ADSL son aşamasıyla karşı karşıya: 2 milyondan az hat kaldı

Gezinmek veya oyun oynamak için giderek daha fazla İnternet hızına ihtiyacımız var ve bu da daha yetenekli bağlantılara geçmemizi gerekli kılıyor. Kablosuz alanda ilk adımlarını atan 5G var, ancak kablolu alanda hakim olan fiber optik. İspanya’da bir diğer büyük ülkelerin kıskandığı kapsama alanı ADSL ve santrallerini tamamen kapatmak için adımlar atmaya devam ediyoruz. Bugün, Ulusal Piyasalar ve Rekabet Komisyonu (kısaltması için CNMC) bize İspanya’da 2 milyondan az aktif bakır hattı olduğunu doğrulayan yeni rakamlar veriyor.

CNMC, telekomünikasyon pazarına atıfta bulunan verilere göre, evlere (FTTH) yapılan fiber optik bağlantıların Kasım 2020 sonunda 11.4 milyon hattı aştığını doğruladı. Bu hatlardan toplam FTTH hatlarının %40,2’si toplam 4,6 milyon hat ile Movistar’a karşılık gelmektedir. Operatörlerin geri kalanı birlikte zaten 6,8 milyon hat biriktiriyor. Toplam genişbant pazarının sahip olduğu 15.7 milyon satır.

FTTH böyle yükseliyor ve ADSL düşüyor, kablo hala sıkışmış

Mevcut rakamlara ve bir yıl önceki rakamlara bakarsak, 1,4 milyon FTTH hattındaki artışın önceki yıla göre nasıl öne çıktığını görüyoruz. ADSL teknolojisi ile 0,8 milyon hat kaybı. Bu, 2025’te neredeyse tamamen sona erecek olan fabrika kapanışları sürecinde uzun süredir kendini tekrar eden bir şey.

Lansmanından bu yana, fikir devam ediyor 2025’e kadar 1200 kapanışı kapather zaman rekabet komisyonunun kendisi tarafından belirlenen aşağıdaki gereklilikleri yerine getirmek:

  • Bir merkezi ancak, o merkezin istemcilerinin %25’inden fazlası alternatif yollarla bakır şebekeye bağlandığında kapatılabilir.
  • Döngüyü ayrıştıran alternatif operatörler varsa, Telefónica bu toptan satış hizmetini 5 yıl ve 6 ay gözetim altında sunmaya devam etmelidir.
  • Tesiste alternatif operatör bulunmaması durumunda ilgili 6 aylık depolama ile garanti süresi 1 yıla indirilmektedir.

İspanya’da 2 milyondan az aktif hat var, Movistar’dan 1 milyon ve diğer operatörlerden 831.000 olmak. Şu anda sahip olduğumuz kapanma oranı dikkate alındığında, bu yılın sonuna kadar İspanya’da sabit genişbant hizmetleri sunan 1 milyon veya daha az bakır hattımız olmalıdır. Halihazırda bu teknolojinin kapsamına girmeyen alanlarda dağıtım arttıkça sürecin hızlanması bile mümkündür.

ADSL sonrası son uzamayla karşı karşıya: ADSLZone’da ilk görünen 2 milyondan az satır kaldı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…