AB, TikTok’u kullanıcı haklarına saygı göstermediği için araştıracak

TikTok 2018’deki lansmanından bu yana mahremiyetle ilgili çeşitli tartışmalar yaşandı. Çin sosyal ağı, mahremiyeti garanti altına almak için son aylarda birkaç değişiklik yaptı. çocukların mahremiyeti, ancak tüketici dernekleri yeterli olmadığına inanıyor. Bu nedenle, şimdi yetkililerle yüzleşmeleri gerekiyor.

bu Avrupa Tüketici Örgütü (BEUC) bugün kayıtlı bir Avrupa Komisyonu’na başvuru ve AB’deki tüketici örgütleri ağından önce (İspanya’daki OCU dahil) Tiktok’a karşı. İddia ettikleri gibi, TikTok tüketici haklarını ihlal etti AB’dedir ve çocukları platformdaki gizli reklamlar ve uygunsuz içerik gibi belirli içeriklerden gerektiği gibi korumamıştır. Spesifik olarak, eleştirileri dört noktada özetlenmiştir.

AB’nin TikTok’a karşı endişeleri

İlk nokta, metinde birkaç madde bulunmasıdır. Net olmayan Tiktok şartları, belirsiz veya kullanıcılarının zararına TikTok’u tercih ediyor. Telif hakkı adil değildir, çünkü kullanıcılar yükledikleri tüm içeriği platforma geri alınamaz bir şekilde kullanma, kullanma, dağıtma veya yeniden üretme, kullanıcılara bunun için herhangi bir ücret ödemeden izin vermemektedir.

İkinci nokta, TikTok’un izin veren işleviyle ilgilidir. jeton satın alın ve Ünlü profillere sanal hediyeler yapmak için TikTok’ta bakiye yükleyin. Bu satın alımlarda TikTok, madeni paralar ve hediyeler arasındaki fiyatı ve döviz kurunu değiştirebilir, bu işlemlerde kullanıcıların hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan süreçte kar edebilir.

Üçüncü nokta, TikTok’un çocukları ve ergenleri virüslerden korumamasıdır. gizli reklamlar ve platformda potansiyel olarak zararlı içerik. Örneğin, kullanıcılar bir markayı dolaylı olarak tanıtan, aslında sponsorlu olan hashtag’lere katılmaya teşvik edilir. Çoğu durumda, TikTok’ta para kazanmak mümkün olduğundan, daha önce para aldıkları bu hashtag’leri başlatanlar etkileyicilerdir.

Son olarak, veri işleme politikası platform kullanıcılarının sayısı kesin değildir, çünkü kullanıcılar net bir şekilde bilgilendirilmemektedir, özellikle de bunların çoğunun terminolojiye aşina olmayan çocuklar ve ergenler olduğu düşünüldüğünde. Bu nedenle, kullanıcılar hangi kişisel verilerin, hangi amaçlarla ve hangi yasal nedenlerle toplandığı konusunda net değildir.

Tüketici kuruluşları kapsamlı bir soruşturma talep ediyor

Tüm bunlar için BEUC, TikTok’un RGPD’yi ihlal edeceğine inanıyor ve AB’den TikTok’un politikalarını ve uygulamalarını araştırmasını ve uygulamanın Avrupalı ​​tüketicilerin haklarına uygun olmasını, iş modeli ve veri işleme modeli hakkında doğru bilgi vermesini sağlamasını istiyor. Ayrıca, kötü niyetli maddelerin kaldırılmasını ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi olmasını isterler.

İspanya’da, OCU, Avrupa kuruluşlarına ek olarak, Tüketim Genel Müdürlüğü, İspanyol Veri Koruma Ajansına ve CNMC’ye. Nihai amaç, uygulamanın güvenli olması ve küçüklerin verileriyle hiçbir iş yapılmamasıdır.

AB’nin TikTok’u kullanıcı haklarına saygı duymadığı için araştıracağı yazısı, ADSLZone’da ilk olarak ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…