AlmaLinux, CentOS Linux 8’in yerini alacak

CentOS profesyoneller için tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır. Bu dağıtım, doğrudan ona dayalı olduğu için Red Hat Enterprise Linux’un ücretsiz bir sürümü olduğu için her zaman göze çarpıyordu. Ancak geçen yılın sonunda Red Hat, Rolling Release güncellemelerinin bir modelini benimseyerek ve bu dağıtımın kullanıcılarını kobay olarak kullanarak CentOS’un gelişimini değiştirmeye karar verdi. pazar. ana sistem. Bu değişimden memnun kalmayan topluluk, farklı alternatifler üzerinde çalışmaya başlamış ve en gelişmişlerinden biri olmuştur. AlmaLinux.

Red Hat’in güncelleme modelini değiştireceğini açıklamasının ardından CentOS’a ilk alternatif sunan CloudLinux geliştiricileri oldu. AlmaLinux olarak bilinen bu alternatif, kullanıcılara RHEL’e mümkün olduğunca sadık, ancak tamamen bir alternatif sunmayı amaçlamaktadır. Red Hat’in kontrolü dışında. Bunu yapmak için, bu sistem açık kaynak olduğundan, geliştiriciler Red Hat’in en son sürümünü çatalladı ve ondan çalışmaya başladı.

AlmaLinux zaten kararlı

Red Hat, CentOS’un gelişimindeki değişikliği duyurmasının üzerinden henüz 4 ay geçti ve şimdiden, onu tamamen unutmamıza izin verecek alternatif bir işletim sistemimiz var. AlmaLinux, Şubat ayının başında beta sürümünde kullanıcılara ulaştı. Şimdi, iki aydan biraz daha kısa bir süre sonra, geliştiricileri nihayet sistemin bittiğini düşündüler ve bu nedenle yeni lansmanını duyurdular. ilk kararlı sürümü.

AlmaLinux Masaüstü

Bu dağıtımın Linux ekosistemine getireceği özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Red Hat, Red Hat Enterprise Linux’un 1:1 kopyasıdır.
  • Red Hat ile aynı geliştirme döngüsünü kullanacak.
  • Verileri, programları veya konfigürasyonları kaybetmeden bir CentOS dağıtımını anında AlmaLinux’a dönüştürme imkanı.
  • Şimdilik 2029’a kadar destek. Amaç, Red Hat sisteminizden ayrılana kadar bu yeni dağıtımı güncellemeye devam etmek.

İndirmek

Büyük olasılıkla, bilgisayarımıza CentOS yüklü değil, bu nedenle geliştiricilerinin bize sunduğu ilk şey, son AlmaLinux ISO’yu indirin. Bu sistem görüntüsünü aşağıdaki linkten indirebiliriz. 64 bit sistemler için bir önyükleme görüntüsü, minimum ve eksiksiz bir DVD arasında seçim yapabiliriz. Red Hat dağıtımını zaten yüklemişsek, burada kullanabileceğimiz komut dosyasını bulacağız. CentOS’u AlmaLinux’a Dönüştür.

Red Hat, bu tür dağıtımlara karşı rekabet etmeye çalışacak. küçük iş yükleri için yeni ücretsiz plan, 16 sunucuya kadar ve OpenSource kuruluşları için sınırlama olmaksızın RHEL sunar. Bununla birlikte, CentOS’ta olanlar toplulukla iyi oturmadığından ve çok kinci olduğu için karmaşık olacak. Her ne kadar zaman bize bu RHEL tabanlı alternatiflerin sonunda başarılı olup olmadığını gösterecek.

CentoOS 8 yıl sonuna kadar kullanıcılara ulaşmayacak, bu süre zarfında yeni güncelleme modeli devreye girecek. CentOS Akışı. Ancak, bu dağıtımın alternatifleri gün ışığını görmeye başlıyor. AlmaLinux’a ek olarak, şu anda geliştirilmekte olan başka benzer projeler de var. En popüler olanlardan biri, CentOS’un yaratıcıları tarafından başlatılan Rocky Linux’tur. Bunlar, kullanıcılara bu işletim sisteminin özelliklerinden ve desteğinden vazgeçmeden Red Hat’i unutabilecekleri iş düzeyinde bir dağıtım sunmaya çalışır.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…