3.000 mağazada pazarlıyor.

2020: eksik olan salgın

Amazon’un büyümeye ve büyümeye devam ettiği beş yıllık bir üç noktadan sonra, koronavirüs pandemisi tüm gezegeni vurdu. Bu olay çoğu şirket için yıkıcı olsa da, Amazon tarihinin en yüksek kârını bildirdi. Özellikle dev, 2020’nin ikinci çeyreğinde gelirini %40 artırarak toplam 88.910 milyon dolara ulaştı.

2021: Bezos CEO görevinden ayrıldı

Çeyrek asırdan fazla bir süredir servet biriktiren ve piyasaları ele geçiren Jeff Bezos, 2021’in üçüncü çeyreğinden itibaren görevinden ayrılacağını ve şirkette icra başkanı olarak yeni bir rol üstleneceğini duyurdu. Yürütmenin yerini Andy Jassy alacak. Jassy, ​​1997 yılında Amazon’a Pazarlama Müdürü olarak katıldı ve şu anda Amazon Web Hizmetleri’nin CEO’su olarak görev yapıyor.

Amazon sonrası: bir imparatorluğun kronolojisi ilk olarak ADSLZone’da ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…