Ağ genişletici: Kabloyla mı yoksa yalnızca Wi-Fi ile mi satın alacağım?

Şüphesiz, en hızlı ve en kararlı bağlantı, bir Ethernet ağ kablosu kullanılarak elde edilir. Sorun şu ki, o ağ kablosunu her zaman ihtiyacımız olan yere alamıyoruz. Birçok evde, kurulumu zorlaştıran kalın duvarlar veya başka engeller buluruz. Buna ek olarak şunu da eklemeliyiz, örneğin birçok evde, bunları kolayca monte etmek için uygun borular yoktur. O zaman PLC’ye sahip olurduk, ancak bazı durumlarda, örneğin eski bir elektrik tesisatı, yine de bize beklenen sonuçları vermiyor. Böylece, en iyi alternatifin Wi-Fi olduğunu anlıyoruz. Ancak ihtiyacımız olan o ağ genişletici ile ilgili bir sorumuz var, kablolu mu yoksa sadece Wi-Fi ile mi alayım?

Bazen yönlendiricimizin evimizde WiFi sinyalinin iyi ulaşmadığı bir yeri vardır. İyi bir Wi-Fi kapsama alanına sahip olmadığımız yere kör nokta diyebiliriz. Ağ kablosu ve PLC ekarte edildikten sonra, en uygun seçenek bir ağ genişletici veya WiFi tekrarlayıcı olarak da bilinen satın almak olacaktır. Ayrıca erişim noktası olarak da adlandırılabilir ve Wi-Fi sinyalini güçlendirebilmesi için onu genellikle ortada bir yere yerleştiririz. Şimdi bu tip bir cihaz alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıklayacağız ve ardından Ethernet portuna sahip olmanın daha uygun olup olmadığına bakacağız.

Ağ genişletici satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Başlamadan önce yapmamız gereken ilk şey, yönlendiricimizin özelliklerini bilmek. Demek istediğim, desteklediği Wi-Fi bantlarını ve mümkünse desteklediği maksimum teorik hızı biliyoruz. Bu anlamda yönlendiricimiz sadece 2,4 GHz bandında çalışıyorsa 5 GHz bandını destekleyen bir erişim noktası satın almak daha pahalı olmasının yanı sıra bize daha fazla hız kazandırmayacaktır. ile sıralamamızı ziyaret etmenizi öneririz. en iyi wifi tekrarlayıcılar Pazardan.

Burada akılda tutulması gereken iki şey var:

 • 5 GHz bandı bize daha fazla hız, ancak daha kısa bir mesafe sağlayacaktır.
 • 2,4 GHz bandı bize daha düşük hız, ancak daha büyük bir mesafe sağlayacaktır.

Bu nedenle, örneğin, paradan tasarruf etmek istiyorsak ve büyük bir bant genişliğine ihtiyacımız yoksa, yalnızca 2,4 GHz bandında çalışan bir ağ genişletici satın alabiliriz.Dezavantajı, en iyi durumda, bir hız elde edebilmemizdir. 50 ile 80Mbit/s arasında. Temel görevler için yeterlidir, ancak gelecekte yetersiz kalabilir.

Ağ Genişletici Güçlendirici

Bir ağ genişletici satın almaya gelince, şu bölümlere bakmalıyız:

 • Fiş veya yönlendirici tipi: Çok eski bir yönlendiriciyi geliştirmek istemiyorsak, genellikle ilklerini daha fazla kullanırız.
 • Hız: İhtiyaçlarımıza uygun olanı seçmeliyiz. Bu nedenle, ihtiyaçlarımıza uygun olanı ve gerekirse yönlendiricimizin sunduğu maksimum Wi-Fi bağlantısına yakın olanı seçmeliyiz.
 • Tasarım ve LED’ler: tasarlanma şekli önemlidir. Antenli ve antensiz az çok küçük olanlar vardır. Bunları yerleştirmeniz gereken alan, dikkate alınması gereken bir faktördür. LED’lere gelince, bunlar önemlidir çünkü bize ağ genişleticinin çalışması hakkında bilgi sağlayabilirler.
 • Wifi: burada sadece 2,4 GHz bandında mı yoksa daha yüksek hız elde etmek için 5 GHz bandında mı çalışan bir tane istediğimize karar vermeliyiz.
 • Güvenlik: En az WPA2 şifrelemesi olmalıdır, ancak daha gelişmiş şifreleme WPA3 kullanabilir.
 • Ethernet bağlantısı: gerekirse bir bilgisayarın Ethernet ağ kablosuyla bağlanmasına izin verir.

Ağ genişleticiyi sadece Wi-Fi ile mi yoksa Ethernet bağlantısı ile mi satın alıyoruz?

Akılda tutulması gereken önemli bir konu, 5 GHz bandında olduğu gibi ağ genişleticinin ürünü biraz daha pahalı hale getireceğidir.

ASUS RP-AC56 AP Ön

Ethernet bağlantı noktasına sahip olduklarında normal olan şey, bazı modellerde iki tane olmasına rağmen, yalnızca bir tane olmasıdır. Ayrıca, bir erişim noktasını entegre eden bazı PLC’ler olduğu da unutulmamalıdır.

Ethernet portlu ağ genişleticiye gelince, bize bir dizi avantaj sağlayabilir:

 • Wi-Fi ağ bağdaştırıcısı satın almak zorunda kalmadan bir masaüstü bilgisayarda kullanabiliriz.
 • Biraz eski bir laptopta Wi-Fi kartı olsa bile ağ genişletici çift bant ise daha yüksek bir hıza ulaşabilir.
 • Daha doğrudan bir bağlantımız olurdu ve komşu Wi-Fi ağlarından gelen parazitlerden daha az etkilenirdik. Her ne kadar aynı odada olmanın gelişmenin küçük olacağı kabul edilmelidir.

Akılda tutulması gereken bir şey, Ethernet bağlantı noktalarına sahip erişim noktalarının da genellikle biraz daha büyük olmasıdır, ancak küçük fiyat farkı nedeniyle genellikle onları satın almaya değer. Son olarak, prizi az yer kaplayan ve asla ihtiyacınız olmayacağını düşündüğünüz bir ara odada, Ethernet bağlantısı olmayan bir ağ genişletici satın alabilirsiniz.

Ağ genişletici makalesi: Kabloyla mı yoksa yalnızca Wi-Fi ile mi satın alayım? RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…