Adif, gezginlerin kayıp eşyalarını arayabilmeleri için bir uygulama başlatacak

Adif yolcuların istasyonlarda veya trenlerde kaybettikleri nesneleri arama ve kurtarma işlemlerini cep telefonları, bilgisayarları veya diğer cihazları aracılığıyla telematik olarak yönetebilecekleri bir uygulamanın geliştirilmesi için sözleşme imzaladığını duyurdu.

Sözleşme, Adif’in Dijital Dönüşüm Planının bir parçası ve şirkete verildi. italtel 40.509,35 Euro (KDV dahil) karşılığında, “uygulamanın” yaklaşık dört yıllık bir süre boyunca faaliyete geçmesinden sonra sonraki bakımını da içerir.

Adif’in amacı, Kayıp ve Buluntu Eşyalar için bu geleceğin sanal ofisi ile bu hizmeti artan talep ve yeni teknolojilere uyarlamanın yanı sıra hizmet sunumunu ve yolcu memnuniyetini optimize etmektir. Aynı şekilde, yolcu demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi çerçevesinde yeni demiryolu şirketlerinin girişine uyarlamayı da amaçlamaktadır.

Hedef, 2022’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi ve hem Adif web sitesi (www.adif.es) hem de şirketin mobil “uygulaması” üzerinden gezginler ve kullanıcılar tarafından erişilebilir olması (“Cep telefonunuzda Adif”). Bu şekilde, bu hizmetin sürekli olarak (günde 24 saat, yılda 365 gün) izlenmesi ve kaybolan nesnelerin güncel takibi garanti edilecektir.

Kayıp bir nesneyi aramak için izlenecek adımlar bunlar olacaktır.

Adif’e göre, bir yolcu istasyonda veya trende bir nesneyi kaybettiğinde, yalnızca uygulamaya erişmesi ve kaybolan nesneyi uygulamaya kaydetmesi gerekiyor.

“Uygulama, kayıt defterini yürütmek için rehberli ve sezgisel bir model sunacak. Özellikle, unutulan nesneyi (diğerlerinin yanı sıra kategori, model, renk, tarih ve kayıp yeri) tanımlamak için farklı kutuların doldurulmasına izin verecek ve hatta Kaybın meydana geldiği tren numarasını veya istasyonu belirlemek için açılır kutular ve otomatik tamamlama var. Ek olarak, yolcu kayıp nesnenin bir veya birkaç görüntüsünü dahil etme olanağına sahip olacak”, Açıklamak.

Kullanıcılar, bulunan nesneler hakkında bir e-posta bildirimi alacaklardır.

Adif, uygulamanın dahili algoritmik süreci sayesinde, kaydedilen kayıp nesnelerle yüzleşebildiğini ve trenlerde ve istasyonlarda bulunanlarla eşleşmeleri tespit edebildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Çünkü bunlar da yetkili Adif personeli tarafından uygulamaya yüklenecektir.”

“Kayıp ve bulunan bir nesne arasında bir çakışma olduğunda ve bu, kayıp nesnenin saklandığı istasyonda onaylandığında, sistem yolcuya nesnesinin bulunduğunu bildiren bir e-posta gönderecek ve bunun için üç alternatif sunacaktır. toplama: kişisel olarak alın, üçüncü bir tarafa yetki verin veya teslimatı bir kurye şirketi ile sözleşme yapın”.

Adif ayrıca uygulamanın ve içeriğinin tüm ortak resmi bölgesel dillerde ve en yaygın uluslararası dillerde mevcut olacağını öngörüyor. Ayrıca, kullanımını kolaylaştırmak için bilgilendirici yardım afişlerine ve kullanım kılavuzuna sahip olacaktır.

“Ancak yolcunun araca ulaşamaması veya nasıl yapacağını bilmemesi durumunda, kayıp eşya ofisi bulunan istasyonlardan herhangi birinden kayıp eşyasının araca kaydedilmesini talep edebilir.” Adif dikkat çekiyor.