Akıllı evinizi IoT cihazlarınıza yapılan saldırılara karşı koruyun

Bugün, evlerimize kurulacak, ışıkları yakmak, müzik çalmak, o gün için bekleyen işlerinizi size bildirmek, merak uyandıran gerçekler vermek, ne kadar süreceğini söylemek gibi şeyleri yapabilen çok sayıda akıllı cihaz bulabiliriz. Trafik göz önünde bulundurularak çalışmak için evinizden oraya gitmek ve sonsuz başka olasılıklar. Bugün internete bağladığımız her şey gibi bu cihazlar da siber suçlular tarafından en kötü niyetli saldırılara maruz kalmaktan muaf değil. RedesZone’da size akıllı evinizi IoT cihazlarınıza yapılan saldırılardan nasıl koruyacağınızı öğreteceğiz.

Teknolojik ilerlemenin çok önemli bir dalı, konfor fikrine dayanmaktadır. akıllı evler ve bizim için görevleri yerine getirerek hayatımızı kolaylaştıracak tüm cihazlardan. Bu kaynaktan doğrudan içecek Google Home veya Amazon Alexa gibi sanal asistanlar. Onlar sayesinde yıldız cihazlarından saat veya hava durumu gibi basit şeyleri, ışıkları açma, müzik çalma, evimizin etrafındaki tüm hoparlörlere mesaj gönderme, açma veya kapama gibi diğer görev türlerini sorabiliyoruz. panjur, evimizdeki ısıtmanın sıcaklığını ayarlayın veya iyi bilinen otomatik elektrikli süpürgeler gibi cihazları bağlayın.

Tüm bunlar ve neredeyse sınırsız bir listeden çok daha fazlası, belirli bir süre için veya katılımcılarımıza kişiselleştirilmiş bir sipariş verdiğimizde planlanabilir. Bu sayede belirli bir saatte bir odanın ışıklarının açılması, müzik çalınması ve günaydın demeleri ve o gün için planladığımız görevler listesi gibi eylemler gerçekleştirilmektedir.

IoT cihazlarının ve siber suçluların büyümesi

Bu eğilim büyümeye devam ediyor bu cihazlardan her gün daha fazla satılmaktadırTalimatları izleyerek kurduğumuz, ancak ağa bağlanmak istediğimiz herhangi bir cihaz gibi, normalde iyi niyetli olmayan kişiler, siber suçlular tarafından saldırıya uğramaya açık olduğunu fark etmeden yüklediğimiz .

Örneğin, çocuklar ve ebeveynleri arasındaki konuşmaların yanı sıra kişisel bilgileri kaydeden bebekler, sahipleri hakkında veri depolayan mutfak robotları ve bir kuyudan araştırmacılar tarafından ortaya çıkarılan vakalar gibi hızla viral hale gelen vakalar olmuştur. -Siber güvenlik alanında bilinen bir Kuzey Amerika şirketi, bir Phillips akıllı ampulüne bulaştırdılar ve ondan aynı yerel ağdaki bir bilgisayara erişmeyi ve bilgilerini çalmayı başardılar.

Bir IoT cihazı satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Her IoT cihazı, üretici tarafından kullanılan ve sahip olduğu siber güvenlik politikasına doğrudan bağlı olan iletişim protokollerine bağlıdır. Piyasada bulunan cihazların çoğu “bakım gerektirmeyen” cihazlardır yani cihazın parasını biz ödüyoruz ve bununla ilgili başka bir masrafa katlanmıyoruz. Bu bir hata olabilir, çünkü bunlar, yeni tehditlere karşı düzenli güncelleme almayan cihazlardır. ve yalnızca tasarımları sırasında var olan tehditlerle başa çıkmak için tasarlanmıştır.

Gerçekte, üzerlerinde bakım yapan çok az cihaz vardır ve bu çoğu durumda bakıma tabidir. abonelik Nuki’nin otomatik kilitlerinde olduğu gibi, bu tür cihazlarda ortaya çıkan yeni güvenlik açıklarından korunmak için aylık olarak ödememiz gerekiyor. Bu üretici, evlerimizin temel bir noktası olan giriş kapısını korudukları için, çabalarını yeni saldırılarla cihazlarını güncel tutmaya odaklıyor.

Bu da bizi evimizin korunması için temel noktaya getiriyor, yönlendiricideki son kullanıcı yapılandırması. Bu yapılandırma, varsayılan olarak, bu tür teknolojiye odaklanmayan kendi parametrelerini izleyen ağ operatörümüz tarafından yapılır.

Cihazlarımızda güvenlik nasıl güçlendirilir?

Her IoT cihazının kendi uygulaması vardır, bu uygulama değiştirebileceğimiz bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmamızı gerektirecektir, ancak çoğu kullanıcı varsayılan olarak gelen bilgileri bırakır ki bu yaptığımız ilk ve en büyük hatalardan biridir. Bir IoT cihazını yapılandırırken, en azından bazı davranış mühendisliği saldırıları (bir annenin doğum günü, bir çocuğun doğum tarihi veya bir evcil hayvanın adı).

Bağlantıyı kurduğumuz yere de dikkat etmeliyiz, bugün akıllı evimizin tüm cihazlarında hem Wi-Fi ağına bağlı evin içinden hem de 3G/4G/ ile bağlı olduğu dışından hareket edebiliyoruz. 5G. Bu cihazlara dışarıdan erişimi kısıtlayabilir ve en azından dışarıdan erişimi güvenli bir şekilde doğrulayan bir Bulut hizmetiyle sözleşme yapabiliriz ve yapmalıyız.

biz de yapmalıyız IoT cihazlarındaki gizlilik ayarlarını gözden geçirin, bu izinler varsayılan olarak yapılandırılmıştır ve her türlü bilgiyi toplayın, ancak hepsinden önemlisi ticari bilgileri bu yüzden kısıtlamasını öneriyoruz.

Ve son olarak, diğerlerinden daha önemli olduğunu düşünüyorum, yalnızca IoT cihazları için bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi önemli bilgilerle hiçbir ekipmanı bağlamayacağımız ekstra bir Wi-Fi ağı oluşturmalıyız. Yeni bir Wi-Fi ağı oluşturacağız ve ona WPA2-PSK şifrelemesi atayacağız. Daha fazla güvenlik için WPS işlevini de devre dışı bırakacağız.

Bu ipuçlarını takip ederek gereksiz korkulardan kaçınacağız ve tüm verilerimizi üçüncü şahısların kötü niyetli saldırılarına karşı koruyacağız, IoT cihazlarının bize sunduğu dünya sayesinde evimizde hayatımızı çok daha basit ve daha rahat hale getirebiliriz, ancak güvenlik ve konforun aynı akıllı çatı altında bir arada var olabilmesi için güvenliği hiçbir zaman unutamayız.

Akıllı evinizi IoT cihazlarınıza yapılan saldırılara karşı koruyun makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…