90'lı yıllarda soyu tükenmiş bir balığı doğal ortamına geri getirmeyi başarırlar.

90’lı yıllarda soyu tükenmiş bir balığı doğal ortamına geri getirmeyi başarırlar.

Zoogoneticus Tequila, Meksika’da yaşayan küçük bir balıktır. 1998 yılında soyu tükenmiş ilan edildiyine 2009’da 50 kişilik küçük bir nüfus buluyor. Bu popülasyon da yok olduMeksika’daki Universidad Michoacana de San Nicolás de Hidalgo’dan araştırmacılar bu türün doğal yaşam alanına yeniden kazandırılmasıPhys’de okuduğumuz gibi.

Nesli tükenmiş bir hayvanı doğal ortamına döndürmek yeni bir şey değil ama oldukça karmaşık. Bu yeniden yerleştirme planı durumunda, sonuçlar başarılı oldubu balığın iki yıllık bir süre içinde üstel bir büyüme elde etmesi, bugün dengelenmesiyle sonuçlandı.

Doğaya onun olanı geri vermek

zoogenetikus

Bu araştırmacıların ‘Balık Gemisi’ projesi, yalnızca Teuchitlan Nehri’nde yaşayan, maksimum uzunluğu 8 santimetre olan küçük bir balık olan Zoogoneticus Tequila’yı doğal yaşam ortamına döndürmeyi amaçladı. türler doğal ortamında soyu tükenmiş, sadece esaret altındaki küçük popülasyonlarda hayatta kalmayı başarıyor. işaret ediyor nehir kirliliğiinsan faaliyeti ve yerli olmayan türlerin bu habitatta neslinin tükenmesinin ana nedenleri olarak tanıtılması.

Araştırmacılar başladı esir kaynaklardan bir nüfus oluşturmak. Balığı doğaya döndürmek için ideal koşulları inceleyerek, türün yeniden tanıtılacağı doğal koşulları simüle eden bir gölet oluşturuldu.

Fikir, bu balıkların doğal yaşam alanlarını çoğaltmak ve bu koşullarla bir akvaryumda üremelerini sağlamak, daha sonra deneyi nehre aktarmaktı.

"Kendiliğinden nesil" olmayacak, ancak izole göletler balıklarla dolmaya devam ediyor: yüzlerce yıllık bir gizemi çözen mekanizma

Söz konusu akvaryumda 40 çift buldular ve iki yıl sonra, 10.000’den fazla kopyaları vardı. Bu rakamlar gerçek bir yeniden girişe aktarılamazdı, ancak deneyi nehre aktarmak için Avrupa, Amerika ve Birleşik Arap Emirlikleri kuruluşlarından fon sağlanmasına kapı açtılar.

Çalışmalardan sonra, 160 balık doğal ortamlarında küçük kafeslere iade edildi, hayatta kalıp kalamayacaklarını kontrol etmek için. Başarılı bir yeniden girişten sonra, nüfus 2019’da 800’ün biraz üzerinde balığa ulaştı.

{«videoId»:»x80e36l»,»autoplay»:true,»title»:»Dünyadaki EN NADİR ÇİÇEK: Beccari’nin hayalet çiçeği»}

Araştırmacılara göre, Zoogoneticus Tequila Dang hummasını bulaştıran sivrisinek popülasyonunun kontrolüne yardımcı olmak için büyük bir değere sahiptir., nehir parçacıklarını temizleyin ve istilacı bitkileri ortadan kaldırın. Yeni bir neslin tükenmesini önlemek için nehirde temizlik çalışmaları yapıldı ve nehrin bazı önemli bölgelerinde yerel sığırların içmesi yasaklandı.

Resim 1| Chester ZooImage 2 | Cedricguppy – Loury Cédric

– Haberler 90’lı yıllarda soyu tükenmiş bir balığı doğal ortamına geri getirmeyi başarırlar. aslen yayınlandı Xataka Ricardo Aguilar’ın fotoğrafı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…